Szkło nad kuchennym blatem

Standardowe rozwiązanie w postaci płytek ceramicznych nad kuchennym blatem ma w ostatnich latach silną konkurencję. Jest nią specjalny rodzaj szkła zwany lacobelem, które w zależności od upodobań można wybrać w wersji transparentnej, mlecznej, wybarwionej na dowolny kolor, ozdobionej grafiką, ornamentami lub efektowną tapetą.

 Zalety praktyczne lacobelu: 

W związku z tym, iż kuchnia jest specyficznym miejscem, w którym i tłuszcz i woda, a nawet resztki jedzenia mogą wylądować na ścianie pozostawiając na niej nieestetyczne plamy należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Jedną z licznych zalet lacobelu jest łatwość utrzymania go w czystości. Choć sceptycy powiedzą, że każdą plamkę od razu na nim widać, optymistyczne jest to, że wszystkie można bardzo szybko i bez wysiłku usunąć. Pochlapane płytki również wymagają czyszczenia, jednak w przeciwieństwie do lacobelu znajdujące się między nimi fugi czasem dość trudno doczyścić. Lacobel, jako materiał wodoodporny doskonale zabezpiecza ściany przed wnikaniem wilgoci, o którą w kuchennych warunkach przecież nietrudno. Prócz niezaprzeczalnej funkcjonalności lacobelu warto zaznaczyć, iż daje on duże pole do popisu dekoratorskiego. Możliwość wybarwienia lacobelu na różne kolory to nie jedyne szaleństwo na jakie można sobie pozwolić stosując szklaną okładzinę. Za przezroczystymi taflami można umieścić ulubione przepisy kucharskie, zdjęcia, a nawet tkaninę, która może stanowić motyw przewodni kuchennych tekstyliów. Jak każde szkło, lacobel również można uszkodzić. Nie należy się jednak martwić, że stłuczony panel rozsypie się narażając kogoś na skaleczenie. Lacobel ma podobne właściwości co szyba samochodowa. Mechaniczne uszkodzenie szkło rozczłonkuje szkło na małe kawałeczki, które nadal będą trzymały się folii.

 

 Montaż lacobelu: 

Montaż lacobelu warto zlecić specjaliście, który zrobi to szybko i dokładnie. Prócz wybrania koloru, wielkości tafli i wskazania dokładnego miejsca ich montażu nie można zapomnieć o tym, by poinformować wykonawcę o rozmieszczeniu włączników, gniazdek elektrycznych czy ściennej baterii zlewozmywaka. Wtedy jeszcze przed montażem wykonawca wytnie na nie otwory pod konkretny wymiar. Szczeliny w ścianach dobrze jest uszczelnić silikonem co zabezpieczy je przed wnikaniem brudu, a same tafle szkła montować zmatowioną stroną do środka. Jeżeli chodzi o montaż lacobelu, do wyboru mamy kilka opcji. Najprostsze jest klejenie. Szyny pozwalają na łatwy demontaż danej tafli i wymianę jej na inną, dystanse pozwalają oświetlić efektownie okładzinę, a śruby nadają jej industrialnego charakteru. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że lacobel nie jest szkłem hartowanym, w związku z tym jego bezpośrednie sąsiedztwo z kuchenką gazową może sprawić, że pod wpływem wysokiej temperatury szkło pęknie.

 

źródło zdjęć: domzpomyslem.pl, m.dobrzemieszkaj.pl, urzadzamy.pl, dobrzemieszkaj.pl, m.mamkuchnie.pl

Zapraszam na film

Exit mobile version