Zalety i wady domów szkieletowych

domy-szkieletowe

Domy wykonywane w technologii szkieletowej cieszą się sporą popularnością wśród osób zainteresowanych budową własnego domu. Wyróżniają się wieloma zaletami, ale – jak każdy rodzaj konstrukcji – mają także pewne wady.

Technologia szkieletowa polega na stawianiu obiektów z przygotowanych wcześniej elementów, co wpływa na czas budowy domu. Nie jest to jednak jedyna zaleta domów szkieletowych. Sprawdź, jakie inne zalety, a także wady mają domy w tej technologii.

Zalety domów szkieletowych

Domy szkieletowe to konstrukcje stawiane w bardzo krótkim czasie. System szkieletowy opiera się na budowie z gotowych części, co znacząco wpływa na ogólny czas postawienia domu. Podczas gdy postawienie tradycyjnego domu murowanego zajmuje przynajmniej kilka tygodni, to montaż domu szkieletowego zajmuje nawet kilka dni.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również możliwość stawiania obiektów zimą. W przypadku np. domów murowanych jest to często niemożliwe. Domy w systemie kanadyjskim nie wymagają wykonywania prac mokrych. Do łączenia elementów konstrukcyjnych wykorzystuje się jedynie metalowe gwoździe oraz łączniki. Nie ma więc potrzeby betonowania czy murowania. To sprawia, że postawienie domu szkieletowego jest możliwe o dowolnej porze roku i temperaturze. Dzięki temu skraca się również znacząco czas samej budowy. W obiektach murowanych konieczne jest odparowanie wilgoci w ścianach albo stwardnienie fundamentów, natomiast w szkieletowych domach nie ma takich potrzeb.

Kolejnym atutem obiektów jest również korzystna cena. Budynki w systemie kanadyjskim to najczęściej tanie domy. Obiekty cechują się zazwyczaj małym ciężarem, co zmniejsza cenę fundamentów. Ponadto lekkość elementów konstrukcji wpływa na koszt przetransportowania na plac budowy. Dużą zaletą domów jest również bardzo dobra izolacja cieplna, dzięki której późniejsza eksploatacja budynku jest ekonomiczna. Warto też zwrócić uwagę na korzystną cenę rozbudowy domu. Modernizację obiektu można zwykle przeprowadzić bez większych problemów i konieczności realizacji skomplikowanych (a przez to kosztownych) procesów.

Wady domów szkieletowych

Domy w technologii szkieletowej mają wiele zalet, ale również kilka cech, które można postrzegać jako wady. Przede wszystkim więc trzeba liczyć się z koniecznością zamontowania profesjonalnych izolacji, co zazwyczaj nie jest tanie.

Problemem mogą być również właściwości akustyczne konstrukcji. Ściany w domkach kanadyjskich są cienkie, przez co nie zapewniają odpowiedniej izolacji dźwięku. Może to więc wpływać na poczucie prywatności, zwłaszcza w przypadku budowy domu w pobliżu ruchliwych ulic czy osiedli.

Ściany z drewna mogą być też łakomym kąskiem dla korników czy gryzoni. Dlatego istnieje ryzyko, że w pewnym momencie konieczne będzie przeznaczenie dodatkowych kosztów na walkę ze szkodnikami lub uporanie się ze skutkami ich działania.

Należy też wiedzieć, że w Polsce niewiele jest jeszcze firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych. Poszukując więc odpowiedniego wykonawcy, trzeba się liczyć z listą oczekujących, a nawet odległymi terminami wykonania obiektu, zwłaszcza w przypadku najlepszych ekspertów w branży.

Exit mobile version