Jak zapobiec parowaniu szyb?

Zapewne wielu z Was, tak samo z resztą jak ja, męczy się z zaparowanymi oknami w domu czy  mieszkaniu. Ciągłe przecieranie szyb, aby można było cokolwiek za nimi zobaczyć, po pewnym czasie doprowadzi nas do irytacji. Jaka jest więc przyczyna tego zjawiska? Pewnie myślicie, iż jest to wina wadliwej konstrukcji stolarki okiennej. Okazuje się jednak, że nie do końca trafnie postawiliśmy tezę.

Zacznijmy jednak od początku. Parowanie, to naturalne zjawisko fizyczne, które zazwyczaj występuje w chłodniejszych okresach roku, dodatkowo podsycane codziennymi pracami domowymi, takimi jak na przykład gotowanie czy prasowanie. Owe zajęcia potrafią sprzyjać pojawianiu się wody na oknach, lecz na rynku dostępne są rozwiązania, które zmniejszą częstotliwość tego zjawiska, a nawet całkowicie je zlikwidują. Niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj okien (drewniane, czy PVC), ten proces i tak się pojawi.

Kondensacja, bo tak się to fachowo określa, jest najbardziej dokuczliwa w naszych kuchniach i łazienkach. Sprzyja temu zróżnicowanie temperatur w porach jesienno zimowych, czy wiosennych. Zaczyna się wtedy bowiem okres wzmożonej wilgotności. Między dniem a nocą występują spore wahania temperatury, a nasze mieszkania już (lub jeszcze nie) są ogrzewane, co w efekcie prowadzi właśnie do ujawnienia tego zjawiska. Parowanie zewnętrznej powierzchni szyby spowodowane jest wysoką izolacją cieplną szyb zespolonych. Ciepło z wnętrza domu nie przedostaje się na zewnątrz, więc część szyby od podwórza będzie zimna, a szyba od strony pokoju będzie ciepła. W wyniku skraplania wilgoci pojawi się wtedy para wodna.

Jakie mogą być skutki parowania szyb? Możemy uszkodzić sobie panele jeśli woda będzie na nie ściekać, zmuszeni będziemy do częstego przecierania szyb, pojawią się utrudnienia w widoczności przez takie okno, a z czasem w naszym domu może zagościć pleśń, która doprowadzi w niektórych przypadkach do alergii. Aby temu wszystkiemu zapobiec powinniśmy regularnie, przynajmniej na chwilę uchylać okna. W celu przewietrzenia mieszkania, możemy zainstalować w naszych domach wentylacje grawitacyjne czy mechaniczne, a w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć należy zastosować szyby zespolone o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Jeśli się do tego zastosujemy, to nasze okna i para będą rzadko widywane razem.

Źródła: BudujemyDom

Exit mobile version