Wzmacnianie roślin doniczkowych

Wzmacnianie roślin doniczkowych

pielęgnacja roślin w domu

Rośliny doniczkowe to bez wątpienia najpiękniejsza dekoracja w domu. Wszystkie wyglądają pięknie i sprawiają, że pokój staje się przytulnym miejscem, idealnym do odpoczynku. Ważne jest, aby wybrać rośliny, które nie są trujące dla dzieci lub zwierząt i dopasować je do warunków, jakie panują w mieszkaniu. Rośliny mają swoje wymagania odnośnie pielęgnacji. Zdarza się, że mimo odpowiednich warunków i troski właściciela nie chcą rosnąć. Wzmacnianie roślin doniczkowych może im pomóc zdrowo rosnąć. Dobra informacja jest taka, że można pomóc roślinom bez wydawania znacznej gotówki i bez sztucznych nawozów. Produkty do poprawy kondycji roślin, znajdziemy w kuchennej szafce.

Wzmacnianie roślin doniczkowych – codzienna pielęgnacja

Wbrew pozorom, dbanie o rośliny doniczkowe nie jest proste i wymaga wiedzy oraz przygotowania. Aby były piękne, dobrze rosły i nie chorowały, muszą mieć właściwe dla swojego gatunku warunki. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalających utrzymać kwiaty doniczkowe w dobrej kondycji jest odpowiednie nawożenie. Brak składników pokarmowych w glebie sprawia, że rośliny przestają rosnąć, żółkną, a nawet obumierają. Najkrócej mówiąc wzmacnianie roślin doniczkowych polega na odpowiedniej pielęgnacji uwzględniającej fakt, że każda roślina ma inne wymagania w stosunku do gleby i składników pokarmowych w niej zawartych. Wśród pierwiastków koniecznych do prawidłowego rozwoju rośliny wyróżniamy makroskładniki, takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę) oraz mikroskładniki, np.: żelazo, miedź, mangan, cynk, bor i molibden.

Wzmacnianie roślin doniczkowych

Rola systemu korzeniowego rośliny

Najważniejszą częścią każdej rośliny jest system korzeniowy. Odpowiada on za pobieranie wody oraz składników pokarmowych z gleby. System korzeniowy bierze udział w wielu procesach fizjologicznych roślin. Aby wspomóc proces kształtowania korzeni, wiele osób stosuje odpowiednie nawozy mineralne. Jednak trzeba pamiętać, że nawozy mineralne kupowane w sklepach nie zawsze są w pełni bezpieczne. Dlatego warto spróbować wzmacniać rośliny doniczkowe w inny sposób – stosowania chemii. Wykorzystanie produktów, które mamy w kuchni jest o wiele tańszym, bezpieczniejszym dla roślin i bardziej ekologicznym sposobem wzmacnia roślin doniczkowych. Ogrodnicy od lat radzą, aby zamienić niebezpieczną chemię na składniki naturalne, nie wywołujące niekorzystnych zmian w glebie. Ekologia jest oczywistą postawą w pielęgnacji roślin doniczkowych i w ogrodnictwie.

Odżywka ze skrobi ziemniaczanej do roślin

Genialnym patentem, który pomoże sadzonkom wyhodować solidny system korzeniowy jest produkt dostępny w każdym sklepie spożywczym i w kuchni przeciętnego Polaka. Zaczynając fascynującą i przepiękną przygodę z roślinami doniczkowymi, trzeba pamiętać o tym, że młode rośliny doniczkowe potrzebują do zdrowego rozwoju zestawu trzech pierwiastków – fosforu, wapnia i potasu, które można znaleźć w skrobi ziemniaczanej (lub kukurydzianej, gdyż ma bardzo zbliżony skład). Ten produkt do wzmocnienia roślin doniczkowych. Sprawia, że rośliny odżywają błyskawicznie i rosną, tak jak powinien wzrastać określony gatunek. Niektóre nawet wypuszczą nowe pąki.

Jak stosować odżywkę ze skrobi ziemniaczanej?

Stosowanie odżywki ze skrobi ziemniaczanej jest stosunkowo proste. Najpierw należy delikatnie rozluźnić glebę, w której mieści się sadzonka. Następnie usuwamy wierzchnią warstwę ziemi (ok. 1-2 cm) i wsypujemy do środka łyżeczkę skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Mieszamy ją delikatnie, ale też niezwykle dokładnie z górną warstwą gleby. Na koniec posypujemy wszystko świeżą ziemią. Ważne jest, żeby gleba była świeża. Jest to warunek konieczny do aktywacji mikroorganizmów przetwarzających skrobię i przekształcenia jej w przydatne substancje. Jeśli pominiesz ten krok, w doniczce pojawi się pleśń i domowy sposób na wzmocnienie roślin doniczkowych nie zadziała. Teraz pozostaje tylko podlewać sadzonki, oglądać jak pięknie rosną i cieszyć się zdrowymi roślinami.

Exit mobile version