Zrównoważony ogród – nowy wymiar ekologii w ogrodnictwie

zrównoważony, ekologiczny ogród

Zrównoważony rozwój to coraz modniejsze słowa – chodzi o takie korzystanie z zasobów naturalnych, aby zapewnić możliwość wykorzystania ich przez przyszłe pokolenia. Niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie. Pozwala to na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze. Zrównoważony ogród to połączenie ekologii i wygody użytkowania.

Zrównoważony ogród – idea

Idea zrównoważonego ogrodu to wcielenie w życie ochrony środowiska i ograniczanie kosztów zużycia ogrodu. Nie trzeba kupować nawozów, czy wykorzystywać wody przeznaczonej dla celów konsumpcyjnych, skoro można uzyskać w sposób naturalny. Odzyskiwanie deszczówki to oszczędzanie wody. Przekształcenie odpadów naturalnych w kompost to brak konieczności kupowania sztucznych nawozów – oszczędność pieniędzy i nieszkodzenie glebie. Sadzenie roślin bez chemii to potrzebna i oczekiwana praktyka. Nawet szkodników można się pozbyć naturalnie, np.: dobierając odpowiednie rośliny.

Kupowanie nasion do zrównoważonego ogrodu

Do założenia zrównoważonego ogrodu możemy zastosować standardowe nasiona dostępne w sklepach. Poleca się kupowanie nasion oznaczonych na opakowaniach symbolem zielonego liścia – znakiem rolnictwa ekologicznego UE oraz napisem bio, eko lub organic. Daje to pewność, że do produkcji takiego materiału nasiennego stosowano naturalne metody uprawy, bez chemicznych środków ochrony roślin. Do ekologicznej produkcji nasion nie używa się nawozów sztucznych. Ekologiczna uprawa podlega kontroli przez jednostki certyfikujące. Nasiona te nie są modyfikowane genetycznie ani zaprawiane chemicznymi substancjami. Zrównoważony ogród nie uznaje chemii – króluje w nim natura.

Ochrona ziemi przed degradacją

Rośliny mogą rosnąć dopiero wtedy, kiedy zostanie zapewniona odpowiedniej jakości ziemia. W zrównoważonym ogrodzie ziemię należy chronić ją przed degradacją i zapewniać naturalną żyzność. Rośliny okrywają glebę, osłaniają przed niszczącym działaniem wiatru i wody, a korzenie spulchniają ziemię. Jeżeli gleba nie jest najżyźniejsza to można ją nawozić substancjami pochodzącymi z domu i ogrodu, zgodnie z zasadą obiegu materii w przyrodzie. Proces ten przebiega następująco – rośliny zjadane są przez zwierzęta, nawóz przez nie tworzony trafia do gleby wzbogacając ją w składniki pokarmowe dla roślin, które znowu stają się pokarmem dla zwierząt. Inaczej mówiąc do użyźniania i ochrony gleby w zrównoważonym ogrodzie stosuje się jedynie nawozy naturalne: obornik, kompost, nawóz zielony. Dzięki temu rośliny otrzymują przyswajalne substancje pokarmowe, zwiększa się zatem zawartość próchnicy – gleby lekkie stają się zwięźlejsze i zatrzymują wilgoć, zaś gleby ciężkie bardziej pulchne i przewiewne.

Zielony nawóz

Sklepy ogrodnicze oferują różne nawozy, również tych reklamowanych jako ekologiczne. Najlepiej postawić na własny zielony nawóz w postaci sadzenia takich roślin jak: facelia, wyka, seradela czy gorczyca. Wzbogacają one glebę. Należy je wysiewać pod koniec lata i przekopać jesienią, by zielone części trafiły pod powierzchnię gleby, które po rozkładzie poprawiają strukturę podłoża i zwiększają zawartość azotu. Dla zrównoważonego ogrodu to najlepszy sposób na żyzną glebę i dobre plony z planowanych roślin.

Kompost- prosty sposób na naturalny nawóz

Zrównoważony ogród to przede wszystkim prostota i naturalność wszystkich używanych środków. Kompostowanie to roślinne resztki chwasty (oprócz perzu), resztki warzyw i owoców, ścięta trawa itp.) oraz kuchenne odpadki organiczne i liście opadłe z drzew, ( z wyjątkiem liści buka, dębu i topoli ze względu dłuższy czas rozkładu).

Ochrona roślin przed szkodnikami i chwastami, która nie szkodzi glebie i ludzkiemu zdrowiu okazuje się bardzo wydajna. Potwierdzają to badania naukowe i doświadczenie ogrodników. Roślinne preparaty odstraszają szkodniki, zapobiegają występowaniu chorób i dodatkowo wzmacniają rośliny. W sieci bez trudno można znaleźć informację, o tym jak przygotować roślinny preparat chroniący florę w ogrodzie.

Exit mobile version