Uprawa grzybów na działce

grzyby w ogrodzie

Uprawa grzybów na działce

Tytuł może zbudzić zdziwienie. Przecież grzyby rosną w lesie, ewentualnie na łące, sporadycznie mogą wyrosnąć w ogródku jako samosiejki. Uprawa grzybów na działce wielu osobom wydaje się niemożliwa. Ogrodnicy przekonują, że jest to trudne zadanie, nie zawsze się udaje, ale warto spróbować. W końcu prawdziwy miłośnik grzybów chętnie pójdzie do lasu na grzyby w wolnym czasie, ale też ucieszy się, kiedy w ogrodzie wyrosną jego ulubione przysmaki.

Uprawa grzybów na działce- uzupełnienie leśnych zapasów

Grzybów leśnych nigdy dość. Sezon grzybowy jest dość długi, to pogoda bywa kapryśna i nie zawsze wychodzi się z lasu z pełnymi koszami. Warto też nadmienić, że w wielu krajach Europy istnieją limity ilości grzybów, które można wynieść z lasu. Uprawa grzybów na działce może być całkiem dochodowym biznesem. Nic nie zastąpi grzybobrania w lesie, ale grzyby z ogródka mogą być dobrym uzupełnieniem leśnych zapasów.

Gatunki grzybów nadających się do uprawy w ogrodzie

Uprawa grzybów na działce różni się stopniem trudności i warunkami, jakich potrzebują grzyby. Jest to oczywiste, bo każda roślina potrzebuje innych warunków. Wśród gatunków grzybów, które mogą dać dobre plony w ogrodzie należą: boczniak ostrygowaty, twardziak jadalny (shii-take), pieczarka, borowik (sosnowy, szlachetny), gąska zielona, koźlarz (babka, czerwony), maślak (zwyczajny, żółty)

Podstawy wiedzy o grzybach

Uprawa grzybów na działce wymaga wiedzy o gatunkach drzew, z którymi grzyby żyją w symbiozie. Grzybiarze wiedzą, że w lesie koźlarzy muszą szukać r obok brzozy, borowików niedaleko sosny oraz dębu, a maślaków koło modrzewi oraz również sosen. Leśna gleba jest bogata, urozmaicona materią organiczną. Trudno ją odtworzyć w ogrodzie. Aby uzyskać grzyby w ogrodzie, trzeba pozostawić skrawek ogrodu naturze – nie wolno stosować żadnej chemii, kosić trawy, czy grabić liści. Muszą też być określone gatunki drzew: brzoza, sosną, dąb, modrzew. Idealne środowisko do uprawy grzybów można uzyskać po kilku latach. Uprawa grzybów na działce wymaga wieloletniego przygotowania. W celu posadzenia grzybów w ogrodzie nie wolno niszczyć grzybni leśnej. W sklepach ogrodniczych są dostępne grzybnie.

Borownik w ogrodzie

Borowik uchodzi za króla grzybów. I słusznie jest bardzo smaczny, osiąga ładne rozmiary, a co najważniejsze nadaje się do uprawy na działce. W sklepach sprzedawana jest grzybnia borowika brzozowego oraz sosnowego. Najlepszy okres na sadzenie borowika to czas między kwietniem a październikiem. Grzybnię sadzimy oczywiście w pobliżu jego „ulubionego” drzewa – najlepiej, żeby było ono młode. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołków o głębokości ok. 15 cm i średnicy do 40 cm. Połowę dołka zasypujemy podłożem – mieszanką ziemi ogrodniczej i odkwaszonego torfu lub ziemi leśnej. Wkładamy grzybnię zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie zasypujemy dołek ziemią i obficie podlewamy. Aby zmniejszyć ryzyko wyparowania wody z podłoża, kładziemy na miejscu posadzenia gałązki drzew iglastych, liście, mech itp. Grzyby w ogrodzie pojawiają się w następnym roku albo za dwa lata.

Pieczarki, boczniaki i twardziaki

To przedstawiciele grzybów saprofitycznych, które nie żyją w symbiozie z określonymi gatunkami drzew. Do ich życia potrzeba jest materia organiczna którą rozkładają i w ten sposób pobierają energię. Przykładem takiego grzyba jest pieczarka, którą można wyhodować nie tylko w ogrodzie albo na działce, ale nawet w piwnicy lub na balkonie. Pieczarki nie wymagają światła słonecznego i rosną najlepiej w temperaturze do 20°C. Bardzo często uprawia się je w domu. Muszą być uprawiane w miejscu zacienionym i mogą być w gruncie od kwietnia do lipca. W celu uprawy boczników można kupić gotowe podłoże w postaci sprasowanych, słomianych beli tzw. balotów, umieszczonych w perforowanych workach foliowych), całkowicie przerośnięte grzybnią. Już po 3 tygodniach mogą się pojawić pierwsze zbiory.

Uprawa grzybów na działce jest możliwa. Łatwiejsze w uprawie są pieczarki i boczniaki niż borowiki i koźlarze.

Exit mobile version