Skupy makulatury odpowiedzią na potrzeby środowiska

O potrzebie dbania o środowisko nie trzeba nikogo przekonywać. Świadomość obowiązku, który ciąży na każdym z nas jest w społeczeństwie coraz większa, ponieważ zaszczepiana jest dzieciom już od najmłodszych lat. Wystarczy już tak drobna czynność jak segregacja śmieci, aby naszej planecie żyło się lżej. Aby nam to ułatwić, przedsiębiorstwa recyklingowe prowadzą skupy makulatury. Dzięki nim papier jest przetwarzany i wykorzystany ponownie, co pozwala zmniejszyć wycinkę drzew, oszczędzić energię, czas i pieniądze.

 Korzyści ze skupów makulatury dla recyklingu 

Skupy makulatury to przede wszystkim wygoda dla nas i pewność, że przekazany papier zostanie właściwie wykorzystany. Co szacunkowo można zaoszczędzić dzięki jednej tonie papieru poddanej recyklingowi?

To liczby, które robią duże wrażenie, dlatego warto składować makulaturę, raz na kilka miesięcy zrobić w niej porządki i oddać na skup (jak http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html). Nie dość, że przyczynimy się do poprawienia jakości gleby, wody i powietrza na naszej planecie, to także zwiększymy komfort codziennego życia nam i na czym dzieciom. Ale to jeszcze nie wszystko – za odwiezioną makulaturę otrzymamy jeszcze wynagrodzenie pieniężne.

 Jaki papier można oddać na skup makulatury? 

Na skup makulatury możemy oddać wiele rzeczy, które często zalegają w domach, magazynach i biurach. Są wśród nich m.in.:

Nie poprzestawajmy jednak na segregacji jedynie makulatury. Przy większości kontenerów na śmieci stoją specjalnie oznakowane pojemniki na plastik, szkło kolorowe i bezbarwne oraz na aluminium. Wszystkie te surowce przetworzone ponownie pozwalają na podobne oszczędności, jakie mają miejsce przy recyklingu makulatury. Na przykład jedna szklana butelka poddana ponownej obróbce to oszczędność energii, pozwalająca na czterogodzinną pracę 100 watowej żarówki czy dziesięciominutową pracę zmywarki do naczyń. Każda tona stłuczki to już oszczędność 800 kg piasku, 250 kg sody i 180 kg mączki wapiennej. Wszystko to przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Te niewielkie kroki wpływają na jakość środowiska, w którym na co dzień żyjemy. Warto więc wyrobić w sobie nawyk odpowiedzialności zbiorowej i wyjść poza schemat myślenia, że kroki poczynione przez jedną osobę nie uratują planety. Każdy z nas powinien troszczyć się o środowisko we własnym zakresie i zachęcać do takich działań wszystkich tych, którym także zależy na dbaniu o dobro najbliższych.

Exit mobile version