Zrywanie płytek ceramicznych

Zrywanie płytek ceramicznych

Zrywanie płytek ze ściany

Pytki ceramiczne nadal są najpopularniejszym wykończeniem ścian i podłóg w kuchni, łazience i przedpokoju. Przez lata potrafią wyglądać pięknie i zdobyć pomieszczenie. Zdarzają się sytuację, kiedy musimy pozbyć się starej terakoty, np.: po wprowadzeniu się do mieszkania kupionego na rynku wtórnym, kiedy płytki są uszkodzone lub chcemy zmienić wystrój pomieszczenia. W przypadku, kiedy usuwamy całą terakotę, wystarczy ją zbić, ale co zrobić, gdy potrzebujemy wymienić tylko kilka płytek? Zrywanie płytek ceramicznych z całej powierzchni nie ma wtedy większego sensu. Na szczęście są sposoby na usunięcie kilku płytek bez niszczenia całości.

Zrywanie płytek ceramicznych bez użycia młotowiertarki

Pęknięta płytka nie musi przyprawiać właściciela o zawał serca. Nie trzeba planować wielkiego remontu całej ściany lub podłogi ani wyruszać do sklepu po nowe płytki. Nie oznacza też nerwów, nadmiaru hałasu i bałaganu. Wystarczy podejść do problemu na spokojnie. Nie musimy od razu zrywać całej okładziny, jeśli pęknie jedna lub nawet kilka płytek ceramicznych. W łatwy sposób możemy sami usunąć zniszczony element i przykleić nową płytkę. Istotna jest precyzja wykonania – usuwanie płytki nie może kolejnej płytki. Aby delikatnie zerwać płytkę ceramiczną, potrzebujemy specjalnego noża z wymiennymi ostrzami lub śrubokrętu z płaską końcówką. Posłużą one do usunięcia fugi. Oprócz noża musimy mieć pod ręką młotek, przebijak lub łom budowlany i ewentualnie wiertarkę.

Usuwanie fugi wokół uszkodzonej płytki

Najpierw nożem lub śrubokrętem usuwamy fugę wokół pękniętej płytki. Ten zabieg ułatwi skucie płytki przeznaczonej do wymiany oraz zmniejszy ryzyko uszkodzenia kolejnych płytek. Usunięcie fugi zabezpiecza powierzchnię przed przenoszeniem się wstrząsów. Spoinę możemy usunąć przy użyciu wiertarki z końcówkami np. do szlifowania fug. Fuga musi być całkowicie usunięta.

Usuwanie płytki

Kiedy pozbyliśmy się fugi, możemy przystąpić do zrywania płytki ceramicznej. Najpierw rozbijamy ją młotkiem na jak najmniejsze kawałki, ponieważ są łatwe do usunięcia. Możemy również w usuwanej płytce nawiercić kilka otworów i dopiero uderzać młotkiem. W kolejnym kroku odkuwamy fragmenty płytki za pomocą młotka i przebijaka – zaczynamy od środka i przesuwajmy się ku brzegom. Na końcu usuwamy resztki kleju aż do podłoża. Jak widać, zrywanie płytki ceramicznej nie należy do czynności specjalnie skomplikowanych.

Szybkie skłucie ceramiki ściennej lub podłogowej

Jeżeli musimy zerwać płytki ceramicznej z całej ściany lub podłogi, to może się przydać również łom budowlany. Postępujemy tak samo, jak w przypadku pojedynczej płytki – rozbijamy młotkiem płytki, a następnie je odkuwamy młotkiem i przebijakiem. Przy większym remoncie czas jest bardzo cenną wartością. Ręcznie zrywanie płytek ceramicznych zajmuje kilka godzin. Można to zrobić szybciej, używając do tego celu młotowiertarki z funkcją kucia, oczywiście z odpowiednio dobranymi końcówkami. W tym przypadku potrzebne nam będą dłuta do skuwania płytek. Koszt urządzenia nie jest duży – najtańsze możemy kupić za około 300 zł. Młotowierarka może się przydać całej rodzinie. Wspomniane urządzenie okazuje się bardzo pomocne przy usuwania starego kleju. Wystarczy ustawić je na funkcję dłutowania i nałożyć odpowiednią końcówkę. Podczas pracy trzeba założyć okulary ochronne, ponieważ klej i fragmenty płytek mogą odpryskiwać na różne strony, także na twarz. Powstający podczas prac pył drażni drogi oddechowe.

Przy zakupie młotowiertarki, która będzie pomocna do zrywania płytek ceramicznych, należy zwracać uwagę na takie parametry, jak: prędkość obrotowa, energia pojedynczego udaru, częstotliwość udaru oraz moc.

Exit mobile version