Rośliny zakazane w ogrodzie mogą narazić właściciela na kary. Sprawdź, jakie to rośliny?
Ogrodnicy nieustannie poszukują nowych roślin do swojego zielonego zakątka. Co złego może być w ślicznych kwiatuszkach, rozłożystych, pięknie kwitnących krzewach, czy bujnych drzewach? Teoretycznie nic, jednak są rośliny, które cechują się zdolnością do wyniszczania ekosystemu. Istnieją przepisy, które zakazują sadzenia niektórych roślin i trzeba je respektować, aby uniknąć kary. Zobacz, jakie rośliny są zakazane w ogrodzie i dzięki wiedzy uniknij konsekwencji.
Rośliny zakazane w ogrodzie- co to oznacza?
Większość z nas wie, żer uprawa konopi, czy maku może skończyć się konsekwencjami prawnymi. Nie są to jedyne rośliny zakazane w Polsce. Prawo naszego kraju nie zezwala niektórych inwazyjnych gatunków obcych oraz roślin posiadających właściwości narkotyczne. Aby móc je legalnie uprawiać, należy uzyskać specjalne pozwolenia. Powszechnie wiadomo, że roślinami inwazyjnymi w naturze są barszcz Sosnowskiego i nawłoć kanadyjska. Jednak piękne rośliny ogrodowe też mogą być pułapką, a ich posiadanie może skutkować karą administracyjną.
Rośliny zakazane w ogrodzie – co zrobić jeżeli się pojawią?
Zazwyczaj nie planujemy siać roślin, których uprawa nie jest dozwolona. Jednak mogą one zasiać się bez udziału człowieka. Co wtedy zrobić, aby uniknąć kłopotów? Należy zgłosić to władzom lokalnym. Wysokość kary ustala regionalny dyrektor ochrony środowiska właściwy dla miejsca naruszenia.
Przepisy o uprawie maku
Mak należy do roślin zakazanych w ogrodzie ze względu na obecność morfiny. Przepisy dopuszczają pewne odstępstwa od powyższej zasady. Dopuszczalna jest uprawa maku o niskiej zawartości morfiny dla celów spożywczych czy produkcji nasion. Wymaga to dopełnienia odpowiednich formalności. Takie same reguły obowiązują w przypadku konopi włóknistych.
Za nielegalną uprawę maku i konopi grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Za posiadanie s uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych bez wymaganego pozwolenia grozi kara do miliona złotych.
Rozporządzenie Rady Ministrów w/s roślin inwazyjnych
Gatunków uważanych za inwazyjne, a więc niebezpieczne dla rodzimej przyrody jest wiele. Część z nich jest traktowana jako zagrożenie nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Zestawienie szczególnie niebezpiecznych dla europejskiej i krajowej flory gatunków zwierząt i roślin zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 roku. Wwożenie, sprzedaż, sadzenie czy unikanie zniszczenia gatunków zawartych w rozporządzeniu uznano za załamanie prawa zagrożone karami. Część z tych roślin powszechnie uznaje się za chwasty. Niektóre z nich wydają się wizualnie atrakcyjne i mogą kusić, aby sadzić je w ogrodzie. Dlatego lepiej znać rośliny zakazane w ogrodzie i spokojnie uprawiać swój przydomowy zielony zakątek.
Lista roślin zabronionych w ogrodach
Do najpopularniejszych inwazyjnych gatunków obcych należą wymienione poniżej rośliny:
- barszcz perski,
- chmiel japoński,
- hiacynt wodny,
- jadłoszyn baziowaty
- tulejnik amerykański.
- kolczurka klapowata,
- kolcolist zachodni,
- rdestowiec japoński,
- rdestowiec czeski,
- rdestowiec sachaliński.
- niecierpek gruczołowaty,
- rdest wielokłosowy o
- dławisz okrągłolistny.
- Bożodrzew gruczołowaty
- wywłócznik brazylijski
- moczarka delikatna,
- opornik łatkowaty,
- partenium ambrozjowate,
- kabomba karolińska,
- gunera chilijska,
- lagarosyfon wielki,
- gymnokoronis dębolistny,
- azolla drobna
Wymienionych rośli nie wolno nie tylko uprawiać, ale także wprowadzać do obrotu i wymieniać oraz uwalniać do natury. Zakazane jest ich rozmnażanie do uprawy.
Od czego zależy wysokość kary za rośliny zakazane w ogrodzie?
Kary za posiadanie roślin zakazanych w ogrodzie są bardzo dotkliwe. Jednakże ich wysokość zależy od kilku czynników:
- stopienia naszej winy
- kosztów usunięcia inwazyjnej rośliny.
- W przypadku osób fizycznych uwzględnia się warunki osobiste.