Sposoby na miękkie ręczniki

sposoby na miękkie ręczniki

miękkie ręczniki

Po kąpieli przyjemnie jest otulić ciało miękkim ręcznikiem. Użytkowanie i pranie powoduje, że ręcznik traci swoją miękkość. Staje się szorstki, niemiły w dotyku i brzydki. Przyczyną opisanej sytuacji jest nieodpowiedni sposób prania, który niszczy ręczniki. Sposoby na miękkie ręczniki są bardzo proste i sprawiają, że ręczniki będą miały swoje wyraziste kolory oraz nie stracą przytulnej miękkości.

Idealnie dobrane ręczniki

Ręczniki mają znaczenie w aranżacji łazienki. Powinny pasować do niej kolorystycznie i być czymś w rodzaju „kropki nad I” w wykończeniu łazienki. Kupując ręcznik ludzie zazwyczaj kierują się wzorem, kolorem i ceną, a mniejszą uwagę zwracają na jakość materiałów. Ręcznik może mieć nieprzyjemny zapach, którego przyczyną jest wilgoć, powodująca brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a przez to rozwój bakterii. Warto dbać o ręczniki i znać parę sposobów na miękkie ręczniki, ponieważ mają one styczność z naszą skórą.

Sposoby na miękkie ręczniki – przewiewne miejsce

Jedną z metod zapobiegania niszczeniu się ręczników jest rozłożenie ich po użyciu do wysuszenia w przewiewnym miejscu. Musi on dokładnie wyschnąć, najlepiej poza łazienką, gdyż jest tam za dużo wilgoci, zwłaszcza po kąpieli. Przed rozwieszeniem ręcznika należy go strzepnąć. Ręczników nie wolno prasować, ponieważ tracą swą miękkość i chłonność.

Pranie w pralce

Częstym błędem jest pranie ręczników w pralce wraz z ubraniami. Sposobem na miękkie ręczniki jest odpowiednio dobrany program prania. Należy je prać oddzielnie i wcześniej posegregować kolorystycznie, aby uniknąć zafarbowania. Podczas prania nowych ręczników naturalnym zjawiskiem jest jest „pylenie”, czyli utrata mikrowłókien, które osiadają na innych ubraniach. Ręczniki powinny być wysokiej jakości, co gwarantuje ich piękny wygląd przez długie lata. Podczas prania ręczników z innymi częściami garderoby może dojść do ich zniszczenia przez zamki błyskawiczne i inne elementy metalowe, które często są elementem dekoracyjnym odzieży.

Pranie białych i kolorowych ręczników

Białe ręczniki ładnie wyglądają w łazienkach, w których dominuje biel. Wiele osób obawia się, że biały ręcznik przy pierwszym poplamieniu jest do wyrzucenia. Białe ręczniki można prać w wyższych temperaturach już w pierwszym praniu. Muszą być włożone do pralki osobno. Z kolei kolorowe ręczniki powinny być prane w temperaturze 40°C (maksymalna temperatura dla ręczników z mikrofibry)– 60°C, co pozwala zachować ich kolor, miękkość i trwałość materiału. Bęben pralki powinien być załadowany ręcznikami do połowy, ponieważ wtedy jest możliwe odpowiednie wypłukanie pranych przedmiotów.

Detergenty do prania ręczników

Jednym ze sposobów na miękkie ręczniki jest właściwy dobór detergentów przeznaczonych do prania. Można prać je w proszku, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest używanie żeli lub płynów do prania, które zapewniają miękkość tkanin. Do białych ręczników stosuje się środki przeznaczone do prania białych rzeczy. Nie należy używać środków zmiękczających, ponieważ negatywnie wpływają na chłonność ręcznika – zmniejszają higroskopijność materiału. Aby zachować ich miękkość można dodać do prania pół szklanki octu, ale trzeba pamiętać o podwójnym płukaniu, aby pozbyć się nieprzyjemnego, drażniącego zapachu octu. Nie należy przesadzać z ilością detergentów.

Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania zależy od zabrudzenia i zapachu ręcznika. Zaleca się, aby zrezygnować z wirowania lub nastawić na jak najmniejsze obroty. Podczas wirowania ręczniki mocno zużywają się, co oznacza, że tracą miękkość. Duże ręczniki należy prać w długim cyklu.

Proszek do prania można zastąpić sodą oczyszczoną, która pomaga zachować miękkość ręczników. W okresie od wiosny do jesieni najlepiej suszyć ręczniki na zewnątrz np.: na balkonie. Nie należy ich wystawiać na słońce, tylko powiesić w cieniu. Ręcznik należy wyprać przed pierwszym użyciem. Jest to konieczne, ponieważ nowy ręcznik nie chłonie wilgoci ze skóry.

Exit mobile version