Współczesne lepianki

Pierwsze gliniane domy powstały w XIX w. w USA. Dzięki licznym zaletom popularność zyskały również w innych częściach świata – w Szwecji, Kanadzie, Australii i Niemczech. Pomimo niewielkiego doświadczenia w dziedzinie ekologicznego budownictwa, gliniane domy coraz częściej buduje się również w Polsce.

Zwolennicy alternatywnego budownictwa dostrzegają w takich domach wiele zalet. Niektóre z nich to m. in.:

 Ekologia 

Gliniane budynki są biodegradowalne. Ich budowa nie generuje emisji szkodliwych dla środowiska substancji, chociażby emisji dwutlenku węgla. Wnętrza tworzą specyficzny mikroklimat. Neutralizują mikrozanieczyszczenia takie, jak np. dym papierosowy. Dzięki zdolności pochłaniania oraz oddawania pary wodnej wilgotność w takich domach utrzymuje się na poziomie 50-60 %.  Antystatyczne i elektrostatyczne właściwości zapobiegają osiadaniu kurzu na ścianach i namnażaniu bakterii i pleśni. Wszystko to sprawia, że gliniane domy to doskonała propozycja dla alergików.

 Budownictwo niskobudżetowe. 

W przeciwieństwie do drogich materiałów wysokoprzetworzonych, takich jak np. beton wykorzystywany w tradycyjnej technologii, materiały budowlane leżą dosłownie na polu. Kamień, słoma, drewno minimalizują koszty budowy nawet o 40 % w porównaniu z technologią murowaną.

 Energooszczędność. 

Gliniane domy charakteryzuje bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. Ściany grube na 50-60 cm izolują ciepło podobnie jak domy pasywne. Dzięki temu, iż „oddychają” wystarczy zastosować w nich rodzaj wentylacji grawitacyjnej powszechnie stosowanej w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Wnętrza można ogrzewać przy pomocy instalacji elektrycznej lub kominka. Latem będzie w nich przyjemnie chłodno, zimą – ciepło.

 Inne zalety domów z gliny 

Grube ściany gwarantują doskonały komfort akustyczny, dzięki czemu wnętrza są wyciszone i przytulne. Poza tym domy wybudowane z gliny są solidne, ogniotrwałe i w zasadzie niepalne. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyka. Konstrukcja takiego domu jest bardzo plastyczna, tzn. dzięki właściwościom gliny, bryłę budynku i wnętrza można dowolnie formować uzyskując w ten sposób pożądany efekt, fakturę, harmonię i naturalną kolorystykę.

Współczesne lepianki spełniają najwyższe wymagania zgodne ze sztuką budowlaną i wpisują się w oczekiwania indywidualnych odbiorców. Dziś nikt już nie utożsamia ich z prymitywnymi, ubogimi chatami. Dzięki dostępnym technologiom, gliniane budownictwo stanowi ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnego i postrzegane jest jako nowoczesne i zgodne z krzewieniem proekologicznych postaw.

źródło zdjęć: ladnydom.pl, muratordom.pl, biohabitat.pl, jp.nieruchomosci.pl, chatazgliny.pl

Exit mobile version