Urządzamy kawalerkę – cz.1 – Łazienka

Na tym blogu poruszano już wiele tematów budowlanych, jednak jak do tej pory nie pokuszono się o problematykę związaną z urządzaniem małych mieszkań typu kawalerka. Swój trzyczęściowy cykl artykułów poświęconych urządzaniu w funkcjonalny sposób tego rodzaju mieszkań zapoczątkuję artykułem pt. „Łazienka”. 

Łazienka w tak małym mieszkaniu podobnie zresztą jak kuchnia jest niebywałym problemem dla przyszłych domowników, a także udręką dla projektantów. Jak na powierzchni dajmy na to 3 m2 pomieścić wszystkie niezbędne łazienkowe urządzenia „nie zagracając” tym samym całego pomieszczenia? Mam nadzieję że mój artykuł choć w niewielkim stopniu okaże się pomocny dla osób decydujących się na aranżację wnętrza miniaturowej łazienki.

1. Prysznic czy wanna?

Pierwszy dylemat to wybór miejsca do zażywania codziennych kąpieli. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że odpowiedz jest jednoznaczna – do małej łazienki nie nadaje się nic innego tylko odpowiednio dobrana kabina prysznicowa. Jednak mamy też do wyboru inny wariant – możemy zastosować specjalny model wanny dedykowany właśnie dla tak małych łazienek. Wanny tego typu mają zazwyczaj specjalny asymetryczny kształt – z jednej strony zwężony co pozwala na zastosowanie nad wanną niewielkiej narożnej umywalki – ich długość waha się zaś – w zależności od modelu – od 150 do 170 cm.

  

Oczywiście nie tylko wanny czy umywalki tworzone są specjalnie pod kątem małych łazienek. Czołowi producenci (tj. KOŁO, Ravak, Cersanit) oferują specjalne linie wyposażenia do miniaturowych łazienek – począwszy własnie od wanien i umywalek a kończąc na narożnych sedesach, bądz bideto-sedesach. Wiąże się to jednak z poniesieniem dodatkowych kosztów bowiem niestandardowa armatura łazienkowa zwykle jest od 100 do nawet kilkuset złotych droższa od standardowych modeli.

2. Ceramika i dodatki.

Drugim ważnym aspektem przy urządzaniu łazienki w kawalerce jest odpowiedni dobór kształtu i barwy płytek ceramicznych. Najbardziej istotne jest to by stosować jak najbardziej jasne kolory – optycznie powiększą one tak niewielkie pomieszczenie. Idealnie sprawdzą się tu zatem wszelkiego rodzaju biele czy jasne szarości lub beże. Warto wybrać także takie płytki które odbijają światło i mają błyszczącą powierzchnię – ten zabieg również optycznie wpłynie na wielkość naszej łazienki. Doskonale sprawdzą się w niej również wszelkiego rodzaju – najlepiej jak największe – lustra. Należy w tym miejscu dodać, że muszą to być tzw. lustra bez ram – dzięki ich zastosowaniu również „powiększymy” naszą łazienkę. Niezmiernie ważne jest również by wszystkie dodatki typu ręczniki itp. były o jednolitej stylistyce i kolorystyce – zapobiegnie to stworzeniu w naszej łazience „rozgardiaszu”, który wpłynie niekorzystnie na wielkość optyczną wnętrza. Dobrze również jeśli armatura i wszelkiego rodzaju szafki zastosowane w łazience nie są wolnostojące a wiszące – odsłaniając i tak skrytą w tak małym wnętrzu podłogę także zyskamy trochę więcej przestrzeni. Jeśli chodzi o oświetlenie nie decydujmy się nigdy na plafony bądz innego rodzaju pojedyncze zródła oświetlenia. By nadać charakter tak małemu wnętrzu warto zastosowac oświetlenie punktowe i kinkiety – wtedy to w połączeniu z płytkami o błyszczącej powierzchni zyskamy naprawdę ciekawy efekt, który będzie zachwycał przyszłych uzytkowników.

3. Pralka

Pralka w tak małej łazience jest kolejnym z problemów dotykających projektantów jej wnętrza. Jeśli mamy możliwość ulokowania pralki w innym pomieszczeniu to problem nas nie dotknie – gdy zaś nie ma takiej mozliwości to opcje są dwie – albo tworzymy specjalną wnękę w ścianie kosztem innego pomieszczenia montując w niej pralkę – a wiadomo że nie zawsze jest to optymalna opcja – bądz też decydujemy się na zastosowanie węższego modelu pralki lub modelu ładowanego od góry. Producenci pralek przychodzą nam tu z pomocą i oferują wąskie 44 cm pralki (HOOVER nawet 30 cm) które idealnie dopasują się do tego typu pomieszczenia. Niektóre modele mniejszą głębokość uzyskują kosztem mniej pojemnego bębna pralki – jednak znajdziemy również w sprzedaży takie modele oferujące nawet 6 kg pojemności.

Warto zatem rozejrzeć się uważnie przed zakupem – napewno znajdziemy model który nas w pełni zadowoli.

 

 

Zródła: GrafikaGoogle

Exit mobile version