Suszenie prania w niewielkim mieszkaniu

 

Suszenie prania nie sprawia problemów mieszkańcom domów jednorodzinnych lub szczęśliwym posiadaczom balkonu. W sezonie wiosenno-letnim można pranie wynieść na zewnątrz lub wywiesić na balkonie. Problem zaczyna się wtedy gdy na zewnątrz temperatura spada, robi się wilgotno i deszczowo. Jak wtedy suszyć pranie?

Niewielka łazienka- spory problem z praniem

W mieszkaniach w blokach łazienki nie imponują rozmiarami. Są ciasne i trzeba pomysłowości, aby taką łazienkę urządzić funkcjonalnie. Suszenie prania w tak niewielkim pomieszczeniu jest sporym wyzwaniem. Można zamontować sznurki między jedną a drugą ścianą lub suszarkę podsufitową z regulowaną wysokością. Świetnym wyborem będzie suszarka stojąca typu wieża, ponieważ można ją umieścić w kabinie prysznicowej lub w wannie. Oszczędza się dzięki temu cenne miejsce.

Suszarki typu wieża

Ich największą zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku małej łazienki. Wieszanie prania w pokoju to nie najlepszy pomysł. Wilgotne pranie może spowodować wilgoć, a poza tym nie wygląda dekoracyjnie. Wieszanie prania w pokoju może spowodować dyskomfort. Suszarka zajmuje cenne miejsce, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Tradycyjna suszarka potrzebuje sporo przestrzeni. Suszarka typu wieża jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ zmieści w każdej łazience. Do tego jest stabilna. Można rozwiesić odzież i bieliznę na poszczególnych poziomach w optymalnych odstępach od siebie. Dzięki temu pranie szybciej wysycha, a w pomieszczeniu nie tworzy się wilgoć.

Na ścianie lub grzejniku.

Szczęście mają lokatorzy, którzy mają centralne ogrzewanie z sieci miejskiej. W sezonie jesienno-zimowym wieszają pranie na kaloryferach i w ciągu paru godzin mają pranie suche. Jeżeli nie mają balkonu to latem na kaloryferze mogą umieścić specjalną suszarkę. Oferta suszarek spełnia różnorakie potrzeby klientów. Suszarki można zamontować na ścianie, czy na wannie. Z montażu suszarki na ścianie powinny zrezygnować osoby posiadające piecyk gazowy, ponieważ rozwieszanie prania przepływ powietrza. W takiej sytuacji wentylacja będzie nie odpowiednia i rośnie zagrożenie zaczadzeniem.

Ekspresowe suszenie

Dobrej jakości suszarka powinna być zabezpieczona przed wilgocią i rdzewieniem. Musi być stabilna, składana, najlepiej, aby była na kółkach. Wtedy łatwiej jest ją przestawiać. Kluczem do szybkiego suszenia jest przestrzeganie kilku zasad. Pranie nie powinno ociekać wodą- musi być wykręcone lub odwirowane. Ubrania powinno rozwieszać się rozprostowane. W początkowej fazie suszenia warto otworzyć okno. Wilgotność jest największa w pierwszym etapie suszenia. Podczas jednego suszenia prania uwalnia się do powietrza około dwóch litrów wody.

Wilgoć w trakcie suszenia prania

W trakcie suszenia prania w domu wilgoć może wzrosnąć nawet o 30 procent, a to powoduje pojawienie się pleśni i grzybów. Prawidłowy poziom wilgotności to 40-60%. Jeżeli poziom wilgoci jest wyższy, to dobrze jest umieścić pochłaniacz wilgoci oraz sprawdzić działanie kanałów wentylacyjnych. Pochłaniacz wilgoci to urządzenie, które kontroluje i redukuje poziom wilgoci do poziomu bezpiecznego dla zdrowia. Aby uniknąć wilgoci trzeba zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. W blokach raczej nie mamy warunków, żeby stworzyć osobne pomieszczenie na suszenie prania. Na rynku są dostępne suszarki elektroniczne, które mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają centralnego miejskiego ogrzewania, ale niestety ich używanie łączy się z większymi rachunkami za energię elektryczną. Zaletą suszarek elektronicznych jest znaczne skrócenie czasu suszenia oraz zapobieganie wilgoci. Świetnym rozwiązaniem jest również suszarka bębnowa, ale ona jest przeznaczona do większych łazienek. Wyglądem przypomina pralkę. Suszanie prania jest niemal codzienną, nawet błahą czynnością. A jednak ma olbrzymi wpływ na stan powietrza w mieszkaniu, w więc także na komfort życia i zdrowie wszystkich domowników.

Exit mobile version