Sufity podwieszane – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. sufity podwieszane. Owe rozwiązanie stosowane jest nie tylko jak do niedawna na poddaszach, w celu pełnienia funkcji termoizolacyjnej lecz również nadaje się do praktycznie do każdego pomieszczenia – od salonu aż po kuchnię czy łazienkę. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania możemy idealnie odświeżyć nasze wnętrze poprzez zastosowanie wewnątrz konstrukcji gustownego oświetlenia, jak również poprawić aspekt funkcjonalny pomieszczenia poprzez ukrycie wszelkiej instalacji czy przewodów pod takim sufitem. Sufit podwieszany staje się więc łatwym i szybkim sposobem na renowację wnętrza. Co warto wiedzieć decydując się na zastosowanie tego rozwiązania we własnym domu? 

Sufity podwieszane niewątpliwie poprawiają estetykę wnętrz naszych salonów, kuchni, sypialni czy łazienek. Dzięki ich zastosowaniu mamy możliwość korygowania wysokości pomieszczeń w domu lub oddzielania ich w gustowny sposób od siebie. Po montażu odpowiedniego oświetlenia uzyskać możemy efekt który sprawiał będzie dla nas wielką dumę a dla sąsiadów i gości poczucie zazdrości. Sposobów aranżacji przy zastosowaniu podwieszanych konstrukcji jest bardzo wiele – to  jakie rozwiązanie wybierzemy zależeć będzie wyłącznie od naszej wyobrazni i inwencji twórczej oraz od rodzaju oświetlenia jakie w nim zastosujemy – mamy do wyboru rozwiązania halogenowe oraz trochę bardziej skomplikowane w montażu (ale tym samym bardziej efektowne) kolorowe oświetlenie typu LED o którym pisałem we wcześniejszych artykułach.  Stosując sufity podwieszane możemy ponadto wytłumić nasze pomieszczenie wypełniając przestrzeń pomiędzy sufitem a stropem warstwą wełny mineralnej.  Jak widać zalet takowego rozwiązania jest bardzo dużo. Czy zatem posiada ono jakieś wady? A więc ma jedną wadę – przy awarii jakichkolwiek przewodów instalacyjnych umieszczonych pod sufitem będziemy zmuszeni demontować całą konstrukcję. Jednak wada ta w porównaniu do szeregu zalet wynikających z montażu konstrukcji powieszanych jest mało istotna. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Cena montażu sufitu podwieszanego zależy głównie od materiałów użytych przy jego wykonaniu oraz od kształtu całej konstrukcji (niewątpliwie zwykła prosta konstrukcja będzie dużo tańsza do realizacji od np. montażu sufitu z wgłębieniem w kształcie koła). Takowy sufit montowany jest zazwyczaj na specjalnym stelażu. Całkowity wydatek robocizny (nie uwzględniający kosztów materiału) w podstawowym rozwiązaniu oscyluje w przedziale 35-85 zł/m2. Dodając do tego materiały uzyskamy łącznie koszt w granicach 60-135 zł/m2. Gdy zaś zdecydujemy się na zabudowę wielopoziomową bądz o nietypowym kształcie całkowity koszt wzrośnie jeszcze bardziej i wynieść nas może (w zależności od dobranego fachowca) 70-170 zł/m2.

Kolejny aspekt jaki należałoby poruszyć to dobór odpowiedniego stelażu niezbędnego przy montażu konstrukcji sufitu podwieszanego. Do wyboru mamy trzy możliwości:

a) stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy – nadaje się do wnętrz podłużnych

b) stelaż jednopoziomowy krzyżowy – łatwy do wypoziomowania dzięki mniejszej ilości punktów zaczepienia w stropie – jego zaletą jest też większa ilość miejsc podparcia dzięki czemu płyty gipsowo-kartonowe zamontowane na nim są mniej narażone na uszkodzenia

c) stelaż dwupoziomowy krzyżowy – stelaż kierowany do dużych pomieszczeń, w których mamy zamiar obniżyć ich wysokość

