Beton to bez wątpienia najpopularniejszy materiał budowlany. Znany od starożytności. Już starożytni Rzymianie stosowali go na masową . Później na wiele wieków zapomniany i ponownie odkryty w XVII wieku. Beton używany na budowie powinien być jak najlepszej jakości, ponieważ jest to podstawowy warunek bezpieczeństwa budynku. Do wykonania fundamentów lub stropów nad parterem zamówienie profesjonalnej betonowej mieszanki jest koniecznością. W przypadku, kiedy potrzebna ilość betonu jest mniejsza, to korzystniejsze cenowo będzie wyrabianie betonu budowie za pomocą betoniarki.
Jakość betonu
Najmniejsza ilość betonu, jaką opłaca się zamówić z wytwórni, to 6 m3 – taka jest objętość najmniejszej gruszki. Podczas prac remontowych zwykle potrzebujemy znacznie mniej betonu Powyższy materiał można wyrobić we własnym zakresie. Przy wyrabianiu betonu obowiązuje jedna bardzo ważna reguła -że im więcej w betonie spoiwa, a mniej wody, tym wyższa klasa powyższego materiału budowlanego. Podczas wyrabianiu betonu trzeba jednak uważać, ponieważ większa zawartość cementu w mieszance wpływa na tzw. skurcz betonu i powstawanie większych naprężeń, co może doprowadzić do spękania betonu. Zagrożeniu można zapobiec, stosując zbrojenie przeciwskurczowe lub dodając do betonu gotowe mieszanki chemiczne.
Skład betonu
Beton składa się z cementu, kruszywa drobnego (piasku) i grubego (żwiru) oraz wody. Do przygotowania mieszanki betonowej dobrej jakości są potrzebne domieszki. Do użytku domowego najlepszy jest cement podstawowy i jego odmiany ekologiczne. Cement podstawowy może być stosowany w trakcie upałów i do tworzenia betonu przeznaczonego na cięższe konstrukcje. Reguła jest taka, że im więcej w betonie spoiwa, a mniej wody, to wtedy mówimy o wyższej klasie betonu. Do mieszanki betonowej można wykorzystać piasek rzeczny lub kopalniany. Oprócz piasku do produkcji betonu stosuje się żwir i drobne kamyczki. Do utworzenia betonu mrozoodpornego należy wykorzystać kruszywo łamane. Do wyrabiania betonu należy używać wody z rurociągu, a nie studni.
Domieszki wysokiej jakości
Przy wyrabianiu betonu najkorzystniejsze jest stosowanie domieszek redukujących wodę – dzięki temu można uzyskać beton o większej wytrzymałości przy zachowaniu odpowiedniej konsystencji. Na rynku dostępne są plastyfikatory (domieszki uplastyczniające), które pozwalają na zmniejszenie objętości wody powyżej 5%, oraz superplastyfikatory (domieszki upłynniające) redukujące wodę powyżej 12%. Domieszki napowietrzające nie służą do tworzenia betonu mrozoodpornego. Domieszki przeciwmrozowe są stosowane do wytwarzania mieszanek betonowych służących do betonowania w niskiej temperaturze. Mieszanki mrozoodporne przyspieszają wiązanie cementu.
Własny beton dobrej jakości
Beton wytworzony poza zakładem produkcyjnym może mieć dobrą jakość. Warunkiem jest dokładne przestrzeganie proporcji składników i kolejności ich dodawania. W trakcie pracy betoniarki należy uważać, aby nie podchodziły do niej dzieci i zwierzęta. Zaleca się ogrodzenie betoniarki jakimś płotkiem. Betoniarkę najlepiej postawić w miejscu suchym i zadaszonym.
Beton wyrobiony we własnym zakresie można wykorzystać do wylania niewielkiego fundamentu, prac remontowych lub ogrodowych.