Wykończenie ścian: łazienka (cz.2)

Przychodzi taki czas, kiedy remont naszej łazienki staje się konieczny. W tego typu inwestycjach, staramy się stworzyć coś trwałego, co nie będzie wymagało szybkiej renowacji. Pewnie dlatego wiele osób decyduje się na płytki. Na rynku dostępne są modele wodoodporne, łatwo utrzymuje się je w czystości a bogactwo wzorów daje nam ogromne pole do popisu, pod względem wizualnym. Czy jednak płytki to jedyna słuszna droga? Oto druga część artykułu, w którym znajdziecie alternatywne rozwiązania dla wystroju waszej łazienki. W tej części królować będzie roślinność, beton i drewno.

 
Przejdźmy zatem do kolejnego sposobu dekoracji. Beton. Kojarzy się Wam pewnie ze stanem surowym pomieszczenia. Jest to dobre rozwiązanie do przygotowania minimalistycznej łazienki. Minimalistyczny nie musi jednak oznaczać nudny. Wszystko to za sprawą kilku dodatków. Większa ilość piasku, zabarwienie bądź przecieranie to potwierdzi. To rozwiązanie jest też świetna bazą jeśli chcemy uzyskać styl glamour. Na rynku dostępne są preparaty, które zabezpieczą powierzchnię przed chłonięciem wody. Dodatkowym atutem jest brak fug, który łatwiej pomaga utrzymać czystość pomieszczenia.

 
Był beton więc dla zachowania równowagi teraz będzie drewno. Ten naturalny surowiec, sam w sobie stanowi idealną dekorację naszej łazienki. A jeśli dobrze o niego zadbamy, stosując oleje i woski zabezpieczające powierzchnię oraz wybierzemy odporny gatunek drzewa, nie straszna mu będzie wilgoć. Dostępne są laminaty, charakteryzujące się wysoką elastycznością. Dzięki temu drewnem wykończymy nawet bardzo niekształtne zakątki naszej łazienki jak na przykład obłe filary. Możemy również laminat wykorzystać w kabinie prysznicowej. Gatunkiem najlepszym do tego typu inwestycji będzie coś w typie iroko, lapacho, bądź jatobe. Są to drzewa egzotyczne. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zastosować rodzimego gatunku. Tutaj świetnie spisze się dąb czy modrzew, jednak zaleca się ich stosowanie z dala od wanny i natrysku.

 
Ostatnie alternatywne rozwiązanie, zastępujące płytki, to rośliny. Jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie, a zarazem oryginalne. Zalecane jest dla osób, które nie boją się wnieść odrobinę niekonwencjonalności do swoich łazienek. Nie musimy od razu stosować tego typu dekoracji na wszystkich ścianach. Na początek wystarczy jedna. Tu wykorzystać trzeba jednak uprawiać rośliny w pionie. Wilgotność naszej łazienki, z pewnością będzie im sprzyjać. Całość sprawi bardzo ciekawy, trójwymiarowy dekor. Jeśli pomieszczenie jest ciemniejsze, warto rozejrzeć się za mchem, który nie potrzebuje światła, jednocześnie zachowując przy tym swój zielony kolor.


Podsumowując, da się zastąpić płytki w łazience, nie tracąc przy tym jej ciekawego wyglądu. Spośród sześciu alternatywnych, czasem dość kontrowersyjnych, polecałbym zastosowanie szkła oraz drewna, ze względu na ich odporność oraz ciekawą kompozycję.

Exit mobile version