Szpaki w ogrodzie – niedoceniani przyjaciele ogrodu

Szpaki w ogrodzie

Szpaki w ogrodzie - pożyteczni goście

Obawy związane ze szpakami w ogrodzie wzięły się ze stereotypowego myślenia o tych ptakach. Kojarzy się je głównie z objadaniem owoców wiśni i czereśni, Tymczasem w menu szpaków są także owady. Oznacza to, że szpaki w ogrodzie to pożyteczne zwierzęta, o ile ogrodnik zabezpieczy drzewka owocowe przed ptasimi smakoszami. Warto je zwabić do ogrodu.

Szpaki w ogrodzie -odstraszacz szkodników

Gdy na wiśni lub czereśni pojawiają się owoce, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się szpaków, które urządziły sobie stołówkę na drzewkach, ponieważ niszczą nasze plony i powoduje znaczne straty. Mało kto wie, że szpaki w ogrodzie pomagają ogrodnikom pozbyć się szkodników: larw i ślimaków. Owszem lubią owoce, ale nie gardzą też „mięsem”. Ich zaletą jest to, że zjadają owady i ślimaki, czego nie lubi większość ptaków. Uwielbiają turkucia podjadka (którego trudno jest wytępić z ogrodu), chrząszcze, stonki i chrabąszcze. Potrafią przynieść do gniazda 20 tys. sztuk szkodników w ciągu trzech miesięcy. Szpaki w ogrodzie są dużą pomocą w uprawie przydomowego ogródka warzywnego, który często jest dewastowany (zjadany) przez zwierzęta, którymi żywią się przez omawiane ptaki.

Jak zwabić je do swojego ogrodu

Szpaki- to mali, ptasi goście, którym ze względu na ich pożyteczną rolę warto stworzyć fantastyczne warunki bytowania. Dla ptasiej rodziny należy zamontować na drzewach budki i wyposażyć ogród w poidełko. Rozmiar domku oraz kształt otworu powinien być dostosowany specjalnie dla ptaków, które mają w nim zamieszkać. Domek musi być zawieszony na odpowiedniej wysokości, czyli poza zasięgiem drapieżników, takich jak koty czy kuny. Szpaki w ogrodzie powinny znaleźć w nim bezpieczne schronienie – lubią, kiedy jest dużo drzew i krzewów (niekoniecznie owocowych), ponieważ w nich mogą skryć się przed niebezpieczeństwem.

Ochrona drzew owocowych

Kiedy domki są już zawieszone, to pora zabrać się za ochronę drzew owocowych. Szpaki w ogrodzie lubią czereśnie, wiśnie, jabłka i gruszki. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż siatek ochronnych na drzewach i krzewach. Plony pozostają poza zasięgiem ptaków, szpaki w ogrodzie i tak mają co jeść, a właściciele ogrodu mogą cieszyć się ich śpiewem i ogrodem wolnym od ślimaków i innych szkodników niszczących warzywa i kwiaty. Z wyprowadzenia do ogrodu szpaków korzyść jest wspólna – właściciel pozbywa się szkodników, a szpaki mają w zasięgu dziobków smaczną stołówkę. Ogród, który staje się domem dla ptaków wpisuje się w koncepcję przestrzeni ekologicznej. Do walki ze szkodnikami nie trzeba wyciągać chemicznych armat. Naturalne odstraszacze są równie skuteczne i nie niszczą gleby.

Co w chłodniejsze pory roku?

Szpaki nie zimują w Polsce, lecą na południe Europy, do Azji lub do Afryki wraz z nastaniem chłodniejszych dni. Nie trzeba ich dokarmiać zimą, ani specjalnie zabezpieczać „domku”. Karmik zawsze warto postawić w ogrodzie dla ptaków, które zimują u nas w kraju i zaopatrzać regularnie w ptasie przysmaki. Wiele ptaków żywi się szkodnikami, więc być może w okresie wegetacyjnym roślin będą przylatywały na śniadanko w postaci niechcianych owadów.

Jak zamontować domki i karmniki oraz siatki ochronne na drzewa i krzewy?

Montaż domku dla ptaszków oraz siatek ochronnych na drzewa nie jest specjalnie skomplikowany. Trzeba mieć przygotowaną drabinę lub podnośnik koszowy. Dzięki nim można bezpiecznie zamontować wyżej wymienione przedmioty. Szpaki w ogrodzie to jedne z najpożyteczniejszych ptaków, więc odstraszanie ich jest błędem i nieporozumieniem. Zaprzyjaźnione szpaki w ogrodzie nie zjedzą zbyt wielu owoców. Dodatkowo odstraszają hordy innych szpaków, które przelatują obok ogrodu w trakcie wędrówki ze wschodu na zachód.

Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki przeciwko szpakom warto zdobyć informacje o ich życiu. Okazuje się, że są to jedne z najbardziej pożytecznych zwierząt w ogrodzie, a zła opinia o nich oparta jest na półprawdach i obiegowych mitach.

Exit mobile version