Jak urządzić wnętrze w stylu black and white

wnętrza czarno białe

W magazynach wnętrzarskich przepełnionych kolorowymi fotografiami wnętrz, to jednak te w kolorystyce czarno – białej najbardziej przyciągają wzrok. Bije od nich spokój minimalizmu i jednoczesna wyrazistość kontrastu.

Widać stylistyczną harmonię, której nie byłoby, gdyby nie dyscyplina. Takie achromatyczne wnętrza to opcja dla tych, którzy zmęczeni nadmiarem kolorów poszukują bezpiecznych, ale nie nudnych stylizacji i pragną mieszkać  stylowo.

 W czym tkwi sekret? Dlaczego czarno-białe wnętrza intrygują, uchodzą za eleganckie i wyrafinowane? 

 Biel 

Biały to niewinność, świeżość, ale także sterylność i wyrafinowanie. Kojarzy się z minimalizmem i prostotą. Z jednej strony biel wydaje się delikatna, by za chwilę okazać się dominującą i bezkompromisową. W towarzystwie ciepłych barw czuje się kiepsko gdyż te na jej tle wyostrzają się i stają krzykliwe. Zdarzają się jej jednak ustępstwa wobec czerni. I okazuje się, że to kolorystyczne porozumienie wychodzi jej na dobre.

 Czerń 

W psychologii koloru czerń to kolor mocarny, luksusowy niezwykle elegancki, ale też i tajemniczy. I choć stoi ona w opozycji do bieli, ma z nią jednak sporo wspólnego. Biel i czerń są jak pola na szachownicy, jak jing i jang, jak dzień i noc, które bez siebie nie mogą istnieć. Jednocześnie się przyciągają i odpychają. I może właśnie dlatego w zestawieniu black and white są tak interesujące. Tworzą uniwersalne połączenie, któremu nie brakuje indywidualizmu, kreują stylizacje, które świetnie odnajdują się zarówno w klasyce, jak i nowoczesności.

Kolorystyczna dyscyplina i drobne ustępstwa

Ograniczona paleta kolorystyczna może i stanowi alternatywę dla tych, którzy  kolorami operować nie potrafią, ale zdecydowanie jednak nie jest to propozycja dla tych, którym w zakresie aranżacji brakuje pewności. Wnętrza w stylu black and white to opcja dla osób odważnych, które potrafią konsekwentnie realizować czarno – biały plan wnętrza.

Zarzuty o kolorystycznej monotonii pomagają odeprzeć wzory, formy, faktury i eklektyzm. Meble, umiejętnie dobrane mogą reprezentować wzornictwo typowe dla różnych stylów. Czerń i biel pogodzą ze sobą wszystko, zarówno nowoczesną lampę i klasyczny fotel, jak i rzeźbione drzwi na tle ściany pomalowanej czarną farbą tablicową, czy też gładkie błyszczące fronty mebli z mięsistą  strukturą tekstyliów.

Urządzenie aranżacji w tonacji czarno-białej wymaga jednak konsekwencji. Jakiekolwiek zawahanie w dodatkach czy kolorach od razu będzie widać. Kompromisy oczywiście są jednak możliwe. Wnętrze można nieco przełamać innymi kolorami, ale należy je stosować oszczędnie. Łatwo zaburzyć harmonię poprzez nadmierne zastosowanie różnych barw. Może sie zdarzyć tak, że kolory, które w zamyśle miały ożywić wnętrze, zamiast tego utworzą krzykliwe punkty na jego mapie.  Z bielą i czernią dobrze zagrają różne odcienie szarości, a z tą monochromatyczną bazą (achromaryczny –  zestawienie bieli i czerni, monochromatyczny zestawienie bieli, czerni i wszystkich odcieni szarości pomiędzy nimi) natomiast, kolory pastelowego różu, błękitu czy mięty, które uspokoją wnętrze. Energii zaś dodadzą mu elementy w odcieniach żółci czy czerwieni. Dodatki najlepiej ograniczyć do poduszek, doniczek, ramek, wazonów, świec, luster i innych drobnych akcesoriów, które personalizują wnętrza.

 Kilka ważnych zasad 

Wnętrza w stylu black nad white wydają się czytelne, oczywiste, wręcz czyste i nawet kolorystyczne kompromisy umiejętnie zastosowane tej klarowności nie są w stanie zaburzyć.  Jednak utrzymanie porządku w takiej aranżacji nie jest już wcale takim prostym zadaniem.

Ważne, by zachować odpowiednie proporcje. Z barwy jasnej warto uczynić bazę wystroju. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądało świeżo i przestronnie. Czerni przypada odegrać rolę drugoplanową, co nie znaczy, że mało istotną. Kolor czarny świetnie sprawdzi się w formie dodatków, które wyraźnie zaakcentują we wnętrzu swoją obecność.  Nie trzeba rezygnować z czarnej szafy czy ściany jeżeli takie akurat nam się podobają, warto jednak pamiętać, że duże czarne meble mogą przytłoczyć wnętrze i optycznie je pomniejszyć. Poza tym kurz na czarnych powierzchniach widać jak na dłoni i bez częstego przecierania mebli się nie obejdzie.

Jeżeli marzą nam się czarne ściany, warto zdecydować się na pomalowanie tylko jednej. W przeciwnym razie pokój będzie przypominał ciasne, ciemne pudełko. Choć tylko jedna, czarna ściana może stać się zupełnie wyjątkową. Malując ją farbą magnetyczną, a następnie farbą tablicową uzyskamy nie tylko stylowy, ale i praktyczny element wystroju. Dzięki właściwościom magnetycznym na ścianie można przypinać magnesy z notatkami, zdjęciami czy listą zakupów, dzięki właściwościom tablicowym natomiast, można po niej pisać kredą. Co? np. wyznania miłosne lub ulubione hasła motywacyjne. Pozostałe ściany, dla równowagi i kontrastu warto pomalować na biało. Najlepsza będzie do tego śnieżna biel w odcieniu matowym dedykowana do malowania dużych powierzchni. Matowa biel ukryje ewentualne mankamenty ścian i otworzy wnętrze.

Biel i czerń tworzą swego rodzaju symetrię, wprowadzają harmonię czyniąc przestrzeń niezwykle stylową. Fani takich achromatycznych wnętrz cenią je za ponadczasowość, w których klasyka staje się inspiracją dla nowoczesności, a laboratoryjna sterylność może stanowić świetną bazę dla tradycyjnych elementów wystroju. Biel i czerń, tak bardzo antagonistyczne, że aż nierozerwalne – w aranżacji wnętrz tworzą duet idealny.

 

źródło zdjęć: baobabinteriors.tumblr.com, inspirahogar.com, cocolapinedesign.com, masterbedroomideas.eu, demotivateur.fr, myscandinavianhome.com, bloglovin.com

 

Exit mobile version