Własna szklarnia bliżej niż myślisz

własna szklarnia

Każdy z nas ma marzenia. Dla jednych jest to lot balonem, dla innych podróż dookoła świata czy najnowszy model sportowego samochodu. Dla tych, których marzenia są bardziej przyziemne i związane z roślinami przybliżamy w jaki sposób można cieszyć się świeżymi ziołami czy warzywami z własnych upraw

Podejrzewam, że większość z nas, oglądając w telewizji programy kulinarne, z zazdrością patrzy na świeże zioła i dorodne, z pewnością pachnące warzywa, używanie przez mistrzów kuchennego rzemiosła do przygotowania swych dań. W dzisiejszych czasach nie trzeba prowadzić gospodarstwa by cieszyć się cały rok świeżymi warzywami czy pięknymi kolorowymi kwiatami. Dzieje się tak dzięki przydomowym szklarniom.

Decydując się na szklarnię, musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Na jak długo planujemy zbudować nasz „nowy ogród”? Jeżeli jest to okres kilku lat lub na stałe, warto poważnie zastanowić się na rozpoczęciem budowy od fundamentów. W przypadku mniejszych konstrukcji nie jest konieczna tradycyjna wylewka. Zamiast niej z powodzeniem można zastosować słupy wbite w ziemie i specjalne płyty na których opierać się będzie konstrukcja. Oczywiście zalecana jest lokalizacja na równym podłożu – co zapobiegnie wymywaniu z gleby składników odżywczych. W zależności od posiadanego budżetu, można wybrać wariant wyposażony w ogrzewanie lub bez niego. Posiadanie ogrzewanej szklarni, poza utrzymywaniem wewnątrz temperatury na stałym poziomie, pozwala m.in. na szeroki wybór roślin do uprawy oraz znaczne skrócenie okresu plonowania warzyw.

Była mowa o konstrukcji, więc czas na kilka słów na temat wypełnienia. Wybór materiałów jest dość mocno ograniczony i zamyka się w dwóch opcjach: szkło lub poliwęglan. Zestawienie właściwości obu jest szalenie jednostronne. Zaczynając od wagi, poprzez izolację na nie przepuszczaniu promieniowania szkodliwego dla roślin kończąc, pod każdym względem lepszym wyborem będzie tworzywo. Należy pamiętać o praktycznie obowiązkowej funkcji wietrzenia, którą musi posiadać dobra szklarnia. Dodatkowymi funkcjami mogą być zacienianie, automatyczny otwieracz okna czy okna żaluzjowe.

Jak widać, ta pozornie nieskomplikowana budowla może posiadać wiele konfiguracji. Dlatego przed zakupem, warto skorzystać z fachowej pomocy. Oferują ją sprzedawcy sklepów posiadających szklarnie w asortymencie m.in.Ogrodosfera, Castorama czy Leroy Merlin.

Exit mobile version