Styl grecki w polskim mieszkaniu – zatrzymanie lata

styl grecki w polskim mieszkaniu

Styl grecki w polskim mieszkaniu- synonim błogiego czasu wakacji

Grecja – kraj gajów oliwnych, cyprusów, znakomitej kuchni, sztuki antycznej, malowniczych krajobrazów Santorini. To także miejsce, w którym w łagodny, wiejski koloryt komponuje się z tradycją antyczną. Styl grecki w polskim mieszkaniu przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom tego pięknego kraju. Dominują trzy kolory: biały, niebieski we wszystkich odcieniach i ochry. Niebieski – to kolor wody, używany do ozdabiania okien,drzwi, jest to też barwa dodatków. Ściany także mogą być pomalowane na niebiesko, chociaż częściej ściany malowane są na biało. Ma uzasadnienie praktyczne w ciepłym klimacie Grecji. Ochra to kolor ziemi. W pomieszczeniach powinny królować nieregularne schodki, łuki, antresole czy asymetryczne wykusze o miękkich krawędziach. Charakterystyczne są bardzo proste drewniane meble, płótno i kamień. Nie zawsze mamy możliwość zmiany konstrukcji budynku, aby powstały łuki, czy antresole. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować ze stylu greckiego w polskim mieszkaniu . Można go zaznaczyć kolorami i dodatkami.

Ciekawy wzór podłogi

Taras, balkon lub podłogę w łazience powinno wykładać się płytkami przypominającymi krokalia, czyli mozaikę podłogową ułożonej z czarnych i białych otoczaków. Można wybrać wersję kosztowniejszą i zamówić podłogę u kamieniarza. Gotowa mozaika to produkt tańszy, stylizowany na terakotę. Wygląda jak otoczaki wtopione w przezroczysty żel. Jeżeli komuś brakuje czasu na misterne układanie mozaiki lub nie lubi takich wzorów, to może ułożyć posadzkę z nieregularnych piaskowych płytek oddzielonych od siebie grubą warstwą białej zaprawy. Styl grecki w polskim mieszkaniu podkreślą wielkie donice ustawione na podłodze, w których będą rosły, takie rośliny jak: oleandrami, opuncja lub pelargonia. Płytki podłogowe w kolorach ziemi są dobrym i praktycznym pomysłem.

Styl grecki w polskim mieszkaniu- łazienka i detale

Na ścianach łazienki styl grecki podkreślą płytki z ornamentem greckim w ciepłych, pastelowych kolorach. Umywalkę można zamontować na nodze przypominającej grecką kolumnę. Dodatkami, które przypomną greckie wakacje mogą być: statuetkami lub fragmentami „antycznych” kolumn kupionych w greckich sklepach z pamiątkami. Typowym greckim motywem na tkaninach są szerokie pastelowo-kolorowe pasy – idealny wzór na firany i zasłony lub na obicia krzeseł lub foteli. Znalezienie usługi tapicerskiej nie stanowi większego problemu. Stół w kuchni powinien być duży, drewniany, nakryty nakrochmaloną serwetą.

Kolory w pokoju

W pokoju dziennym lub sypialni wyznacznikami stylu greckiego w polskim mieszkaniu może być błękino -biała kolorystyka ścian. Elementem kontrastowym są proste meble z ciemnego drewna. Zasłony powinny być z płótna, najlepiej w kolorze białym lub turkusowym. Na parapecie powinny znaleźć się poduszki, które dodadzą pomieszczeniu nietypowego wyglądu. Ściany można wyłożyć jasnym, najlepiej beżowym kamieniem, który będzie przypominał skały.

Styl grecki w polskim mieszkaniu cechuje zamiłowanie do jasnego wnętrza i prostoty. Biel i błękit to połączenie, które kojarzy się także ze stylem marynarskim. Zaletą stylu greckiego jest to, że ze względu na jasne barwy, sprawdzi się do małych i większych pomieszczeń. Prostota idzie w parze z elegancją. Wnętrze inspirowane Grecją, to pomieszczenie, które zaprasza do relaksu i ukojenia nawarstwiających się przez cały dzień emocji.

Exit mobile version