Smog i zanieczyszczenia powietrza – jakie ich rodzaje wyróżniamy?

czyste powietrze

Problem smogu dotyczy praktycznie całego świata, w tym także Polski. Nasz kraj na tle innych europejskich miast wyróżnia się złą jakością powietrza, na którą wpływa głównie smog oraz inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza.

Polska znajduje się obecnie na niechlubnym 76. miejscu najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. Przed nami więc jeszcze bardzo długa droga, aby całkowicie wyeliminować problem zanieczyszczonego powietrza.

Dwa rodzaje smogu – czym charakteryzuje się smog londyński?

Na świecie występują dwa rodzaje smogu. Pierwszą i zarazem najbardziej znaną jego odmianą jest smog londyński występujący także pod nazwą smogu kwaśnego. Smog londyński pojawia się w naszym kraju głównie w miesiącach zimowych, a największe jego stężenie w Polsce obserwujemy w tzw. sezonie grzewczym (od października do kwietnia).

Powstawaniu smogu kwaśnego sprzyjają zimowe warunki atmosferyczne (mgła, brak wiatru oraz zjawisko inwersji temperatur) i duża ilość zanieczyszczeń powietrza wydalanych do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Formowaniu się smogu londyńskiego sprzyja bowiem ogrzewanie domów słabej jakości opałem.

Smog londyński jest widoczny gołym okiem, gdyż przybiera postać brudnej, zawieszonej nad miastem mgły. Oddychanie takim silnie zanieczyszczonym powietrzem wywiera negatywny wpływ praktycznie na cały organizm człowieka osłabiając jego odporność oraz stając się przyczyną wielu chorób, w tym także nowotworów.

Smog i jego dwie odmiany – czym różni się smog kwaśny od smogu fotochemicznego?

Drugim rodzajem smogu jest smog fotochemiczny znany także pod nazwą fotosmogu oraz smogu typu Los Angeles. W przeciwieństwie do smogu londyńskiego, smog fotochemiczny jest charakterystyczny niemal wyłącznie dla wielkich miast oraz miesięcy letnich. W Polsce zaobserwować go można od czerwca do września głownie w Warszawie i Krakowie – dwóch największych miastach naszego kraju.

Powstawaniu fotosmogu sprzyja duże nasłonecznienie, podwyższone temperatury oraz wzmożony ruch samochodowy charakterystyczny dla wielkich miast. W wyniku specyficznych warunków obecne w powietrzu zanieczyszczenia przekształcają się w szkodliwe substancje chemiczne, w tym ozon i formaldehyd. Smog fotochemiczny powoduje problemy z oddychaniem, podrażnia drogi oddechowe i oczy oraz jest przyczyną złego samopoczucia, bólów głowy i kłopotów z układem krążenia.

Inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza – pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10

Smog i jego dwie odmiany to jeszcze nie wszystko. Wyróżniamy bowiem także inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Należą do nich tzw. pyły zawieszone, których obecność w powietrzu również negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Są one rodzajem zanieczyszczeń powietrza, które jest szczególnie niebezpieczne dla naszego życia oraz zdrowia.

Pyły zawieszone dzielimy ze względu na ich rozmiar na dwie grupy – pyły PM 2,5 oraz PM 10. Szczególnie niebezpieczne dla organizmu człowieka są pyły PM 2,5, które ze względu na swoją lekkość oraz niewielkie rozmiary mają zdolność do wnikania nie tylko do naszych płuc, ale także przedostawania się do krwioobiegu. Ich źródłem jest głównie transport oraz przydomowe paleniska. Pyły zawieszone PM 10 z kolei pochodzą ze spalania węgla, drewna oraz biomasy i wywierają negatywny wpływ na pracę i funkcjonowanie naszego układu oddechowego.

Partnerem artykułu jest Airly pozwalający monitorować rodzaje zanieczyszczeń powietrza – więcej na Airly.eu.

Exit mobile version