Sprzedam mieszkanie – czyli o tym, jak napisać skuteczne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Internet pełen jest ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości. Kiepsko napisanych. Mało zachęcających. Za krótkich, albo za długich. Uzupełnionych galerią niedbale wykonanych zdjęć lub pozbawione ich w ogóle.

Zredagowanie dobrego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa i lepiej nie robić tego „na kolanie”. Od sposobu w jaki skonstruujemy treść i jakie w niej umieścimy informacje może zależeć poziom zainteresowania nieruchomością, a także czas finalizacji transakcji i stopień satysfakcji z otrzymania pożądanej ceny.

Zatem, jeżeli zależy nam na szybkiej i satysfakcjonującej sprzedaży mieszkania warto wiedzieć, jak napisać nie tylko skuteczne, ale i zachęcające ogłoszenie, które nam w tym pomoże.

Każde ogłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje takie, jak:

– lokalizacja – informację o tym, w jakiej części miasta znajduje się dane mieszkanie warto uzupełnić o dodatkowe dane o infrastrukturze znajdującej się w pobliżu. Potencjalnego kupca może przecież interesować czy w niedalekiej odległości znajdują się sklepy, banki, placówki edukacyjne, komunikacja miejska, tereny rekreacyjne itd.

– rodzaj nieruchomości – czy  jest to wolnostojący dom, bliźniak, segment w budownictwie szeregowym, czy może jest to mieszkanie, apartament. W tym punkcie warto uwzględnić również  z jakiego rodzaju budownictwem mamy do czynienia, czy mieszkanie zlokalizowane jest w przedwojennej kamienicy, w bloku z płyty, a może w nowszym, kilkuletnim budownictwie i co ważne, na której kondygnacji.

– metraż – to oczywiste, że prócz ceny całkowitej kupujący pragnie wiedzieć ile zapłaci za m2 nieruchomości. Dlatego w ogłoszeniu należy zamieścić informację jak duże jest mieszkanie (w przypadku mieszkania na poddaszu, nie wystarczy podać wielkości powierzchni liczonej po podłodze, ale powierzchni użytkowej, która jak wiadomo zawsze będzie mniejsza). Kupiec z pewnością będzie chciał również wiedzieć ile pokoi jest w mieszkaniu, czy kuchnia jest oddzielna czy w aneksie, czy do mieszkania przynależy balkon, piwnica czy miejsce postojowe dla samochodu.

– stan techniczny mieszkania – kupującego z pewnością będzie interesowało w jakim stanie jest instalacja elektryczna czy kanalizacyjna, czy stolarka okienna nie wymaga wymiany,  jak wyglądają podłogi i z czego zostały wykonane

– cena, czy istnieje możliwość negocjacji – to informacja, która nie do końca zdecydowanego kupca może jednak przekonać do tego by nie rezygnował. Znaczenie może mieć także informacja o terminie, w którym aktualny właściciel zwolni mieszkanie.

Podstawowe informacje zwykle wpisuje się w rubrykach przygotowanych przez dany portal ogłoszeniowy. Nie zaszkodzi jednak je powtórzyć w treści ogłoszenia, byleby zwięźle, bez zbędnego rozpisywania się.

W dalszej części ogłoszenia warto pamiętać o wypisaniu wszystkich atutów mieszkania. Piwnica, ogródek, dodatkowa skrytka … wszystko ma znaczenie.  Jeżeli w wyszukiwarce danego serwisu poszukujący mieszkania wpisze „balkon” , którego nie uwzględniliśmy w ogłoszeniu, wyszukiwarka zwyczajnie pominie naszą ofertę, a zainteresowany być może nigdy jej nie przeczyta.

 WADY I ZALETY 

Potencjalne wady warto przekuć w zalety. Oczywiście to kwestia bardzo względna, co kupcy mogą postrzegać jako plus, a co jako minus. Zawsze jednak warto obok jednego argumentu, wpisać kontrargument. Dla przykładu – jeśli mieszkanie znajduje się w kamienicy, z jednej strony wnętrza może być trudno ogrzać, z drugiej natomiast wysokość pomieszczeń można wykorzystać montując antresolę i w ten sposób zyskać dodatkowy metraż.  Lokalizacja w centrum miasta może nieco odstraszać. Powodem może być miejski zgiełk, z drugiej strony niezaprzeczalnym atutem może być szybki dojazd do pracy, szkoły, sklepów itd.

 ZDJĘCIA 

Zdjęcia stały się dziś nieodłącznym elementem ofert dotyczących sprzedaży nieruchomości. Ważne, by przedstawiały prawdzie mieszkanie z aktualnym jego wyglądem. Wnętrza na zdjęciach powinny być jasne, doświetlone światłem naturalnym lub sztucznym, posprzątane, niezagracone. Fotografie powinny przedstawiać całe pomieszczenia, a nie tylko ich część. Galerię warto uzupełnić o plan mieszkania przedstawiający jego układ. Dzięki niemu kupujący będzie miał możliwość zorientować się  czy rozkład mu odpowiada.

 CENA 

Cena to element transakcji istotny dla obu stron, dlatego to, gdzie ją umieścimy w treści ogłoszenia ma znaczenie. Gdzie zatem powinna się znajdować? Ani na początku, ani na końcu. Jeśli umieścimy informację o cenie na początku ogłoszenia, zgodnie z tzw. efektem pierwszeństwa czytający zapamięta informacje, z którymi zetknął się na wstępie. Jeżeli cena będzie za wysoka, prawdopodobnie porzuci on ogłoszenie nie zagłębiając się w dalszą treść. Końcówka ogłoszenia to również niewłaściwe miejsce na informacje o cenie, ponieważ w tym przypadku może zadziałać coś co nazywamy efektem świeżości czyli zdolnością do zapamiętywania ostatnio usłyszanych informacji. A nie chcemy przecież, by zbyt wysoka cena przyćmiła wcześniej wymienione atuty mieszkania. Gdzie w takim razie umieścić informację o cenie? Najlepiej pomiędzy wszystkimi niezbędnymi informacjami, a wzmianką o tym, że proponowana cena nie jest ostateczną i można ją negocjować.

Podsumowując, skutecznie, przyciągające uwagę ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania powinno być treściwe i konkretne, napisane dość szczegółowo, ale nie przeładowane treścią i długimi opisami. Powinno zawierać również zdjęcia, które pokażą kupującemu potencjał nieruchomości. Skutecznie napisane ogłoszenie, to początek do sprzedaży mieszkania.

źródło zdjęć: własne, podatki.egospodarka.pl, sprzedaz-mieszkan.eu

Exit mobile version