Wszawica- problem zatłoczonych miejsc i jej zwalczanie

domowe sposoby zwalczania wszawicy

walka z wszawicą

O wszawicy krąży wiele mitów i nierozumienia, Kojarzy się z brudem, brakiem higieny. Jest to niesprawiedliwa i nieprawdziwa naukowo ocena. Wszy do problem zatłoczonych miejsc, wystarczy moment, żeby się zarazić. Wszy „przeskakują” z człowieka na człowieka w bardzo łatwy sposób. Często ich bytowanie kojarzy się z brakiem higieny osobistej, jednak to mit. Największe zagrożenie występuje w szkołach, przedszkolach, hotelach, przystankach i dużych zakładach pracy. O wszawicy powinno się wiedzieć, jak najwięcej, aby nie oceniać ludzi.

Wszawica czy można jej zapobiegać?

Lekarze i pielęgniarki apelują o kontrolowanie głowy dziecka i natychmiastowe reagowanie, kiedy zauważy się gnidy (jaja wszy) lub maleńkie owady. Akcje sprawdzania głów uczniów przez pielęgniarki szkolne bywają nieskuteczne, ponieważ rodzice często nie wyrażają zgody na taką kontrolę. Nie można się w 100% ustrzec przed przenoszeniem wszy, ponieważ żyjemy w różnych grupach społecznych. Na pewno nie należy oceniać osób, którym zdarzył się pech -wszawicą można zarazić dosłownie wszędzie, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Brak higieny nie ma z tym nic wspólnego.Wystarczy, że włosy mają kontakt z pasożytem. Ponadto wszy mogą być to pościel, ręcznikach, gumkach do włosów, szczotkach, spinkach i grzebieniach. Z takich miejsc bardzo łatwo przedostaną się do owłosienia, w którym mają idealne miejsce do bytowania.

Objawy choroby

Objawy wszawicy są dość jednoznaczne. Osobie zakażonej dokucza swędzenie skóry głowy, widoczne jest zaczerwienie oraz pasożyty. Tylko szybkie usunięcie wszawicy zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby. Można z nią walczyć specjalnymi preparatami lub domowymi sposobami. Zawsze lepiej zacząć od domowych sposobów na pasożyty. Naturalne rozwiązania wolne od chemii, są zdecydowanie skuteczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ocet jabłkowy na wszy

Na wszawicę pomaga ocet jabłkowy. Z niego można wykonać wcierkę, która pomoże pozbyć problemu na dobre Wystarczy, że ocet wymieszamy z wodą w proporcjach 1:1 i zastosujemy na włosy i skórę głowy. Najlepiej używać jej nawet kilka razy dziennie, aż do momentu problem wszy przestanie nas dotyczyć. Takie domowe leczenie wszawicy zwykle trwa około tygodnia. Martwe osobniki należy regularnie wyczesywać. Co więcej, preparat zapobiega ponownemu pojawieniu się owadów.

Oliwa z oliwek lekarstwem na wszy

Oliwa z oliwek to jeden z najpopularniejszych produktów w kuchni. Mało kto wie, że zwalczy nie tylko wszy, ale i gnidy. Warto po nią sięgać, kiedy pojawi się uciążliwy kłopot. Tłuszcz zapobiega rozwojowi jaj w dorosłą postać owada. Dzieje się to dzięki temu, że składnik odcina im dostęp do tlenu.

Oliwę należy delikatnie podgrzać – nie może być za gorąca. Tak przygotowany domowy preparat wcieramy ją we włosy oraz skórę głowy. Zakładamy foliowy czepek i czekamy kilka godzin. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą „domową maseczkę przeciw wszom”. Zabieg powtarzamy, aż do wytępienia wszy.

Olej kokosowy na wszawicę

W zwalczaniu wszawicy świetne rezultaty osiąga się dzięki zastosowaniu oleju kokosowego. Wystarczy, że porcję tłuszczu rozgrzejemy w dłoniach, a następnie nałożymy go na skórę głowy i włosy. Preparat pozostawiamy pod czepkiem foliowym na kilka godzin Po czasie zmywamy, a włosy dokładnie wyczesujemy.

Czosnek na wszy

Wszawicy pozbędziemy się przy pomocy czosnku.Pomocny jest tutaj mocny zapach czosnku Jedną główkę przeciskamy przez praskę, a następnie dodajemy do niej pół litra ciepłej wody. Odstawiamy na 8 godzin. Po tym czasie przecedzamy roztwór przez sitko, aby pozbyć się kawałków czosnku. Domową wcierkę z czosnku rozprowadzamy ją na skórze głowy, włosach i wcieramy. Preparat musi pozostać na głowie przez kilka godzin i to pod foliowym czepkiem. Później wystarczy dokładnie go zmyć i rozczesać włosy.

Rozmaryn- pomoc przy wszawicy

Rozmaryn znany jest z leczniczego działania na włosy- wspomaga ich wzrost i walkę z łupieżem. Okazuje się, że pomaga także pozbyć się wszy. Świeży rozmaryn zalewamy ciepłą wodą i pozostawiamy do zaparzenia pod przykryciem.

Exit mobile version