Świnki morskie to wesołe urocze i sympatyczne gryzonie. Już po kilku dniach bardzo przywiązują się do opiekunów i dają im wiele miłości. Uwielbiają być noszone na rękach, przytulane i głaskane. Wymagają odpowiednich warunków i pielęgnacji.
Świnka morska – wyposażenie klatki
Kawia domowa to nie chomik. Nie potrzebuje kołowrotka, mostków, zjeżdżalni, drabinek czy innych podwyższeń. Takie zabawki mogą spowodować uraz kręgosłupa. W klatce powinna mieć wyściółkę, poidełko (najlepiej specjalną miseczkę na wodę) i drugą miseczkę na karmę. Dobrze jest postawić w klatce drewniany domek, w którym świnka morska może odpocząć i ścierać sobie na nim ząbki. Można też zakupić miękkie legowisko. Klatka dla dwóch świnek to 120cm x 60 cm. Im więcej zwierzątek, tym większą klatkę trzeba kupić. Samica z młodymi potrzebuje klatki minimum 100 cm x 60 cm. Klatka piętrowa ze schodkami lub kładkami to zły pomysł, ponieważ zwiększa ryzyko urazu kręgosłupa lub nóżek. Klatkę stawiamy w miejscu spokojnym, z dala od kaloryfera przeciągów, nie na podłodze, lecz na szafce. Zapobiegniemy wtedy przegrzaniu lub przeziębieniu.
Pielęgnacja świnki morskiej
Świnka morska to piękność sama w sobie sama w sobie i z wieloma czynnościami pielęgnacyjnymi swojego futerka radzi sobie znakomicie. W pielęgnacji świnki morskiej kluczowa jest regularna wymiana wyściółki. Zaleca się, aby wymieniać śwince posłanie 3 razy w tygodniu. Niezjedzone resztki pokarmu należy sprzątać codziennie. Prawidłowe odżywianie świnki morskiej opiera się na dwóch elementach: suchej karmie i zielonce (łącznie z warzywami i owocami). Oferowane są karmy podstawowe, weterynaryjne (spowalniające wzrost siekaczy i korzystnie wpływające na pracę układu pokarmowego i krwionośnego) oraz ratunkowe (dla kawi, która przechodzi chorobę).
Czesanie sierści
Nasz mały przyjaciel bardzo lubi czesanie i głaskanie. Regularne szczotkowanie świnki morskiej krótkowłosej należy przeprowadzać miękką szczotką z naturalnego włosia. Pozwala to na pozbycie się luźnej sierści i dodatkowo jest masażem skóry. Dzięki takim pieszczotom opiekun może zauważyć obecność pasożytów w sierści i choroby skóry. Wskazane jest czesanie zwierzątka podczas wymiany sierści, a więc najczęściej na wiosnę lub jesienią. Opiekun świnki długowłosej musi jej pomóc w pielęgnacji sierści. Futerko kawi długowłosej nie ulega wymianie, ale nieustannie rośnie. Może mieć długość nawet do 20 cm. Robią się kołtuny, które przeszkadzają pupilowi w poruszaniu się i mogą być przyczyną problemów skórnych. Na skołtunionej sierści mogą znajdować się odchody i resztki jedzenia. Pomoc człowieka w pielęgnacji sierści świnki długowłosej jest niezbędna. Najlepiej czesać świnkę codziennie.
Obcinanie pazurków
Za długie pazurki sprawiają, że kawia domowa nie będzie mogła biegać. Będzie osowiała i nieszczęśliwa. Do tego może dojść do zapaleń i zniekształceń pazurków. Obcina się je specjalnymi cążkami. Czynności tej może właściciela nauczyć weterynarz.
Pielęgnacja ząbków
Ząbki świnek rosną przez cały czas. Konieczne jest podawanie pokarmu, na którym zwierzak może ścierać ząbki. Jeżeli ząbki są za długie, zwierzę przestaje pobierać pokarm i trzeba zabrać zwierzątko do weterynarza. Zaleca się raz na 2-3 miesiące skrócenie zębów przez weterynarza.
Badania świnek morskich
W przypadku kawi domowej sprawdza się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Poważniejsze schorzenia kończą się śmiercią. W zapobieganiu chorobom pomagają: właściwe żywienie, utrzymanie klatki w czystości i z daleka od przeciągu oraz pielęgnacja sierści i pazurków. Schorzeniom zapobiega także świnkowe towarzystwo (minimum dwie świnki) oraz duża przestrzeń w klatce i regularne wybiegi, np.: bieganie po pokoju. Pierwsza wizyta kawi u weterynarza powinna odbyć się w ciągu dwóch tygodni od adopcji lub zakupu.
Wizyta u weterynarza
Na wizytę trzeba przynieść próbkę kału, ponieważ trzeba go zbadać pod kątem obecności pasożytów i zakażeń drożdżakami. Wizyty kontrole powinny się odbywać raz do roku u świnek do 4 roku życia. W przypadku świnek starszych konieczne są 2 wizyty w ciągu roku. Badania krwi powinny być robione u świnki raz w roku. Na własną rękę nie wolno podawać śwince morskiej żadnych ludzkich leków, ponieważ mogą być dla nich toksyczne. Ogólne objawy, które powinny wzbudzić niepokój opiekuna to: osowiałość posmutnienie, niechęć do ruchu, ciągłe spanie, brak reakcji na otoczenie, zmniejszenie apetytu, kichanie, kaszel, biegunka, brak oddawania moczu lub kału, ciągłe zgrzytanie zębami.
W opiece nad kawią powielane są szkodliwe mity, a potrzeby zwierzaków są bagatelizowane. Nie należy kupować świnek w sklepach zoologicznych, ani na targach, ani w niezarejestrowanych Cavies Clubach, czy z ogłoszeń na portalach. To mogą być pseudohodowle. Polecamy świnki z hodowli CCP, adopcję ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim, z Fundacji VIVA GRYZONIE lub Lab Rescue- Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych. Zarejestrowany związek hodowców to Cavies Club of Poland (CCP). Jeżeli u znajomych pojawią się niespodziewanie młode świnki, a wiemy, że jest to przypadek, a nie pseudohodowla, to również możemy przygarnąć zwierzę. Bywa, że samiczki kupowane w sklepach zoologicznych są już ciężarne lub ktoś źle rozpozna płeć świnek. Samca powinno się kastrować.