Zimowe problemy w użytkowaniu okien

nieszczelność okien

Zakup i montaż okien to niemały wydatek. Warto podczas ich wyboru zwrócić uwagę na ich jakość, renomę marki, zastosowane technologie. Z pewnością będzie to miało przełożenie na uch użytkowanie, zwłaszcza w okresie zimowym, który jest prawdziwym egzaminem dla jakości okien.

W okresie zimowym wiele urządzeń przechodzi prawdziwy egzamin z działania i swojej niezawodności. Począwszy od samochodów, które w niejeden poranek odmówiły posłuszeństwa, przez własny organizm, który właśnie w tej porze roku najczęściej łapie infekcje i przeziębienia, aż po… okna! W wielu domach i mieszkaniach mokre, zaparowane okna to codzienny widok podczas mroźnych dni. Zmienne i gwałtowne zjawiska pogodowe, takie, jak opady śniegu, silny wiatr, deszcz czy minusowe temperatury sprawiają, że naszym oczom ukazują się niedoskonałości okien, które w okresie wiosenno-letnim nie występowały.

Para osiadająca na szybach to zjawisko jak najbardziej naturalne, związane z różnicą temperatur po jednej i drugiej stronie okna, na zewnątrz i wewnątrz domu. Dodatkowo do zwiększenia jej ilości przyczyniają się codzienne domowe czynności: gotowanie i pieczenie, prasowanie czy branie gorącej kąpieli. Jak uniknąć zjawiska kondensacji pary wodnej? Najprostszym rozwiązaniem jest wietrzenie całego domu i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Oczywiście, jeżeli posiadamy okna dobrej jakości, o solidnej technologii i budowie, to problem ten może nas ominąć – wszystko zależne jest od sprawności systemu wentylacji. Okna firmy Drutex produkowane są przy udziale najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na badania przepuszczalności powietrza, wodoszczelności i odporności na dużą siłę wiatru. Co istotne, nadmierne uszczelnienie domu również może powodować problem z parowaniem szyb – nieodprowadzone wilgotne powietrze zbiera się na szybach okien. Problem może rozwiązać także wbudowanie nawiewników lub regularne rozszczelnianie okien w celu zmniejszenia różnic temperatur.

Kolejnym problemem często sygnalizowanym w czasie jesienno-zimowym jest nieszczelność okien. Silne podmuchy wiatru, które są odczuwane wewnątrz mieszkania nie są niczym przyjemnym. Powodem może być zużycie uszczelek, które po prostu należy wymienić (poleca się korzystać z usług fachowców) lub niewłaściwy montaż okien (sprawdzianem będzie pierwsza zima od tego momentu) – poprawienie regulacji okuć okiennych powinno odbyć się pod okiem firmy montażowej, dlatego wybierając firmę montażową i producenta okien ważne, jest, by zwrócić uwagę na kwestię i zasady gwarancji oraz reklamacji.

Napisane dzięki pomocy działu sprzedaży firm Lazur z Poznania -> www.e-lazur.pl

Exit mobile version