Jak zaprojektować domową galerię fotografii

Tynk, farba, tapeta, w ostatnim czasie również cegła czy kamień ozdobny – starannie wykonana ściana, o modnej fakturze i kolorach to baza wnętrzarskiej stylizacji. Jednak ściana, nawet ta najpiękniej wykonana nie musi być „goła”. Idealnym jej dopełnieniem będzie domowa galeria, która ozdobi ją niczym perły długą łabędzią szyję. Kadry z najpiękniejszymi chwilami, fotografie obrazujące przełomowe momenty,  rodzinne pamiątki, wspomnienia w postaci kartek z podróży, plakaty, które motywują każdego dnia  – wszystkie zasługują na właściwą oprawę w postaci domowej galerii.

Jak zatem zaprojektować domową galerię, by eksponując to, co dla nas ważne cieszyła oko i udekorowała wnętrze? Zacznijmy od podstaw, czyli tego co będzie nam potrzebne.

 Co będzie potrzebne 

Prócz ramek i ich zawartości będziemy potrzebować młotka, gwoździ i haczyków do przywieszenia ramek lub taśmy montażowej. Przydadzą się również pozimnica i ołówek. Warto również wcześniej zaprojektować galerię i zamiast przypadkowo rozmieszczać ramki na ścianie, ich układ zaplanować najpierw na papierze lub podłodze. To pozwoli uniknąć błędów i niepotrzebnego robienia dziur w ścianie.

 Co umieścić w ramkach 

Projekt galerii należy rozpocząć od starannej selekcji fotografii, printów, plakatów, wycinków z gazet. Alternatywą dla papierowych elementów lub ich dopełnieniem mogą być fragmenty tkanin, hafty, suszone kwiaty czy liście. Mile widziane jest wszystko, co udźwignie ściana :) Wszystko, co ma dla nas wartość sentymentalną, pomoże spersonalizować wnętrze i nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Następnie, wybrane eksponaty należy umieścić w ramkach. I tu również mamy duże pole do manewru. Możemy wybierać spośród ramek o dowolnych kolorach i gabarytach, wykonanych z metalu, drewna, plastiku, szkła, a nawet z papieru mâché.

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie galerii z samych zdjęć warto kierować się zasadami koloru i podobieństwa. Zgodnie z tym, warto wybrać zdjęcia, które ze sobą korespondują to znaczy, mają jakiś wspólny mianownik, np. pokazują ważne życiowe momenty czy przedstawiają portrety rodzinne. Warto wykorzystać ramki w podobnym rozmiarze, stylu lub kolorystyce. Jeżeli chcemy uczynić wnętrze eleganckim, bardziej dystyngowanym wybierzmy fotografie utrzymane w tonacji czarno – białej. Wyrazem swobody, dystansu, braku skrępowania będą natomiast zdjęcia kolorowe.

 Kilka zasad tworzenia galerii 

Ostateczny wygląd galerii warto zaplanować układając ramki z wypełnieniem na podłodze, lub odrysowując ich kształty na papierze, który następnie przywiesimy taśmą na ścianie. Zaprojektowanie galerii na papierze ma tę przewagę nad rozwiązaniem nr 1, że w tym przypadku możemy łatwo wyznaczyć miejsca wbicia gwoździ w ścianę. Wystarczy przebić ołówkiem papier w miejscu, w którym narysowany został gwóźdź ramki. Nie trzeba w ten sposób mierzyć odległości między poszczególnymi ramkami na ścianie. Pomoże to uniknąć chaosu, ułatwi prace i zaoszczędzi nerwów.

Ramki powinny wisieć na wysokości wzroku. Przyjmując, że przeciętnie człowiek ma ok 170 cm wzrostu, galerię najlepiej umieścić 150 – 160 cm nad podłogą. Warto wiedzieć, że ramki można wykorzystać w celu optycznej korekcji wnętrza. Powieszone w poziomie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się szersze. Zamontowane w pozycji pionowej optycznie odsuną od siebie podłogę i sufit czyniąc wnętrze wyższym.

Granice galerii powinny wyznaczać niewidzialne linie równające ekspozycję według górnych lub dolnych krawędzi ramek. Warto pamiętać również o zachowaniu jednakowych odstępów między ramkami. Unikniemy w ten sposób bałaganu, a zyskamy porządek w konsekwencji czego kompozycja będzie się ładnie prezentować. Symetria, to słowo klucz do zachowania owego porządku. Im więcej ramek tym bardziej trzeba przestrzegać zasad i wieszać ramki o podobnej wielkości na tym samym poziomie. Dla uzyskania ładnego efektu większe ramy należy wieszać centralnie, mniejszym natomiast pozostawić peryferyjne obszary. Mówiąc o symetrii można zastosować coś w rodzaju lustrzanego odbicia, czyli utworzyć identyczny układ ramek po obu stronach ramy centralnej. Przeciwwagą dla harmonii może być artystyczny nieład (oczywiście tylko pozorny), w którym zagrają ramki w różnych kolorach, gabarytach i z różną zawartością.

 Czego unikać 

Poszukując idealnego miejsca na ekspozycję lepiej unikać wszelkiego rodzaju wnęk, w których galeria nie będzie mogła cieszyć domowników i zachwycać gości. Kiepskim pomysłem będzie umieszczenie jej na najbardziej nasłonecznionej ścianie. Włożona w ramy zawartość może z czasem wyblaknąć, poza tym, promienie słoneczne padające na szkło ramek będą odbijały światło utrudniając oglądanie poszczególnych zdjęć i obrazów. Galeria tworzona nad meblem, np. komodą czy kanapą nie powinna wykraczać rozmiarem poza rozmiary mebla. Właściwym rozwiązaniem będzie utworzenie galerii po środku długości mebla. Lepiej też unikać stopniowania czyli wieszania ramek od najmniejszej do największej.

Domowa galeria zdjęć, pamiątek, plakatów czy obrazów to świetny sposób na zagospodarowanie pustej ściany, spersonalizowanie wnętrza i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na taką ekspozycję warto jednak znać kilka prostych zasad, które pomogą z niej uczynić przyciągającą wzrok dekorację, która nie tylko cieszy oko, ale przywołuje miłe wspomnienia, motywuje, ukazuje nasze upodobania. Dzięki kilku wskazówkom, radosna twórczość z pewnością nie skończy się artystycznym chaosem.

źródło zdjęć: ladnydom.pl, homestagingszczecin.pl, porady.czterykaty.pl, griyamedia.com, kokoshka.pl

 

Exit mobile version