Sypialnia połączona z łazienką to użyteczna opcja, znana głównie z hoteli i pensjonatów, promowana prze seriale. Jest to rozwiązanie użyteczne, gdyż eliminuje konieczność chodzenia przez cały dom w nocy do toalety i pozwala na poranną pielęgnację bez zajmowania głównej łazienki. Im mniej sporów w rodzinie o łazienkę, tym spokojniejszy poranek.
Sypialnia połączona z łazienką- spełnienie marzeń
Człowiek chce żyć wygodnie i wiele rzeczy mieć na wyciągnięcie ręki. Jeżeli chodzi o funkcjonalność i wygodę domu, to mamy o wiele większe wymagania niż dziadkowie i pradziadkowie. Nie wyobrażamy już sobie, aby w jednym pokoju spali rodzice i dzieci. To, co kiedyś było wygodą- bieżąca woda, prąd, pralka, małe AGD, dzisiaj jest standardem. Zmienia się także nastawienie do układu pomieszczeń w domu. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, dąży się do wydzielenia dwóch łazienek. Jednej ogólnej dla wszystkich domowników i drugiej obok w sypialni. Warto wiedzieć, bo jest to dobra wiadomość, że wykonanie sypialni połączonej z łazienką jest możliwe nawet w istniejącym domu. Czasem wystarcza niewielki remont, aby taki cel osiągnąć. Sypialnia połączona z łazienką wcale nie musi być luksusem w amerykańskim stylu. Jest odpowiednim rozwiązaniem nawet do większych mieszkań w bloku i na pewno podnosi wartość takiego mieszkania.
Sypialnia połączona z łazienką – jak urządzić?
Sypialnia połączona z łazienką to bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowa łazienka przydaje się nie tylko na co dzień, ale także w sytuacji, kiedy mamy zaplanowaną ważną uroczystość i zjadą się goście. Dwie łazienki zapobiegają wtedy chaosowi i nerwowej atmosferze. Również do dodatkowego pokoju gościnnego można dobudować mikrołazienkę, w której będzie toaleta, prysznic i wieszak na ręcznik, słupek łazienkowy lub półka na kosmetyki. To w zupełności wystarczy, aby zapewnić gościom komfort i poczucie prywatności. Sypialnia połączona z łazienką wymaga odpowiedniego zaplanowania, spójności i harmonii. Najlepszą przegrodą dla obu pomieszczeń jest ścianka działowa. Należy pamiętać, że musi być z materiału wodoodpornego. W części łazienkowej na ścianach i podłodze powinny być płytki (wybór jest ogromny- od klasycznych płytek ceramicznych do kamiennych). Warto również pamiętać, że całość aranżacji musi być utrzymana w jednym stylu aranżacyjnym, aby wszystko dobrze się ze sobą komponowało i pasowało do siebie.
Jakie płytki do sypialni połączonej z łazienką?
Mimo że tego typu łazienka będzie w normalnym pokoju, jest nadal łazienka, w której nie sposób uniknąć wilgoci. Dla zachowania spójności kompozycyjnej obu miejsc, warto postawić na gres we wzór imitujący drewno. Wygląda on jak prawdziwa deska, a jednocześnie jest odporny na wilgoć. Inną opcją jest zastosowanie płytek drewnopodobnych w obu pomieszczeniach -dzięki temu zyskujemy spójne, harmonijne wykończenie. Minimalistyczne płytki w jednym odcieniu to bardzo modny sposób wykańczania łazienek.
Wady sypialni połączonej z łazienką.
Chociaż na pierwszy rzut oka pomysł, aby połączyć sypialnię z łazienkę wydaje się idealny, to ma on jednak swoje wady, o których trzeba pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Stworzenie łazienki w sypialni wymaga sporej ilości miejsca. Trzeba też zwrócić uwagę na wentylację – jeżeli będzie kiepska, to wzrasta ryzyko wilgoci w łazience i sypialni. Dodatkowe wymagania instalacyjne obejmują właściwe umiejscowienie pionów kanalizacyjnych, co oznacza, że nie zawsze istnieje możliwość realizacji tego pomysłu. Względy techniczne bywają poważną przeszkodą. Sypialnia połączona z łazienką wiąże się także z niedogodnościami w postaci hałasu dochodzącego z łazienki.
Sporym problemem może być także dobór mebli – nie ma tutaj miejsca na wielkie zestawy, czy łączenie stylów, ponieważ można zagracić pomieszczenie. Obowiązuje w obu miejscach minimalizm. Bez wątpienia sypialnia połączona z łazienkę sprawdzi się u osób, które oczekują większej prywatności i mają dużą rodzinę.