Sposób na wnękę

Wnęka w mieszkaniu dla jednych stanowi kłopot, dla innych wręcz przeciwnie, atut i pole do spełnienia dekoratorskich fantazji. To wgłębienie w ścianie, które najczęściej powstaje w wyniku pochopnego zaprojektowania bryły budynku lub  jeszcze na etapie budowy nanoszone jest na plan architektoniczny z przemyśleniem jego wymiarów i funkcji.  O ile w drugiej sytuacji wnęka stanowi pożądany element architektoniczny, o tyle w pierwszej może sprawiać właścicielom kłopoty w urządzeniu mieszkania. Jeżeli jednak wnęka przypadkowo pojawiła się na planie naszego mieszkania, warto potraktować ją jako dodatkowy metraż, który można praktycznie wykorzystać. Można ją zagospodarować w przeróżny sposób, jednak funkcje jakie jej nadamy w głównej mierze zależą od jej lokalizacji i rozmiaru.

 Co zrobić we wnęce? 

 Szafa wnękowa 

Pierwsza myśl jaka wielu z nas przychodzi do głowy dotycząca tego jak zagospodarować wnękę to z pewnością szafa wnękowa. Już sama nazwa wskazuje, w której części mieszkania mebel powinien się znajdować. Optymalna głębokość zapewniająca komfort użytkowania takiej szafy powinna wynosić od 60 do 65 cm. Jeżeli wnęka jest znacznie większa (90-120 cm głębokości) można w niej zorganizować garderobę lub dodatkowe miejsce do przechowywania np. damskich torebek, które w szafie łatwo ulegają deformacji, butów, którym przecież nietrudno zniszczyć noski, kapeluszy, które trzeba przechowywać w pudełkach lub na specjalnych wieszakach, by nie straciły fasonu lub sprzętu sportowego, walizek, namiotów, właściwie wszystkiego co nie zmieściło się w piwnicy.

 Sypialnia lub jadalnia 

Dużych rozmiarów wnęka doskonale nadaje się na zorganizowanie sypialni lub jadalni. Jeżeli brakuje w niej okna warto ją dobrze doświetlić, by jej użytkowanie było komfortowe. W zależności od rozmiaru wnęki można ją całą wypełnić dużym łóżkiem lub łóżkiem rozkładanym  dzięki czemu zaoszczędzimy trochę miejsca w ciągu dnia. Jeżeli wnęka to tzw. wykusz (wystający poza elewację budynku element architektoniczny często z oknami) można w nim urządzić jadalnię. Przestrzeń zostanie nie tylko praktycznie wykorzystana stając się miejscem rodzinnych posiłków i spotkań, ale ze względu na swój nietypowy kształt z pewnością będzie również przyciągać zainteresowane spojrzenia gości.

 Miejsce do pracy 

Jeżeli wnęka jest nieduża można w niej wstawić regał tworząc biblioteczkę, zamontować półki na różne drobiazgi lub urządzić wygodne miejsce do pracy. Na wyposażeniu tego trochę nietypowego domowego gabinetu  może się znaleźć biurko, stół, sekretarzyk, a nawet blat po starej maszynie do szycia. Miejsce będzie nie tylko praktycznie wykorzystane, ale dzięki ciekawym meblom będzie również wyglądało niekonwencjonalnie. Prócz wygodnego blatu do pracy i akcesoriów pomocnych w jej organizacji warto również pomyśleć o oświetleniu, które przyda się tak podczas czytania, jak i pracy przy komputerze.

 Do czego jeszcze wykorzystać wnękę? 

Jeżeli wnęka znajduje się w salonie można w niej wstawić kominek, powiesić telewizor lub zorganizować wygodny kącik wypoczynkowy. Wszystko zależy od usytuowania wnęki, jej wymiarów i naszej inwencji. W przedpokoju można utworzyć miejsce na przechowywanie butów i odzieży wierzchniej, a w kuchni spiżarnię, w której łasuchy domowych przetworów z pewnością znajdą coś pysznego na ząb.

Pod schodami, w ścianie, pod oknem, zaplanowana lub zupełnie nieprzemyślana, mała, duża czy ta o nietypowym kształcie – wnęka to dodatkowy metraż mieszkania, który można praktycznie wykorzystać.  Pomysłów jest wiele, warto więc rozważyć najlepszy dla naszych potrzeb i nie pozwolić na marnowanie przestrzeni w mieszkaniu.

źródło zdjęć: meble.com.pl, jakurzadzicmalemieszkanie.blogspot.com, magazyn-hamag.pl, morizon.pl, czasnawnetrze.pl, urzadzamy.pl, homebook.pl

Exit mobile version