Sposób na upał – klimatyzatory domowe

Lato w pełni, a wraz z nim nastała pora upałów. Zapewne część z Was nigdzie nie wyjechała i postanowiła zostać w domu. Kiedy za oknem panuje +30 stopni, nikt nawet nie chce wyjść na zewnątrz. Siedząc w pomieszczeniu, odczuć możemy gorące, ciężkie powietrze. Stajemy się w takim momencie bardzo ospali. Jest jednak sposób, aby w domu czuć się jak nad wodą, gdzie temperatura jest znacznie niższa. Są to klimatyzatory. Jak więc dopasować je do naszych potrzeb? Przeczytajcie sami.
Zacznijmy od tego, czym jest klimatyzator. Urządzenie to zostało skonstruowane, aby dopasować temperaturę w naszym domu na taką, jaką aktualnie chcemy. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu układowi regulacji temperatury, wybieramy za pomocą pokręteł czy przycisków odpowiadającą nam liczbę stopni Celsjusza. Dzięki automatycznemu utrzymywaniu wilgoci, klimatyzatora możemy używać także w zimniejsze dni. W takim zastosowaniu, nasz sprzęt poprzez zastosowane w nim filtry, oczyści powietrze oraz je nawilży. Warto przed zakupem zdecydować jaki typ urządzenia jest nam potrzebny. Niektóre możemy przenosić, zaś inne nadadzą się do ogrzania naszych czterech ścian, dzięki zastosowanym elementom grzejnym.


Warto szukać urządzeń wyposażonych w mikroprocesory, zapewniające brak nagłych skoków temperatury. Kupując klimatyzator spytajcie sprzedawcy jaki będzie dla was odpowiedni. Aby to ustalić, musicie podać wielkość klimatyzowanego pomieszczenia, grubość ścian, a także rodzaj zastosowanej izolacji. Aby sprzęt poprawnie działał, nie należy montować go w pobliżu źródeł ciepła. Powinniśmy też pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie do tego celu ciepłej wody, stosując ją co około dwa tygodnie.
Nie możemy zapomnieć o regularnych okresowych przeglądach urządzenia. Jeśli to zaniedbamy, to po pewnym czasie dosyć odczuwalny będzie spadek jakości pracy sprzętu, mogący doprowadzić do jego awarii. Aby temu zapobiec, przynajmniej dwa razy w roku zlećmy specjalistom sprawdzenie klimatyzatora pod kątem odgrzybienia, sprawdzenia ciśnień w układzie chłodzenia oraz oczyszczenia skraplacza wraz z parownikiem.
Na zakończenie kilka słów o kosztach. Ceny tego typu urządzeń są bardzo zróżnicowane. Najtańsze z nich, możemy dostać już za około 200 złotych, jednak nie oczekiwałbym od nich za wiele. Lepiej postawić na te odrobinę droższe, by później przysłowiowo „nie pluć sobie w brodę”.

Źródła: MuratorDom, BudujemyDom

Exit mobile version