Na wyciągnięcie ręki. Barierki i balustrady w aranżacji wnętrz

barierka metalowa z elementami drewna w aranzacji wnetrza domu jednorodzinnego

Stal nierdzewna, drewno, szkło, tworzywa sztuczne. Balustrady mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, dzięki czemu można je bezproblemowo dopasować do każdej, nawet najbardziej wymagającej aranżacji wnętrza.

Kwestie estetyczne znajdują się jednak dopiero na drugim planie; podstawową funkcją każdej balustrady jest zapewnienie należytego bezpieczeństwa i wygody na schodach.

Rola balustrady i poręczy w aranżacji wnętrz jest bardzo prosta: ma ona ułatwiać poruszanie się po schodach, a także chronić przed upadkiem z wysokości. Polskie przepisy jasno określają, że schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej (§ 296 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Niemniej domy jednorodzinne nie muszą spełniać tego warunku; wystarczy, że schody do wysokości 1 m są szersze od drzwi lub przejścia, do którego prowadzą (co najmniej po 50 cm z każdej strony).

 Barier(k)a nie do pokonania? 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. określa również, że balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów. Ponadto wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Jak wysoka musi być zatem balustrada? W przypadku budynków jednorodzinnych i wnętrz mieszkań wielopoziomowych przepisy nakazują przynajmniej 90 centymetrów wysokości (licząc do wierzchu poręczy).

– Wiele osób decyduje się na szklane balustrady, gdyż idealnie wpisują się one w nowoczesne aranżacje wnętrz, a ponadto zapewniają większe poczucie wolności – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Polskie przepisy nie precyzują, jaki konkretnie rodzaj szkła należy w takim przypadku stosować; pojawia się jedynie sugestia, że balustrada powinna być wykonana ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. W praktyce najczęściej stosuje się szkło hartowane albo laminowane.

 Balustrada kluczem do efektownej aranżacji wnętrz 

To głównie od balustrady zależy, czy schody dyskretnie wtopią się w aranżację wnętrza, czy raczej całkowicie zdominują wystrój mieszkania. Najczęściej balustrady wykonuje się z drewna, czemu trudno się dziwić; materiał ten jest łatwy w obróbce, ciepły w dotyku, a ponadto można pomalować go na dowolny kolor. Niemniej balustrady z drewnianym wypełnieniem prezentują się dosyć masywnie, więc najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach.

– Drewno można zawsze połączyć z metalem lub szkłem; to ostatnie nawet ciężkim ��¼elbetowym schodom doda pewnej lekkości – podkreśla Maciej Balcerek. – Szklane wypełnienie ma też tę zaletę, że nie zaciemnia i nie zmniejsza optycznie przestrzeni.

 

Exit mobile version