Święta w ogrodzie – czyli kilka słów o świątecznym oświetleniu zewnętrznym

Święta to czas radości, spotkań z bliskimi, rodziną. Święta są również czasem przygotowań, porządków oraz ubieraniem choinki. Wreszcie, święta to czas ozdabiania naszych posesji – tak by wieczorami cieszyły oko okolicznych gapiów. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak bezpiecznie przystrajać nasz dom i ogród na zewnątrz. Zaczynajmy!

Wielu z Was pod pojęciem przystrajania posesji na święta ma na myśli ozdabianie jej różnobarwnymi lampkami i światełkami. To bez wątpienia świetny i efektowny sposób, o którym opowiem więcej w dalszej części artykułu jednak ozdabiać można także inaczej. Bardzo popularne w ostatnim czasie staje się czerpanie angielskich wzorców w postaci czepiania na drzwiach wieńca wykonanego z gałązek – tradycja mówi, że poczepiony na drzwiach wieniec daje gościom znak, że jesteśmy na nich otwarci i przygotowani. Ponadto możemy na ganku bądz nad drzwiami czepiać girlandy gałązek np. jemioły.

Wracając jednak do tematu lampek to po pierwsze jest to najbardziej efektowne rozwiązanie. W sklepach możemy znalezć masę przeróżnych świecidełek – w postaci tradycyjnych małych lampek, ale także jako węże świetlne z diodami LED i sterownikami umożliwiającymi migotanie diod, jak też różnego rodzaju nitki, kurtyny (do ozdabiania elewacji) i łańcuchy świetlne. W sprzedaży są również dostępne różnego rodzaju ozdoby świetlne w postaci chociażby gwiazd, którymi udekorować możemy szyby okienne (ozdoby takie posiadają specjalnie przystosowane przyssawki które sprawiają że ozdoba jest mocno przytwierdzona do powierzchni szyby). Wszystkie te dekoracje z powodzeniem wystarczą nam do ozdobienia gałęzi drzew, elewacji czy też tarasów i balkonów. Zasilane są one prądem standardowym o napięciu 230V. Cena takich dekoracji nie jest zbyt wygórowana gdyż waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, jednak aby jej efekt zrobił naprawdę duże wrażenie po podłączeniu do prądu musimy wydać na nie nierzadko nawet pareset złotych.

Po drugie samo kupno lampek nie wystarcza – muszą one spełniać odpowiednie wymogi by nasza posesja i ogród pod ich oświetleniem były całkowicie bezpieczne. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę? Dekoracje świetlne powinny posiadać oznaczenia nie niższe niż IP44 – co to oznacza? – otóż oznacza to że mogą być one stosowane na zewnątrz, czyli nie są podatne na uszkodzenia spowodowane zawilgoceniami (związanymi z zimnem i opadami śniegu). Po drugie dekoracje te powinny być odpowiednio zaizolowane – przed zakupem dobrze jest upewnić się czy wszystkie elementy są odpowiednio zaizolowane oraz czy mają gumową oprawę – lampki które mają oprawy plastikowe nadają się wyłącznie do ozdabiania choinki wewnątrz mieszkania. Po trzecie dobrze jest jeśli nasze zestawy dekoracji świetlnych są przystosowane do łączenia ich ze sobą – na końcu każdego z łańcuchów świecidełek powinny znajdować się specjalne gniazda umożliwiające złączanie zestawów ze sobą – zapobiegnie to konieczności stosowania przedłużaczy czy też plątaninie kabli. Wreszcie po czwarte wszystkie dekoracje powinny posiadać na opakowaniu, metce przy wtyczce bądz na tabliczce znamionowej specjalne oznaczenia mówiące nam o ich parametrach (a więc o napięciu potrzebnym do ich zasilania, poborze mocy oraz o wspomnianej wcześniej klasie ochrony IP – w naszym przypadku stopień IP nie powinien być mniejszy niż 44). Na produkcie zazwyczaj znajdziemy także inne oznaczenia w postaci podwójnego kwadratu lub odwróconego trójkąta z literą F w środku – oznaczają one kolejno iż: produkt posiada podwójną izolację, produkt jest niepalny.

Myślę, że ten artykuł pomoże wszystkim wahającym się nad wyborem odpowiednich dla siebie lampek i sprawi by nadchodzące święta były nie tylko świecące i kolorowe ale także bezpieczne.

Zródła: GrafikaGoogle

Playlista „Świąteczna dekoracja domu

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjnFNBCkyypl4rP9o52IfN3G”]

Exit mobile version