Wyłączniki i gniazdka i ich rozmieszczenie

Jak głosi tytuł artykułu cały wpis poświęcony jest wyłącznikom i gniazdkom sieciowym. Nie jest to wcale taki banalny temat jak może się komuś wydawać ponieważ zanim zamówimy wizytę elektryka musimy potrafić uprzednio dobrze rozplanować te elementy w mieszkaniu tak, by można było z nich funkcjonalnie korzystać. Ten artykuł opisze Wam kilka podstawowych zasad związanych z tą tematyką. 

Pierwsza podstawowa zasada – tam gdzie planujemy w przyszłości umieścić sprzęt audio-video na każde 6 m2 powierzchni musi przypadać minimum jedno gniazdko. To samo tyczy się wszelkich lamp i innych elementów wystroju wnętrza naszych pomieszczeń, które wymagają zasilania prądem elektrycznym. Ponadto takie gniazdko sieciowe powinno znajdować się na wysokości 30 centymetrów od powierzchni podłogi – wówczas przewody zasilające podłączone do niego nie rzucają się w oczy, a my możemy do niego wygodnie sięgać.

Do kuchni potrzebujemy większej ilości gniazdek elektrycznych dlatego więc warto zastanowić się nad umieszczeniem ich ciągu tuż pod szafkami bądz bezpośrednio nad blatem roboczym – dostęp do nich będzie wygodny i mało kłopotliwy przy pracach kuchennych. W przypadku części modeli kuchenek elektrycznych wymagane jest ich zasilanie niestandardowym zródłem energii – nie 230 a 380V (tzw. siłą) – do nich również musimy z głową rozmieścić odpowiednie przyłącza. Ponadto zwykle lodówka jest umieszczona w innym segmencie kuchni, dlatego dobierając miejsce na gniazdko zasilające do niej kierujemy się zasadą taką, jak ta do sprzętu hi-fi w pokoju dziennym – czyli 30 cm nad podłogą. Duży sprzęt AGD powinniśmy podłączać do gniazdek z bolcem – z uziemieniem – znajdziemy je w każdym markecie budowlanym i koszt jaki poniesiemy będzie oscylował w granicy maksymalnie kilkunastu złotych.

W łazienkach czy w pralni powinniśmy zastosować typ gniazdek bryzgoszczelnych – a więc takich które są odporniejsze na przypadkowe chlapnięcia wodą, o które w łazience nie trudno. Montujemy je na niestandardowej wysokości 1,4 metra nad podłogą z uwagi na możliwie jak najlepsze odizolowanie ich od strefy mokrej. Gniazdka tego typu mają na opakowaniu specjalne oznaczenie IP44 i tylko z takim oznakowaniem powinniśmy je kupować.

Jeśli chodzi o wyłączniki do światła standardem jest montowanie ich na wysokości ramienia dorosłej osoby – czyli gdzieś na wysokości ponad 1 metra. Gdy zaś przebywa w naszym domu osoba niepełnosprawna wówczas wysokość montażu takowego wyłącznika uzależniamy od niej – umieszczamy go na takiej wysokości aby była ona dla niej w pełni komfortowa. Jeśli chodzi o wyłączniki to bardzo interesującym rozwiązaniem będzie wykorzystanie włączników ze ściemniaczem – pozwalają one na maksymalną oszczędność energii, a także umieszczone w sypialni pozwolą na szybkie wytworzenie kameralnej, romantycznej atmosfery.

Zródła: Urzadzamy.pl, GrafikaGoogle

Exit mobile version