Tanie ogrzewanie – energooszczędny grzejnik czy podczerwień?

tanie-ogrzewanie-energooszczedny-grzejnik-czy-podczerwien

Korzystanie z urządzeń elektrycznych wiąże się z wysokimi kosztami, ale ze względu na dostępność tego źródła ciepła, nie rezygnujemy z grzejników, które do pracy potrzebują właśnie energii. Do wyboru mamy energooszczędne grzejniki konwekcyjne, jak i ogrzewanie na podczerwień. Obydwa urządzenia wymagają podłączenia prądu, ale ich sposób działania różni się od siebie. Które z nich będzie tańsze, lepsze, korzystniejsze?

 Ogrzewanie na podczerwień – długa lista zalet 

Urządzenia wykorzystujące podczerwień do ogrzewania pomieszczeń potrzebują tak naprawdę ich wyposażenia oraz użytkowników. Tutaj liczy się promieniowanie podczerwone, które dla ludzkiego oka pozostaje niezauważone. Pochłonięte przez wszystkie elementy znajdujące się w danym wnętrzu, także przez ściany oraz przez ludzi, zostaje przekształcone i oddane w formie ciepła. W ten sposób uzyskuje się najwyższy komfort termiczny.

Co z energooszczędnością? Nie można liczyć na cuda, bo w końcu nie obejdzie się bez korzystania z energii elektrycznej. Atutem jest jednak to, że można ustawić wybrane urządzenie w taki sposób, by oferowało temperaturę o 2 stopnie niższą, niż zwykle, a odczucie ciepła i tak będzie wyższe. Te 2 stopnie różnicy nie wpływają na obniżenie komfortu przebywania we wnętrzu, ale w rachunkach znajdują już swoje odzwierciedlenie. Jeśli interesuje nas tanie ogrzewanie, Econvoli.pl staje się zachętą, by sprawdzić, co zaoferują urządzenia działające na podczerwień.

Nie ma potrzeby dogrzewania się innymi urządzeniami, ponieważ w pomieszczeniu nie występują różnice temperatur. Zarówno przy podłodze, jak pod sufitem, panuje ta sama temperatura. Tego nie są w stanie zapewnić tradycyjne kaloryfery, które ogrzewając powietrze sprawiają, że wspomniane różnice mogą wynosić nawet 10 stopni. To zaś wpływa na chęć korzystania z dodatkowych urządzeń grzewczych lub podkręcanie grzejnika na maksa, tym samym większe zużycie energii.

 Ogrzewanie konwekcyjne 

Dobrze nam znana farelka odeszła w niepamięć. Jest już tylko wspomnieniem dawnych czasów, a dzisiejsze grzejniki konwekcyjne, to o wiele bardziej zaawansowane rozwiązania. Elektryczne grzejniki mogą działać jako podstawowy system grzewczy bądź dodatkowy. I choć – podobnie jak ogrzewanie na podczerwień – wymagają korzystania z energii elektrycznej, to są dziś znacznie bardziej energooszczędne.

Zaopatrzone w elektroniczne termostaty, sprzyjają precyzyjnemu sterowaniu temperaturą. Elementy grzewcze są niskotemperaturowe, zaś sam grzejnik nie nagrzewa się zbyt mocno. Te elementy wpływają na bezpieczeństwo, a także komfort korzystania z elektrycznych grzejników. Co więcej, można zapewnić sobie ciepło nie tylko w sezonie grzewczym, ale i chłodną wiosną czy deszczowym latem, kiedy to pogoda nie rozpieszcza.

Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają dodatkowe funkcjonalności, w tym moduł Wi-Fi, dzięki czemu łącząc się aplikacją przez urządzenie mobilne, można sterować grzejnikiem, będąc w dowolnym miejscu domu.

 Ogrzewanie na podczerwień vs. elektryczne grzejniki 

Mamy przed sobą dwa rodzaje urządzeń do ogrzewania, obydwa korzystające z energii elektrycznej. Pod względem oszczędności, nie trzeba żałować żadnego wyboru, bo zarówno grzejniki na podczerwień, jak i elektryczne wykorzystujące konwekcję, sprzyjają racjonalnemu wykorzystywaniu źródła energii. Jak zatem wybrać? Dla alergików, astmatyków i reumatyków, lepsza jest podczerwień, bo uzyskiwanie ciepła nie wymaga wprawiania w ruch powietrza, co ogranicza unoszenie się kurzu. Niestety, w ten sposób uda się zapewnić komfort termiczny na niedużej powierzchni i trzeba będzie zastosować dodatkowe ogrzewanie dla wody użytkowej.

Elektryczny grzejnik konwekcyjny może zagościć dosłownie wszędzie i poradzi sobie z ogrzaniem każdego pomieszczenia. Uniwersalny, prosty w użytkowaniu, a jeśli wybrany ten o odpowiedniej jakości, właściwie dobranych materiałach, zapewni przyjemne ciepło i nie zużyje zbyt wiele energii.

Uwzględnijmy przede wszystkim własne potrzeby i oczekiwania, wymagania, jakie przed grzejnikami stawia budynek, a na pewno uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Exit mobile version