Sauna jako sprawdzony sposób na zimę

sauna

W Polsce zima trwa nawet pół roku. Aby w środku tego mrozu poczuć się, jak w tropikalnym lesie wcale nie musimy wyjeżdżać na odległy równik. Wystarczy przeznaczyć na to kilka metrów kwadratowych naszego domu i wybudować swoją własną saunę. Jest to przedsięwzięcie, jak najbardziej realne, a pomoże nam w tym wiele sklepów z artykułami do urządzania wnętrz (w tym np. Leroy Merlin).

Na początku musimy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym stanie nasza sauna. Zasada mówi, że oczywiście im większy będzie metraż danego pomieszczenia, tym lepiej i wygodniej. Niemniej jednak sauna może powstać także w mniejszych mieszkaniach, gdzie również będą cieszyć swoich użytkowników.

Pomieszczenie o optymalnych wymiarach powinno pomieścić ławki o długości 200 cm × 200 cm. Po za pozycją siedzącą zyskamy wtedy możliwość komfortowego leżenia. Oprócz kabiny, w której zażywamy kąpieli nie należy zapomnieć o prysznicu potrzebnym do schładzania ciała oraz pokoju przeznaczonym na odpoczynek, między kolejnymi wizytami w nagrzanej kabinie.

Cała sauna, jak i wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz wykonuje się z drewna, a jako warstwę izolacyjną wykorzystywana jest wata szklana o grubości ok.  100 mm. Drewno zalecane do budowy sauny to świerk albo cedr. Są one bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury, ale musimy zadbać o jakość desek. Powinny być one ubogie w sęki oraz żywicę.

Na podłodze należy umieścić warstwę syntetycznego materiału, który nie tylko będzie odporny na wysoką temperaturę, ale także spełni funkcję antypoślizgową. Wykonanie odpływu to pomysł na dodatkową drogą odprowadzania wody z sauny.

Dobrze jest pamiętać także o umieszczeniu wewnątrz sauny pieca, w którym zostaną ułożone rozgrzane kamienie, a po polaniu wodą albo ekstraktem z olejków eterycznych będą dawały aromatyczną parę. Możemy wtedy zażywać dodatkowo inhalacji, co sprzyja zdrowiu szczególnie zimą.

Choć głównym surowcem przeznaczonym do budowy sauny jest drewno nie zaszkodzi użyć innych materiałów, aby pomieszczenie  wkomponowało się ogólny charakter mieszkania. Nie bójmy się zastosować np. szklanej szyby, jako drzwi.

Klimat panujący w środku sauny musi sprzyjać relaksowi i odprężeniu. Osiągnąć to możemy dzięki półmrokowi wewnątrz. Oświetlenie powinno być minimalne. Najlepiej sprawdzą się kolorowe klinkiety dające cieple światło. Doskonałym pomysłem jest zamontowanie sprzętu audio, dzięki któremu będziemy cieszyć się np. ulubioną muzyką, czy też odgłosami dzikiej dżungli.

Zbudować saunę możemy samodzielnie korzystając z materiałów dostępnych w sklepach, ale łatwiejszą i pewniejszą opcją będzie zlecenie tego fachowcom, którzy zadbają o wszelkie względy techniczne. My, możemy zająć się elementami wykończenia i aranżacją dodatków.

Exit mobile version