Żaluzje, rolety, zasłony – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele ozdób, którymi dekorujemy nasze okna. Natłok żaluzji, rolet czy zasłon o różnych fakturach, właściwościach i kolorach potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wybór tego typu osłon uzależniony jest od wielu czynników, jednak kluczowym aspektem jest w tym wypadku wystrój wnętrza.

Jeśli pomieszczenie, do którego szukamy dekoracji, wykonane jest w stylu vintage, angielskim, umiarkowanym, skandynawskim lub jest to minimalistyczne, nowoczesne wnętrze, to doskonale sprawdzą się w nim rolety rzymskie. Wykonane są one zwykle z tkaniny zasłonowej lub woalowej. Operujemy nimi za pomocą sznurka lub łańcuszka. Tego typu rozwiązanie pozwoli na idealne zaciemnienie pomieszczenia, z uwagi na ścisłe przyleganie materiału do otworu okiennego.

Do nowoczesnych wnętrz zaproponowałbym rolety wolnowiszące lub kasetowe. Mogą one zależnie od tkaniny, z której zostały wykonane, być stosowane pod zasłonami tworząc dla nich słabo widoczne tło. Innym pomysłem będzie udekorowanie poprzez nadruk na rolecie, którego wybór jest dowolny i zależy tylko od nas. Możemy zamówić sobie na przykład roletę ze zdjęciem naszych pociech, co jako całość utworzy pewnego rodzaju obraz. Jeśli zależy nam na regulowaniu ilości wpadającego światła do pomieszczenia, możemy zastosować żaluzje poziome.  Każde okno wymaga odpowiedniej oprawy wizualnej. Wybierając ozdobę okienną warto zwrócić uwagę na to, czy nie będzie ona uniemożliwiała użytkowania okna na przykład poprzez jego otwieranie oraz czy dodatek dopasuje się do wystroju całego pomieszczenia.

I na koniec wspomnijmy o tym co jeszcze do niedawna wydawało się być jedynym rozwiązaniem. Stosowały je bowiem nasze matki i babcie. Mowa tu oczywiście o firanach i zasłonach, które dzięki ewolucji owej ozdoby, trwającej wieki, zdołały dopasować się do prawie każdego wnętrza. Osobiście proponowałbym zastosowanie ich we wnętrzach o wystroju klasycznym – ciężkie żakardowe zasłony idealnie współgrają z antykami. Ich dodatkowym atutem jest też umiejętność skutecznego wygłuszania wnętrza.

Źródła: Grafika Google.

 

 

Exit mobile version