Rozmieszczenie gniazd elektrycznych w nowym domu

Ilość i rozmieszenie gniazd elektrycznych w mieszkaniu decyduje o komforcie korzystania z niego. Prąd jest czymś bez czego nie można wyobrazić sobie obecnego życia. Każde urządzenie czy kuchenne, czy łazienkowe, czy też sprzęt biurowy zasilany jest energią elektryczną. Złe rozmieszczenie gniazd elektrycznych w mieszkaniu poskutkować może koniecznością zastosowania kłopotliwych rozgałęziaczy i przedłużaczy. Problemem przy wyborze lokalizacji gniazd elektrycznych jest jej dostosowanie do późniejszej aranżacji wnętrz. Na etapie planowania wystroju wnętrza warto więc zastanowić się gdzie staną urządzenia elektryczne – odpowiednia ilość gniazdek pozwoli uniknąć stosowania rozgałęziaczy i przedłużaczy.

Decyzję o rozmieszczeniu gniazd trzeba podjąć na wczesnym etapie prac, zanim zostaną wykończone ściany. Ma to szczególne znaczenie bowiem przewody elektryczne zwykle prowadzi się w tynku lub pod płytami gipsowo-kartonowymi. Standardowe gniazda elektryczne montuje się zwykle 30 cm nad podłogą. Gniazda w kuchni czy łazience rządzą się jednak swoimi prawami z uwagi na fakt, że zwykle zabudowuje się je szafkami. Kontakty mocuje się tam na wysokości 100-120 cm, Jeżeli chodzi o ilość gniazdek elektrycznych w mieszkaniu to standardem jest ich grupowanie po 2 sztuki. Takie segmenty zwykle lokuje się w pobliżu wejścia oraz obok najdalszego od niego narożnika. W przypadku dużych pomieszczeń można również mocować po kilka gniazd na jednej ścianie. Wówczas powinny się one znajdować w odstępach od siebie co 2-3 metry. W dużych salonach i na zewnętrznych tarasach gniazda umieszcza się w podłodze tak, aby można było podłączyć do nich np. lampę.  Są one zwykle osłonięte maskownicą i odpowiednio uszczelnione. 

Poza samą wygodą nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. W pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność – łazienki, piwnice, garaże – powinniśmy zastosować gniazda o zwiększonym stopniu ochrony przed bryzgami wody i dostępem ciał stałych. Tego typu gniazda oznaczone są na opakowaniu kodem IP44. Ich koszt nie odbiega znacząco od standardowych gniazdek. Planując rozmieszczenie oraz liczbę gniazdek w naszym domu czy mieszkaniu nie powinniśmy szukać oszczędności – od tego zależeć będzie nasz komfort i bezpieczeństwo.

 Zobacz zdjęcia z instalacji elektrycznej wykonanej przez Marcina 

Exit mobile version