Rury do CO – jaką wybrać instalację?

System centralnego ogrzewania to nic innego jak sieć rur dostarczających wodę z kotła do grzejników w obrębie całego domu. W zależności od typu budynku stosowane są różne typy rozprowadzania tychże rur. W dzisiejszym artykule chciałbym pokrótce omówić każdy z tych systemów i podpowiedzieć Wam która z nich będzie najodpowiedniejsza do Waszego domu. Tak więc zaczynajmy!

Po pierwsze zagłębiając się w tematykę rozprowadzania rur CO powinniśmy zaznajomić się z podstawowym pojęciem jakim jest pion. Ów pion to nic innego jak pionowe przewody doprowadzające instalację CO na każdą z kondygnacji budynku. W tym miejscu należałoby zaznaczyć, że w domach jednorodzinnych liczba pionów zazwyczaj nie przekracza dwóch. Jest to jednak reguła nowego budownictwa. Według dawniejszego modelu rozprowadzania instalacji można się było spotkać z układami wielopionowymi – różniły się one od nowych norm tym, że od kotła rury biegły poziomo po najniższej lub najwyższej kondygnacji i dalej pionowo przez dalsze kondygnacje i do grzejników. System ten wymaga przebijania się przez strop w wielu miejscach przez co zaprzestano w całości stosowania tej praktyki w nowym budownictwie.

Przejdzmy jednak do sedna naszego tematu a mianowicie samej istoty rozprowadzania rur CO. Możemy robić to w trojaki sposób: albo systemem jednorurowym (dosyć rzadko spotykanym), albo systemem rozdzielaczowym, tudzież systemem trójnikowym. Każda z tych instalacji jest specyficzna i decyzja o wyborze konkretnej z nich wiązać się powinna z uprzednim uwzględnieniem następujących aspektów: typu budynku, liczby planowanych grzejników oraz rozległości systemu CO. Omówmy zatem każdą z nich.

System jednorurowy jest najmniej popularnym z wyżej wymienionych systemów z uwagi na fakt, iż wraz z oddalaniem się instalacji od kotła woda staje się coraz chłodniejsza przez co wymagane są większe powierzchnie grzejników. System działa na zasadzie poprowadzenia jednej rury bezpośrednio od pionu bądz przewodu głównego do najbliższego grzejnika – rura powrotna zaś działa na dwa sposoby – z jednego grzejnika odprowadza wodę – drugi grzejnik zaś jest przez nią zasilany. System ten zalecany jest wyłącznie do mało rozległych instalacji.

System rozdzielaczowy jak sama nazwa wskazuje do swego poprawnego funkcjonowania wymaga zastosowania specjalnych rozdzielaczy umieszczanych na każdej z kondygnacji. Za pośrednictwem rozdzielaczy rozprowadzane są odpowiednio przewody – do niego zasilający i powrotny od kotła – od niego zasilający i powrotny do każdego z grzejników. System rozdzielaczowy zyskał swą ogromną popularność głównie z uwagi na fakt małej ilości połączeń – co wiąże się z krótszym czasem montażu instalacji. Dodatkowo gdy jeden grzejnik w tym systemie ulegnie awarii – reszta może nieprzerwanie pracować po uprzednim odłaczeniu segmentu który uległ awarii. Warto dodać by montować rozdzielacze w taki sposób aby przewody doprowadzające wodę do grzejników były możliwie jak najkrótsze i najlepiej by były równej długości. Do tego systemu zalecane są rury PCV lub miękkie miedziane.

System trójnikowy swą nazwę zawdzięcza montowanym na rurze rozprowadzającej trójnikom. Od trójników odprowadzane są przewody do każdego z grzejników. Całość systemu opiera się na tym że wspomniana wcześniej rura rozprowadzająca stanowi przyłącze dla kilku grzejników. W tym systemie stosowane są różne rodzaje rur i można je prowadzić na różne sposoby (w listwach przypodłogowych, w podłodze bądz w bruzdach w ścianach). Należy jednak pamiętaj o tym, że rury zalewane warstwą betonu – czyli w wypadku przyłączeń w podłodze – powinny cechować się odpornością na obciążenia mechaniczne.

 

Zródła: GrafikaGoogle, ładnyDom

Exit mobile version