Kupienie mieszkania jest radosnym dniem. Po kilku tygodniach starania o kredyt,stresu, wyborze mieszkania, nieraz czekania na wybudowanie budynku, w końcu człowiek zostaje właścicielem mieszkania i może przystąpić do jego urządzania. Powstaje pytanie: jak zapobiec zdarzeniom losowym, które mogą przytrafić się niespodziewanie i wyrządzić wielkie szkody w mieszkaniu? Odpowiedzią jest: ubezpieczyć.
Ubezpieczenie mieszkania zakupionego na kredyt
W ubezpieczeniu mieszkania od zdarzeń losowych ma interes nie tylko właściciel i jego rodzina, ale także bank, który udzielił kredytu. Jeżeli mieszkanie uległoby zniszczeniu i znacznie obniżyłaby się jego wartość, klient nie byłby w stanie spłacić zobowiązań. Nawet sprzedaż mieszkania musiałaby odbyć się po obniżonej cenie, co nie spowoduje spłaty kredytu wraz z odsetkami. Banki mają specjalne oferty ubezpieczeń mieszkań i zachęcają kredytobiorców, aby zamiast ubezpieczać mieszkanie w wybranej przez siebie ubezpieczalni, skorzystali z oferty bankowej.
Zalety ubezpieczenia bankowego
Zaletą ubezpieczenia oferowanego przez bank, jest to, że klient nie musi samodzielnie kompletować dokumentów i martwić się, czy ubezpieczenie zostanie przyjęte przez bank. Oferty bankowe są układane zgodnie z wymogami danego banku. Podpisując umowę na ubezpieczenie z bankiem, klient zobowiązuje się, że będzie ubezpieczać mieszkanie aż do całkowitej spłaty kredytu. W sytuacji, gdyby mieszkanie uległo zniszczeniu ubezpieczyciel w pierwszej kolejności przeleje kwotę wynikającą z umowy na rzecz banku, która zmniejszy zobowiązanie kredytowe. W przypadku ubezpieczenia bankowego, to bank precyzuje zakres ubezpieczenia i sumę ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że suma ubezpieczenia nie może być mniejsza niż kwota zaciągniętego kredytu.
Wady ubezpieczenia bankowego.
Bank nie może zmusić klienta do wyboru ubezpieczenia, może jedynie określić swoje wymagania odnośnie zakresu ubezpieczenia. Banki nie robią niczego bezinteresownie. Jeżeli oferują ubezpieczenie w konkretnym towarzystwie to na mocy umowy między bankiem, a towarzystwem ubezpieczeniowym. Na klienta oznacza to, że cena składki ubezpieczeniowej będzie wyższa. Oferty innych ubezpieczycieli są tańsze, chociaż potrzeba sporo czasu, żeby się z nimi zapoznać się z ofertami, przekalkulować i wybrać najlepszą dla siebie propozycję.
Wygoda, czy niższa cena
Zaletą ubezpieczeń bankowych jest wygoda i oszczędność czasu. Dokumenty są gotowe do podpisu. Z kolei za ubezpieczeniem w innym towarzystwie przemawia fakt, że są z reguły tańsze, bo nie zawierają bankowej prowizji i osoba ubezpieczająca się może wybrać dowolny wariat ubezpieczenia, który odpowiada jej potrzebom. Co wybieramy: wygodę, czy ubezpieczenie dopasowane do swojej sytuacji życiowej , zależy zwykle od wielu czynników. Najważniejsze jest to, aby oferowane ubezpieczenie, które klient znajdzie na własną rękę spełniało wymogi banku. Najczęściej banki wymagają, aby wykupić ubezpieczenie od takich ryzyk jak: wichura, pożar i powódź. Informacji co do wymogów ubezpieczenia należy szukać w umowie kredytowej lub na stronie internetowej banku. Ubezpieczenie mieszkania może dodatkowo obejmować ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez właściciela mieszkania.
Formalności związane z ubezpieczeniem nieruchomości poza bankiem.
Kredytobiorca, który zdecyduje się na ubezpieczenie nieruchomości poza bankiem, który udzielił kredytu, musi zadbać o wszystkie formalności. Dokumentem niezbędnym do ubezpieczenia nieruchomości jest akt notarialny lub umowa deweloperska. Następnym ważnym krokiem jest dokonanie cesji na rzecz banku. Oznacza to, że gdyby mieszkanie uległo zniszczeniu, to ubezpieczyciel w pierwszej kolejności przeleje na rzecz banku pieniądze z odszkodowania, dzięki czemu ubezpieczony zyskuje zmniejszenie kredytu lub nawet zakończenie spłaty. Obowiązkiem ubezpieczonego jest wysłanie kopi dokumentów ubezpieczenia wraz z cesją do banku, w którym ma zaciągnięty kredyt mieszkaniowy.