Po doborze odpowiedniego dla nas stelażu należy zmierzyć pomieszczenie i na podstawie pomiarów dobrać odpowiednią ilość profili. Najlepiej jest wyznaczyć na ścianach linie oznaczające poziom przyszłego sufitu, które pomogą nam znacznie przy montażu profili UD – musimy je zamontować dokładnie wzdłuż tych linii.  W dalszej kolejności budowy konstrukcji musimy wyznaczyć układ profili CD – powinny biec one odpowiednio równolegle względem siebie w odstępach nie mniejszych niż 1 metr. Następnie w miejscach przebiegu wyżej wymienionych profili powinniśmy zaznaczyć punkty, które określać nam będą miejsce zamontowania wieszaków. Wskazane jest by umiejscowione one były na każdej z linii w odstępach co 70-90 cm – w dalszym etapie prac w punktach tych wywiercić musimy otwory by następnie umiejscowić w nich stalowe kołki rozporowe, na których pózniej zamocujemy wieszaki. Do tego potrzebne nam będzie zdemontowanie części, które trzeba wsunąć w profile by na koniec wetknąć je w profile CD. Kolejny etap to montaż profili. Końce podłużnych profili CD musimy umieścić w profilach UD by następnie połączyć obie części wieszaków. Między profilami podłużnymi koniecznie umieścić musimy profile poprzeczne używając do tego specjalnych łączników. Tak przygotowany gotowy stelaż należy wypoziomować poprzez regulację położenia ramion wieszaków. Ostatni element montażu sufitu podwieszanego to mocowanie płyt gipsowo-kartonowych. Przykręcamy je do profili CD wkrętami typu TN. Standardowo przyjmowaną odległością wkrętów względem siebie jest 15 cm. Po zamontowaniu płyt czeka nas wykończenie sufitu. Na łączenia płyt nakleić należy taśmę spoinową a całość dokładnie wyszpachlować specjalną masą szpachlową, którą musimy następnie wygładzić i na koniec przetrzeć pacą (z siatką ścierną). Ostateczny etap to pomalowanie bądz wykończenie strukturą odpowiednio przygotowanego przez nas sufitu oraz montaż oświetlenia.

Do montażu oświetlenia punktowego wystarczy, że oprawy halogenów zamontujemy w wyciętych przez nas otworach nożem do cięcia gipsu. W przypadku gdy oprawy reflektorów są zbyt ciężkie zastosować musimy uprzednio przed montażem płyt odpowiednie dodatkowe profile wzmacniające. Wielkość otworów musi być dostosowana do wielkości montowanej przez nas lampy. Zainstalowane i ukryte w suficie przewody elektryczne podpinamy do kostki łączeniowej 230V a oprawę lampki do kostki zaciskowej transformatora 12V. Transformator ten z kolei montujemy na suficie podwieszanym. Naszą oprawę lampy bądz spotu umieszczamy w przygotowanym przez nas otworze, przekręcając sprężyny dociskowe w górę. Po zamontowaniu lampy nakładamy zabezpieczający pierścień sprężynujący i podłączamy dopływ prądu. Montując oświetlenie w suficie podwieszanym pamiętać musimy jednak o trzech zasadach:

1) Odległość pomiędzy stropem a lampą powinna wynosić minimum 10 cm

2) Odległość pomiędzy oprawą lampy a materiałami uznanymi przez nas za łatwopalne powinna wynosić minimum 50 cm

3) Kabel który łączy puszkę rozgałęzną z lampą bezwzględnie musi mieć podwójną izolację

 

Poniżej przedstawiam Wam krótki instruktażowy filmik Knaufa z YouTuba poświęcony montowaniu sufitów podwieszanych:

 

 

Zródła: YouTube, GrafikaGoogle, Remontuj.pl

Nowy film na naszym kanale.

„30 pomysłów na sufit podwieszany

Exit mobile version