Salon kąpielowy – jak urządzać?

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć tematykę salonu kąpielowego. Jest to rozwiązanie wskazane dla osób posiadających odpowiednio duże pomieszczenie łazienkowe. Warto zastanowić się poważnie nad stworzeniem właśnie takiego klimatycznego miejsca dla ukojenia duszy i ciała przy kąpieli, zamiast standardowej, mimo że urządzonej ze smakiem to jednak zwykłej łazienki z wanną, pralką i umywalką. Zaczynajmy!

Na wstępie należy nadmienić iż urządzanie salonu kąpielowego nie należy do zbyt tanich prac wykończeniowych jednak według wielu opinii za dobre samopoczucie po kąpieli warto zapłacić każdą cenę.

Po pierwsze salon kąpielowy potrzebuje nie tylko odpowiednio dużej przestrzeni – warto też by był on usytuowany na parterze (nie na poddaszu) i najlepiej by był on stworzony na planie kwadratu – ciężko jest aranżować na salon kąpielowy długie ale ciasne pomieszczenie czy też poddasze ze skosami. Po drugie salon kąpielowy powinien być wyposażony we wszelkiego rodzaju urządzenia łazienkowe czyli: dwie umywalki + lustro, muszlę klozetową, bidet, kabinę prysznicową oraz dużą wannę z hydromasażem lub jacuzzi jeśli dysponujemy naprawdę dużym pomieszczeniem. Warto wydzielić też sferę typowo wypoczynkową. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca i dysponujemy odpowiednią instalacją warto pokusić się o montaż sauny – czy suchej czy parowej czy obydwu naraz – w końcu najważniejszy jest komfort. 

Dobrze jest jeśli pomieszczenie aranżowane na salon kąpielowy posiada duże okno z widokiem na ogród – wówczas zażywając kąpieli będziemy mogli rozkoszować się nie tylko relaksem wodnym ale również pięknem natury. Podczas aranżacji musimy pamiętać by podzielić nasz pokój kąpieli na dwie sfery: mokrą kąpielowo-sanitarną oraz suchą wypoczynkową. Wielu zastanawia się po co w takim pomieszczeniu sfera wypoczynkowa? Otóż wyjaśniam – salon kąpielowy traktowany jest nie jako łazienka ale jako prywatne SPA tak więc warto umieścić w niej leżankę lub fotel tak by jedna osoba mogła swobodnie zażywać relaksu kąpieli, a druga mogła w tym czasie zabawiać ją rozmową.

Jeśli chodzi o aspekty praktyczne i estetyczne to ważne jest by blisko wanny znajdował się nie ustęp a np. wyżej wspomniane okno. Po drugie ważne jest by obok wanny znajdowała się półka na kosmetyki (szampony, płyny do kąpieli). Po trzecie umywalkę dobrze jest zabudować tak by na półce i w szufladach mogły również znajdować się kosmetyki. Dla kobiet przy wystarczającej ilości miejsca warto ulokować toaletkę. Po czwarte nasz salon kąpielowy musi prezentować jeden obrany przez nas styl – najefektowniej wyglądał będzie styl klasyczny (angielski bądz francuski – wedle naszego uznania). Po piąte klucz do sukcesu aranżacji tkwi w dobranych przez nas materiałach i oświetleniu – warto zadbać by współgrały one ze sobą i tworzyły harmoniczny niebanalny nastrój. Wreszcie po szóste powinniśmy zainwestować w odpowiedniego rodzaju dodatki: ręczniki, mydełka, olejki czy świece – jednak tutaj należy pamiętać by pasowały one do wystroju pomieszczenia i były możliwie jednorakiej tonacji.

Styl aranżacji salonu kąpielowego powinien być odzwierciedleniem naszej osobowości tak byśmy się mogli w nim w pełni zrelaksować. Dobrze jest gdy nasze domowe SPA usytuowane jest bezpośrednio obok sypialni.

Więcej już chyba nie należy dodawać – wystarczy zebrać odpowiednie koszty i przystąpić do aranżacji wedle naszej fantazji.

Zródła: Weranda, GrafikaGoogle

[shashin type=”albumphotos” id=”15″ size=”small” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Exit mobile version