Sypialnia w centrum życia rodzinnego

Dla kreatywnego architekta wnętrz nie ma przestrzeni, której nie dałoby się funkcjonalnie i estetycznie urządzić. Rzeczywistość jednak pokazuje, że nie każdego stać na wynajęcie profesjonalisty, który w naszych ciasnych mieszkaniach odzyskałby przestrzeń, tworząc jasny podział wnętrz ze strefami umożliwiającymi realizację wszystkich życiowych potrzeb każdego z członków rodziny.

Jeżeli mieszkamy w kawalerce lub mamy dzieci, którym postanowiliśmy oddać naszą sypialnię zwykle lądujemy na sofie w salonie, która w ciągu dnia służy do siedzenia, w nocy natomiast zamienia się w miejsce do spania. Ciągłe składanie i rozkładanie sofy/narożnika, brak odseparowanej przestrzeni umożliwiającej wieczorne wyciszenie na dłuższą metę może być uciążliwe. W takiej sytuacji warto sięgnąć do zasobów wyobraźni, która z pewnością podpowie ciekawe rozwiązanie na utworzenie sypialni w salonie.

Salon, centrum życia rodzinnego wypełniony jest codziennymi rozmowami, hałasem dobiegającym z włączonego telewizora, odgłosami używanych sprzętów kuchennych (jeśli mamy salon z aneksem kuchennym). Spanie w takich warunkach bywa trudne.  Kiedy jedni członkowie rodziny chcą wieczorem pooglądać telewizję, inni w takich warunkach nie zasną. Odseparowanie tych dwóch czynności sprawi, że nikt nikomu nie będzie przeszkadzał.

 Zasłony 

Romantyczna alkowa w centrum salonu? Tak to możliwe. Tekstylia już nie raz udowodniły, że potrafią stosunkowo tanio i spektakularnie odmienić wnętrze. Montując do sufitu karnisz możemy w łatwy sposób wydzielić przestrzeń do spania. Opcji mamy kilka. Możemy zamontować żaluzje, rolety, mięsiste welurowe kotary niczym zdjęte z teatralnej sceny czy zwiewne zasłonki roztaczające wokół siebie aurę romantyzmu i tajemniczości. Powyższe rozwiązanie umożliwia samodzielne regulowanie dostępu światła do części sypialnianej i choć nie jest drogie wygląda intrygująco. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swój minus – tkaniny gromadzą roztocza dlatego trzeba je co jakiś czas przeprać, poza tym stanowią słabą blokadę dla domowych hałasów.

 

 Szklana ściana działowa 

Szklana ściana działowa, a jeszcze lepiej wykonana z czarnych industrialnych profili z pewnością nie ukryje sypialni. Wręcz przeciwnie, taka stylowa obudowa wyeksponuje nasze miejsce spania i z pewnością wywrze niemałe wrażenie na każdym, kto nas odwiedzi. W tej sytuacji mowy nie ma o tym by łóżko zostawić w nieładzie. Przez transparentne ściany wszystko przecież widać. Jest na to jednak sposób. Wspomniane tekstylia można wykorzystać również do przesłonięcia obudowy. Wystarczy wzdłuż profili zamocować karnisz, do którego przyczepimy zasłonki. Z zewnątrz sypialnia będzie wyglądać nie tylko jeszcze bardziej stylowo, ale i tajemniczo. Przezroczyste ściany działowe to świetne rozwiązanie do wnętrz z małą ilością okien.  Postawienie zabudowanej ściany zacieniłoby wnętrze utrudniając dostęp naturalnego światła. Szklane szyby stanowiąc barierę dla domowej krzątaniny i gwaru nie zablokują jednocześnie dostępu światła.

 Antresola 

Mieszkanie w kamienicy może mieć wiele wad, jednakże jego niezaprzeczalną zaletą, niewątpliwym plusem trudnym do osiągnięcia w nowszym budownictwie jest wysokość pomieszczeń. Wysokie sufity stwarzają doskonałą przestrzeń do zagospodarowania. Kiedy ściany mieszkania sięgają sporo ponad 3 metry, górną ich część można wykorzystać organizując miejsce do spania na antresoli. Jeżeli salon jest niewielkich rozmiarów, antresolę warto wyposażyć w drabinkę lub schody o lekkiej, ażurowej konstrukcji lub takie ze szklaną barierką. Taki element wyposażenia pozwoli swobodnie korzystać z sypialni jednocześnie nie zaburzając proporcji wnętrza poprzez pomniejszenie go i ograniczenie dostępu światła. Przestrzeń pod antresolą można wykorzystać stawiając pod nią sofę, biurko do pracy lub montując pojemną szafę.

Część sypialną można wydzielić w salonie jeszcze na kilka innych sposobów. Jednym z nich może być wykorzystanie wnęki i zamknięcie sypialni w…szafie. Przesuwane drzwi to sprawdzony sposób i wygoda użytkowania.  Sypialniany rozgardiasz można szybko zamknąć  za drzwiami, a wieczorem łatwiej się wyciszyć, gdyż drzwi ograniczą dobiegające odgłosy. Nie każdy salon ma jednak wnękę i to na tyle dużą, by zmieścić w niej łóżko. Sypialnię można oddzielić od części salonowej stawiając niską ściankę działową, transparenty regał czy po prostu parawan.

 

Organizacja sypialni w salonie nie jest łatwym zadaniem jednak określony metraż mieszkania i potrzeby domowników zmuszają do kreatywności. Kilka powyższych rozwiązań z pewnością pomoże rozplanować przestrzeń ładnie i funkcjonalnie.

źródło zdjęć: homedesignscoops.com, cocolapinedesign.com, homessive.co, weheartit.com, kreocen.pl, pinterest.com, apartmenttherapy.com, comfortablehomelife.com, makehomeprettier.pl, cosestetycznego.com, deavita.com

Exit mobile version