Styl angielski- królewska inspiracja

Styl angielski

Styl angielski we wnętrzach

Katalog stylów wnętrzarskich nie kończy się minimalizmie, klasycyzmie i stylu industrialnym. Wybór jest dużo większy. Możemy inspirować się jeszcze stylem boho, prowansalskim, angielskim, rustykalnym, scandi i innymi sposobami urządzania wnętrz. Osobom, które poszukują stylu eleganckiego, w którym można łączyć wiele faktur i wzorów, polecamy styl angielski. To kontrolowany i elegancki przepych. Wywodzi się z klas wyższych i arystokracji.

Styl angielski – odmiany

Styl angielski ma kilka całkiem odmiennych. Dzieli się na trzy odmiany: wiejski, industrialny i kolonialne wspomnienie. Styl wiejski, czyli „cottage” jest tradycyjny, sielankowy i romantyczny. Wnętrza są jasne i przyjazne, pełne elementów drewnianych, skórzanych oraz innych tkanin. Ściany zdobione są obrazami przedstawiającymi naturę. Obowiązkowym elementem są też wazony z kwiatami i poduszki dekoracyjne na fotelach. Centralne miejsce w aranżacji przypada kominkowi. Inspiracje industrialne nawiązują do rewolucji przemysłowej, a jego charakterystycznymi elementami są: beton, metal i cegły. Ciężkość można zrównoważyć elementami drewna i szkła. Inspiracje kolonialne wyróżniają się masywnymi meblami z egzotycznego drewna oraz orientalnymi zdobieniami.

Kwiaty i przytulność

Dom w stylu angielskim jest przytulny i kolorowy. Wygodne kanapy, najlepiej tapicerowane, na nich miękkie narzuty, na podłodze perskie dywany oraz indyjski stolik. Ozdobą wnętrza są wszechobecne kwiaty – prawdziwe w wazonie oraz dekoracje na obiciach mebli. Styl angielski cechuje wygoda.- zawsze znajdzie się miejsce na podnóżki i pufy. Centralnym punktem domu bywa kominek. Kolorami wiodącymi są pastele: beże, błękity, jasna czerwień, zieleń oraz róż. Świetnie kontrastują się z ciężkimi meblami, czy wzorzystymi elementami wystroju wnętrz. Podłoga w pokojach powinna być drewniana, w kuchni i łazience najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne. Styl angielski nie może obejść się bez domowej biblioteczki.

Atmosfera domowego ciepłą

Styl angielski to ukoronowanie domowej atmosfery przytulności. Jest w nim wiele ciepła i swoistego piękna. Nie jest to wnętrze, które polubią minimaliści, ponieważ opiera się na zasadzie więcej znaczy więcej”. Dominuje tutaj kontrolowany przepych, wystrój pomieszczenia jest elegancki. W każdym wnętrzu czuje się spokój i przytulny klimat. Można na oknach zawiesić długie zasłony. Meble tapicerowane mogą być wymoszczone poduszkami i pledami. Kolejnym wzorem, który jest popularny w angielskich wnętrzach jest kratka. Ponad centralną częścią salonu w stylu angielskim są ozdobne, kryształowe żyrandole. Stanowią wspaniałe ukoronowanie aranżacji. Konieczne jest oświetlenie dodatkowe, np.: w postaci kinkietów, które dają rozproszone światło. Warto umieścić ich kilka w pomieszczeniu.

Odważne łączenie wzorów

Styl angielski to propozycja aranżacji wnętrz dla ludzi odważnych, który lubią śmiało łączyć różnorodne wzory. Pojawiają się one na każdej powierzchni, pod postacią tapet, zasłon, poduch dekoracyjnych, narzut, czy dywanów. Najczęściej są to motywy botaniczne i geometryczne. W obrębie jednego pomieszczenia, a nawet jednej powierzchni, można wyeksponować całe spektrum najróżniejszych wzorów. Najważniejszą zasadą dobierania wzorów do stylu angielskiego jest występowanie w nich tej samej kolorystyki opartej na dwóch lub trzech barwach. Na początek przygody ze stylem angielskim, najlepiej zdecydować się na jeden wzór, który znajdzie się na poduchach dekoracyjnych i zasłonach. Wzorzystą tapetą pokrywa się jedną ze ścian, a i tak osiąga się zamierzony efekt. Warto też pamiętać o ozdobach, które powinny mieć długą historię.

Dom powinien być ostoją dla domowników, miejscem, w którym znajdą spokój i stabilizację. Oczywiście aranżacja wnętrza domu ewoluuje wraz ze zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami domowników, ale jego rdzeń pozostaje taki sam – każdym, kto mieszka w domu/mieszkaniu musi czuć się komfortowo.

Exit mobile version