Tynki dekoracyjne – atrakcyjna forma wykończenia wnętrza domu

Właściwe wykończenie ścian lub sufitu pomieszczenia ma decydujący wpływ na jego całościowy odbiór. Tynki ozdobne są ciekawą alternatywą dla tracącego na popularności tapetowania.

Właściwe wykończenie ścian lub sufitu pomieszczenia ma decydujący wpływ na jego całościowy odbiór. Tynki ozdobne są ciekawą alternatywą dla tracącego na popularności tapetowania. Mnogość barw i imitacji pozwala na niespotykane dotąd aranżacje w naszych salonach lub sypialniach. Przy wyborze tynku, który będzie jednocześnie dekoracją pomieszczenia ogranicza nas więc jedynie wyobraźnia! O porady zapytaliśmy redaktorów portalu Dom.pl.

 W czym wybierać ? 

 

Lubujący się w klasyce mogą sięgnąć po klasyczny stiuk. Wykonywany jest on z wykorzystaniem spoiwa z dodatkem akrylu. Stiuk ma w swoim założeniu prezentować się podobne jak płyta marmurowa, wykonany jest z trzech warstw tynku. Nieregularne ślady po szpachli tworzą tu zazwyczaj artystyczną kompozycję, która po udekorowaniu odpowiednią błyszczącą lub matową powłoką kolorystyczną nadaje się do każdego pomieszczenia w domu.

Miłośnicy imitacji kamienia mogą sięgnąć po tzw trawertyn, wykonany ze spoiwa wapiennego z dodatkiem marmuru. Dwie warstwy tynku nakładane są klasycznie, trzecia natomiast z wykorzystaniem szpachelki tworzyć ma pory i zadrapania, które po barwieniu i lakierowaniu łudząco przypominają kamień.

Ciekawym wyborem może stać się także beton dekoracyjny, imitujący niewykończone ściany. Jest to stynk mineralny o barwie betonu, stosowany min. do pokrycia płyt kartonowo-gipsowych. W zależności od ilości nałożonych warstw tynku można osiągnąć efekt matowy lub satynowy.

Dostępny na rynku jest także tynk składający się ze spoiwa, wkókien bawełnianych oraz pigmentów. Zawartość bawełnny sprawia, że ściana lub sufit zyskują fakturę tkaniny. Fachowcy stosują go na nierównych ścianach, gdyż doskonale maskuje ich niedoskonałości. Jego zaletą jest także łatwe nakładanie (za pomocą wałka) oraz ściąganie.

 O czym pamiętać przy tynkowaniu? 

Dość istotną sprawą jest odpowiednie wykonanie tynkowania. W zależności od rodzaju tynku stosujemy różne czynności. Uniwersalną zasadą jest korzystanie z czystych wiader i narzędzi. Mieszanka nie powinna zawierać grudek, należy więc tak rozrabiać tynk alby uzyskać jednolitą konsystencję, np. z wykorzystaniem wiertarki z mieszadłem.

Warto zaoptarzyć się w pistolet natryskowy, szczególnie przydatny przy wykonywaniu wielowarstwowych stiuków.

Cenną wskazówką wydaje się odpowiednie przygotowanie powierzchni do tynkowania. Polega to na usunięciu zabrudzeń i nierówności, kurzu oraz rys i zadrapań. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu podłóg – usuwanie tynków z paneli oraz drewnianych parkietów jest często uciążliwym procederem. Ponadto takie dodatki w tynkach dekoracyjnych jak akryl mogą nieodwracalnie uszkodzić drewno.

Exit mobile version