Wymiana fototapety

 Tapety po latach niewielkiego zainteresowania nabywców wróciły do łask. W końcu to sposób na tanią i szybką zmianę aranżacji wnętrza. Jednym z tapeciarskich hitów ostatnich lat jest fototapeta. Znakomity sposób na generalną metamorfozę pomieszczenia przy niedużym nakładzie pracy. Fototapetę nakleja się na jedną ścianę. Potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza. Gdy dany wzór już znudzi się, to przychodzi pora na wymianę fototapety. Jak zmienić fototapetę?

 Przygotowanie ściany 

Nowy wzór został wybrany, więc można przystąpić do wymiany. Nie jest łatwe zadanie, ale efekt sprawia, że warto podjąć wysiłek. Wymiana fototapety wymaga odpowiednich przygotowań, bo najmniejszy błąd może zniweczyć efekt całej pracy. Ponowne tapetowanie rozpoczyna się od usunięcia starej tapety. Papierową tapetę zdejmuje się przy użyciu wody z mydłem malarskim. Inne rodzaje tapet ściąga się używając wody z octem lub specjalnego środka, który je zmiękcza się rozpuszcza klej. Każdy arkusz odcinamy nożykiem od dołu i w kierunku góry odrywamy go od muru.

Kiedy uporamy się ze starą fototapetą, trzeba jak najdokładniej oczyścić ścianę z resztek tapety, kleju i innych zabrudzeń. W sklepach dostępne są specjalne środki do rozpuszczania klejów, które bardzo dokładnie oczyszczają ścianę. Nawierzchnia ściany przeznaczonej do tapetowania powinna być niemal zupełnie gładka. Kolejnym etapem przygotowania ściany jest jej zagruntowanie. Specjaliści radzą, aby gruntowanie wykonać na 24 godziny przed tapetowaniem.

 Przedmioty potrzebne do tapetowania 

Zanim przystąpi się do prac tapeciarskich należy przygotować : dwa pędzle (duży i mały), wałek gumowy, który będzie używany do dociskania tapet, szpachlę do tapet, linijkę, poziomicę, nóż, wiadro, drabinę, gąbkę.

 Precyzyjne tapetowanie 

Fototapety maja przepiękne wzory. Ich wygląd na ścianie zależy od dokładnego położenia. Dlatego tak bardzo ważna dekorowaniu ściany fototapetą jest precyzja. Konieczne jest narysowanie ołówkiem linii pomocniczych. Nowa tapeta powinna być pod ręką, najlepiej pod ścianą, która wyklejana. Klej rozrabia się według instrukcji na opakowaniu. Rozrobiony klej nakładamy na powierzchnię: tapetę lub ścianę (w zależności od rodzaju tapety). Należy poczekać, aż klej trochę przeschnie. Zapobiega to pojawieniu się pęcherzyków i nierówności.

Fototapetę nanosi się z lewej strony -od okna, narożnika lub drzwi. Klei się od góry do dołu. Naklejone fragmenty należy docisnąć od środka do boków. Dzięki temu nie powstają pęcherzyki powietrza. Arkusze tapety powinny do siebie przylegać. Druga osoba powinna obserwować tapetowanie i informować o sytuacji, w której niezbędne jest skorygowanie umiejscowienia tapety. Krawędzie muszą przylegać do siebie , aby stworzyć jeden obraz. Nadmiar tapety na dole usuwa się ostrym nożykiem. W przypadku fototapet flizelinowych nie smaruje się klejem tapety tylko ścianę.

 Usuwanie kleju 

Zawsze może zdarzyć się nadmiar kleju. Należy go usunąć jak najszybciej wilgotną gąbką. Nie wolno to tej czynności używać ścierki, bo można niechcący uszkodzić tapetę. W trakcie prac tapeciarskich nie wolno dopuścić do tego, aby w pomieszczeniu był przeciąg.

 Tapety samoprzylepne 

Fototapety samoprzylepne to idealny wybór dla osób, które nie chcą bałaganu podczas tapetowania lub nie znoszą zapachu kleju. Przy przyklejaniu tapety samoprzylepnej konieczne są dwie osoby. Jedna osoba przykleja fototapetę i wygładza jej przyklejone fragmenty, aby uniknąć powstania pęcherzyków powietrza, druga zaś naciąga bryt i podwija papier podkładowy. Na powierzchniach takich jak: szkło, metal, meble, fototapeta samoprzylepna jest klejona na mokro, to znaczy jest spryskiwana wodą zarówno powierzchni tapety pokrytej klejem, jak i fragmentu podłoża na który naklejamy tapetę.

Fototapeta to zakup na lata, jest to produkt trwały, bardzo wysokiej jakości. Intensywne kolory, najróżniejsze wzory dają pewność, że każdy znajdzie w tej ofercie coś dla siebie. Wzór fototapety powinien pasować do reszty aranżacji pomieszczenia.

Exit mobile version