Zastosowanie łupinek z orzecha włoskiego

Zastosowanie łupinek z orzecha włoskiego

Zastosowanie łupinek z orzecha włoskiego w ogrodzie

Orzechy włoskie wykorzystujemy do wielu różnych dań. Sprawdzają się jako doskonały dodatek do sałatek, podstawa kremów, czy ciast, mussli, jak i na zdrową przekąskę, zamiast chipsów. Po zjedzeniu orzechów wyrzucamy do kosza łupiny. A szkoda, bo zastosowania łupinek z orzecha włoskiego jest naprawdę spore. Warto je poznać, aby nie marnować już drogocennych łupinek.

Orzechy – skarb natury

Jednym z elementów zdrowej diety są orzechy. Polecane są nawet osobom mającym problemy z tarczycą, czy ciśnieniem. Zdecydowanie lepiej przegryzać orzechy niż naszpikowane chemią sklepowe chipsy, czy żelki. Chrupanie orzechów to sama przyjemność- maja przecież delikatny aromat. Każdy gatunek orzecha ma swój niepowtarzalny sam i cenne właściwości zdrowotne. Orzechy włoskie to prawdziwa bomba zdrowia. Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe: omega-6 i omega-3 oraz bezcenne dla zdrowia aminokwasy, witaminy z grupy B oraz minerały – zwłaszcza potas, fosfor, magnez, cynk, mangan i jod. Chronią układ krążenia, wzmacniają układ nerwowy i poprawiają pracę mózgu. Łagodzą dolegliwości żołądkowe, a także mogą stanowić wsparcie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto je zaprosić do swojej codziennej diety.

Skarb z łupinki orzecha

O ile o właściwościach zdrowotnych samych orzechów wiemy dość sporo, to wiedza o łupinach orzechów jakoś nie przebija się do świadomości społecznej. Pora to zmienić i poznać zastosowanie łupinek z orzecha włoskiego. Kiedy zajadamy się smacznymi orzechami, ich łupiny traktujemy jako odpad i lądują w koszu. Łupiny orzecha włoskiego kryją w sobie bogactwo fosforu i potasu, a także sód, żelazo, cynk, mangan, wapń, magnez i miedź. Idealnie sprawdzają się jako kompost czy fragmenty ozdób, warto również przyrządzić z nich herbaty czy nalewki. Ze skorupek można zrobić domowy środek do wybielania zębów lub peeling do ciała.

Orzechowy nawóz -właściwości

Łupinki z orzechów docenić powinni również ogrodnicy. Bogactwo mikroskładników sprawia, że miłośnicy ogrodnictwa znaleźli zastosowanie łupinek orzecha włoskiego do wzmocnienia roślin w ogrodzie i w domu. Nawóz z łupinek orzecha włoskiego jest nie tylko naturalny, ale także bardzo wartościowy. Dostarcza roślinom składników odżywczych, wspomaga ich wzrost, pobudza kwitnienie, wzmacnia ich odporność i chroni przed szkodnikami. Takie właściwości warte są docenienia i wykorzystania ich do pielęgnacji roślin. Nawóz z orzecha włoskiego znakomicie wzmacnia rośliny z zielonymi liśćmi, jak również te kwitnące – storczyki, fiołki, horstencje, fiołki, lilie a nawet sukulenty. Nawóz z łupiny orzecha dostarcza im dużo potasu, który jest niezbędny do obfitego kwitnienia i zdrowego wzrostu.

Zastosowanie nawozu z orzecha do warzyw

Jednym z mniej znanych zastosowań łupin z orzecha włoskiego jest przygotowanie z niego nawozu dla warzyw. Szpinak, sałata, jarmuż, brokuły wspaniale rozwijają się na takim nawozie, ponieważ dostarcza on wymienionym warzywom wapnia, fosforu i magnezu. To niezbędne składniki mineralne do ich rozwoju. Taki nawóz można dodać do kompostu lub rozłożyć podczas sadzenia warzyw.

Wykonanie nawozu z orzecha włoskiego

Jak przygotować nawóz z łupin orzecha włoskiego?Dwie garście suchych łupin przekładamy do garnka, zalewamy 1-1,5 l wody. Gotujemy to przez 20 minut, a potem studzimy. Po ostudzeniu odcedzić, a powstały napar przelać do konewki i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3.

Zastosowanie łupinek z orzecha włoskiego przy sadzeniu roślin

Skorupki po orzechach wykorzystuje się podczas sadzenia roślin. Pokruszone na mniejsze idealnie sprawdzają się jako drenaż. Kolejnym zastosowaniem łupinek z orzecha włoskiego jest użycie ich do podsypywania rośliny w ogrodzie i wykorzystania je jako ściółki. Zapobiegają one wyrastaniu chwastów oraz uwalniają substancje odżywcze, co użyźnia glebę. Łupiny z orzecha włoskiego rozluźniają strukturę gleby i zapewniają korzeniom lepszą wentylację.

Nawóz z orzecha włoskiego wzmacnia korzenie i poprawia wytrzymałość na choroby takich drzew owocowych jak: jabłonie, grusze, czereśnie i śliwy. Najlepiej rozłożyć łupiny wokół drzewa.

Exit mobile version