Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje

ulga termomodernizacyjna

Stare budynki wymagają sporych nakładów na ogrzewanie i nie zapewniają należytego komfortu cieplnego. Wymagają ocieplenia. Ocieplenie domu, nowe okna, wymiana kotła i modernizacja instalacji grzewczych to duży wydatek. Dostępne obecnie wsparcie dla takich inwestycji – dotacja, pożyczka czy ulga podatkowa – pozwala odzyskać znaczącą część poniesionych kosztów. Termomodernizacja obniża zużycie energii używanej do ogrzewania budynku i do podgrzewania wody. Ulga termomodernizacyjna to wielka szansa, aby ocieplić dom i odzyskać część pieniędzy.

Ulga termomodernizacyjna od 2019 roku

Docieplenie budynków jest coraz popularniejsze. Poprawia wizualnie wygląd budynków i komfort życia domowników. Od 2019 r. można odliczać od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Ulga termomodernizacyjna to realna korzyść, która pozwala odzyskać od 9010 do prawie 17 000 złotych, w zależności od tego, w którym progu podatkowym znajduje się podatniki inwestujący w termomodernizację.

Najważniejsze przepisy prawne dotyczące ulgi termomodernizacyjnej

Warunki nowej ulgi termomodernizacyjnej – określone w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi zasadami przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem domu jednorodzinnego i odprowadza PIT według stawek (stawki 17 i 32%) albo liniowy ze stawką 19%, bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W jej ramach można odliczyć do 53 tysięcy łącznej kwoty wykonanych robót ociepleniowych budynku. Małżonkowie korzystający ze wspólnego opodatkowania mogą osobno odliczyć ulgę termomodernizacyjną, która obejmuje wyłącznie materiały, urządzenia i usługi związane z zwiększeniem komfortu cieplnego. Ważny jest fakt, że odliczenie przysługuje na materiały, które znalazły się w wykazie zamieszczonym w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018. Wszelkie prace w tym zakresie muszą być zakończone przed upływem 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono na nie pierwszy wydatek. W przypadku przekroczenia tego terminu, ulga termomodernizacyjna trzeba zwrócić. Należy posiadać faktury na wszystkie odliczane wydatki.

Ważne szczegóły ulgi termomodernizacyjnej

Odliczenia ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeśli te wydatki będą wyższe niż roczny dochód, można je będzie odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat. Korzystanie z omawianej ulgi nie wymaga uzyskania standardu energooszczędności w wyniku przeprowadzonych zmian. Nie trzeba sporządzać analizy energetycznej ani zamawiać audytu energetycznego. Nie obowiązuje zakaz montażu kotła na paliwo stałe, gdy jest możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. Obowiązuje zakaz odliczania wydatków, które zostały zrefinansowane, np.: dotacji w ramach programu „Czyste powietrze”, czy „Mój prąd”.

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można obniżyć koszty materiałów wykorzystywanych do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów i materiałów do zabezpieczenia nieruchomości przed zawilgoceniem. Odliczenie przysługuje przy zakupie materiałów wchodzących w skład instalacji ogrzewczej, instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub systemu ogrzewania elektrycznego. Z powyższego udogodnienia podatkowego można skorzystać przy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej wraz z systemami montażowymi. Wspomniane ułatwienie finansowe przysługuje również przy montażu nowych drzwi balkonowych i bram garażowych. Przysługuje ona na montaż systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Ulga przysługuje także na zakładanie pompy ciepła, kolektora słonecznego, instalacji fotowoltaicznej oraz na demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. Można założyć kocioł na paliwo stałe, ale pod warunkiem, że spełnia on restrykcyjne wymagania odnośnie ekologii. Termomodernizacja to większy komfort życia i mniejsze rachunki za prąd.

Exit mobile version