Zdrowie w domu – lampa solna

Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – pisał w renesansie genialny polski wieszcz Jan Kochanowski. Myśl ta przetrwała przez wieki i jest aktualna współcześnie. Trzeba przyznać, że od kilku lat również w dziale „aranżacja wnętrz” panuje moda na naturalne, zdrowe produkty. Konsumenci mają dość plastiku i innych sztucznych materiałów. Jednym z naturalnych produktów, który wraca do łask jest lampa solna.

 Bryła soli w roli dekoracji 

Lampa solna to tak naprawdę kawałek bryły soli. Jest to produkt całkowicie naturalny. Konsumenci zwracają uwagę na jej nietypowe kształty i teksturę. Lampy solne wydobywane są w Wieliczce. Wykonuje się je z kryształu soli wydobywanego z głębokości około 600 metrów. Kryształy soli powstały w wyniku procesów geologicznych zachodzących przez miliony lat. Powstały w wyniku sendementacji. W wydrążonej bryłce soli umieszcza się żarówkę i oprawki, które montuje się na metalowej sprężynie. Lampa solna daje piękne pomarańczowo- różowe światło. Znakomicie wygląda we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, czy boho.

 Ekologiczna lampa 

Lampa solna jest coraz popularniejszym dodatkiem do wnętrz. Bez wątpienia wpływa na to dekoracyjny wygląd i właściwości zdrowotne. Duże znaczenie dla popularyzacji tego produktu ma naturalność składników i niewykorzystywanie do produkcji elementów odzwierzęcych. Chętnie kupują ją weganie i fani feng shui oraz miłośnicy pięknych rzeczy o niepowtarzalnych kształtach.

 Zdrowy produkt 

Lampa solna jest produktem, który pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Wpływa na jonizację powietrza i ograniczenie drobnoustrojów. Podnosi ilość jonów ujemnych. Efekt jonizacji następuje wyniku nagrzania bryłki soli poprzez przez żarówkę. Lampa solna jest znakomitym uzupełnieniem roślin. Połączenie roślin i lampy solnej pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Emitowane przez lampę jony oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na układ krążenia i układ oddechowy. Wspierają odporność organizmu. Pomagają  alergikom, ponieważ zmniejszają ilość czynników alergicznych i łagodzą objawy tej przykrej dolegliwości. Lampy solne poprawiają jakość snu. Udowodniono, że lampa solna pomaga w leczeniu reumatyzmu. Nie zaszkodzi osobom przechodzącym chemioterapię. Jej kojące światło pozytywnie wpływa na samopoczucie osób narażonych na długotrwałe działanie stresu. Właściwości zdrowotne kryształu soli potwierdza stan zdrowia górników pracujących przy wydobyciu soli. Lekarze zauważyli, że górnicy w kopalni soli rzadziej chorują na schorzenia układu oddechowego. W Wieliczce powstało przecież podziemne sanatorium.

 Wybór lampy solnej 

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lampy solnej jest dobranie jej do wielkości pomieszczenia. Jest to bardzo ważne ze względu na właściwości zdrowotne lampy i na możliwość ich wykorzystania. Mniejsza lampa do 3 kg polecana jest do pokoi mniejszych do 12m2. Większe egzemplarze w wadze 5-7 kg zalecane są do pomieszczeń powyższej od 12 do 15m2. Kształt ma znaczenie dekoracyjne.

 Gdzie ustawić lampę solną

Aby lampa solna poprawiała jakość powietrza można ją ustawić w kilku miejscach, np.: przy łóżku w sypialni, w biurze, przy telewizorze lub komputerze, w łazience, przy biurku, w pokoju dziecięcym, w miejscu, gdzie domownicy najczęściej palą papierosy. Nie wolno używać lampy solnej podczas kąpieli parowych w saunie. Jeżeli umieszczamy lampę solną w łazience to powinna stać co najmniej dwa metry od wanny i trzeba uważać, żeby jej nie zamoczyć. Lampa powinna być postawiona poza zasięgiem rączek małego dziecka. Zaleca się, aby lampę solną ustawiać na specjalnej podstawce, np.: korkowej, a nie bezpośrednio na meblu. Lamp solnych można używać wewnątrz budynku.

 Lampa solna i zwierzęta 

Psy instynktownie liżą lampę solną. Uzupełniają w ten sposób składniki mineralne w organizmie. Chociaż produkt nie jest przeznaczony do spożycia, to jest w pełni naturalny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia naszych czworonożnych przyjaciół.

Exit mobile version