Zalety podwieszanego sufitu

Pozwala na korektę kubatury wnętrza, ukrywa niedoskonałości i nieestetyczne instalacje, umożliwia kształtowanie przestrzeni przy pomocy światła, wygłusza wnętrze i stanowi świetną warstwę termoizolacyjną – podwieszany sufit do niedawna kojarzony raczej z przestrzenią biurową i obiektami użyteczności publicznej, ze względu na swoje liczne zalety coraz częściej znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Zalety podwieszanego sufitu

– Korekcja proporcji wnętrza

Podwieszane sufity często znajdują zastosowanie w wysokich pomieszczeniach, np. w mieszkaniach w kamienicach. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne i nie tak wysokie jak wcześniej. W niższych pomieszczeniach podwieszany sufit również można wykorzystać. Efekt optycznego powiększenia można osiągnąć stosując płyty o lustrzanej powierzchni, które poprzez odbijanie wnętrza sprawią, że będzie ono wyglądało bardziej przestronnie.

– Modelowanie przestrzeni światłem

Efekt powiększenia lub pomniejszenia wnętrza można osiągnąć również stosując odpowiednie oświetlenie. Płyty sufitowe dają tu szerokie pole do popisu. Wśród najczęściej wykorzystywanych opraw oświetleniowych największym powodzeniem niezmiennie cieszą się halogeny, oprawy downlight czy oświetlenie ledowe. Oprawy można zamontować liniowo lub w dowolnej aranżacji pozwalającej na stworzenie wspaniałych efektów świetlnych, które skorygują optycznie kubaturę wnętrza, pewne elementy pomieszczenia uwypuklą, inne ukryją i przede wszystkim wprowadzą odpowiedni nastrój.

– Podział na strefy

Podobnie jak światłem, kolorem, fakturą dywanów można wydzielać strefy w danym pomieszczeniu, tak przy pomocy podwieszanego sufitu również da się dzielić wnętrze. Rozwiązanie szczególnie sprawdza się dużych, otwartych przestrzeniach typu open space. Sufit podwieszony w części takiego pomieszczenia dyskretnie wyznacza funkcje, jakie powinny być wykonywane w danym miejscu. Może np. zaakcentować miejsce przeznaczone do wypoczynku czy jadalnię. Konstrukcja kartonowo-gipsowych płyt nie musi ograniczać się do kwadratów czy prostokątów. W zależności od fantazji projektanta i możliwości wnętrza można pokusić się o zastosowanie łuków, skosów i innych dowolnych kształtów, które pozwalają osiągnąć ciekawe efekty wizualne.

– Maskowanie nieestetycznych elementów wnętrza

Choć wszelkie kable i rury poprowadzone pod sufitem stanowią niewątpliwy atut modnej w ostatnim czasie aranżacji industrialnej, w innych stylizacjach niekoniecznie wprawiają w zachwyt. Doskonałym elementem maskującym nierówności sufitu, pęknięcia, plamy, kable instalacji elektrycznej, rury wentylacyjne i wszelkie inne niedoskonałości będą płyty sufitowe, które w razie jakiejś awarii instalacji, czy potrzeby wymiany opraw oświetleniowych można łatwo zdemontować.

– Izolacja i wygłuszenie wnętrza

Podwieszany sufit prócz licznych walorów dekoracyjnych pełni rolę również czysto praktyczną. Między sufitem, a płytami sufitowymi można umieścić warstwę termoizolacyjną np. w postaci wełny mineralnej co zapobiegnie nadmiernej utracie ciepła w zimie, latem natomiast zabezpieczy wnętrze przed nagrzewaniem. To prosty sposób na obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie, również mniejsze rachunki. Sam podwieszany sufit w postaci płyt kartonowo-gipsowch wygłusza wnętrze, jednak wypełniony materiałem ociepleniowym jeszcze bardziej poprawia jego akustykę. Dźwięki staą się łagodniejsze, bardziej wytłumione, a odgłosy dochodzące z sąsiedztwa mniej uciążliwe.

źródło zdjęć: siniat.pl, urzadzamy.pl, abartremonty.pl, max-fliz.com.pl, dom.pl, sufityled.pl

Zapraszam do obejrzenia naszego redakcyjnego filmiku w którym prezentujemy 30 inspiracji na nowoczesny sufit podwieszany

Exit mobile version