5 powodów, dla których warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego w domu

Kocioł kondensacyjny w pomieszczeniu gospodarczym

Zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego to nie tylko alternatywa dla innych kotłów gazowych starszego typu, ale także dobry wybór dla tych właścicieli budynków, którzy do procesu ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej wciąż wykorzystują urządzenia stałopalne. Istnieją różne powody, dla których warto rozważyć wymianę kotła gazowego starszego typu na kocioł kondensacyjny. W poniższym tekście przedstawiliśmy najważniejsze z nich.

Z tekstu dowiesz się:

Wybór pieca kondensacyjnego to inwestycja na lata. Za jej podjęciem przemawia wiele argumentów, w tym ekonomicznych i ekologicznych. W tym tekście podpowiadamy, dlaczego warto rozważyć zakup kotła kondensacyjnego.  


Kotły gazowe kondensacyjne: większa sprawność to niższe rachunki

Jedną z podstawowych zalet kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego jest jego większa sprawność względem kotłów tradycyjnych, niekondensacyjnych. Sprawność kotła to stosunek energii cieplnej użytecznej generowanej przez kocioł do ilości energii dostarczonej do kotła wraz z paliwem. Kocioł kondensacyjny, w odróżnieniu od innych konstrukcji, korzysta jednak nie tylko z energii wprowadzonej do niego wraz z paliwem, ale także z tzw. ciepła spalania. Spalanie gazu (zarówno ziemnego, jak i płynnego) generuje bowiem powstawanie wody w postaci pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji. Wykroplenie się pary wodnej powoduje odzysk ciepła utajonego i ochłodzenie produktów spalania. To dzięki temu procesowi sprawność kotłów kondensacyjnych, liczona tradycyjnie według wartości opałowej, wynosi maksymalnie do 109%. Dzięki temu względem kotłów niekondensacyjnych pozyskują ok. 11% więcej energii cieplnej przy analogicznej ilości spalonego gazu. Niższa temperatura spalin opuszczających kocioł kondensacyjny to także mniejsze straty kominowe.

Zamknięta komora spalania kotłów kondensacyjnych to bezpieczeństwo i oszczędności

Kotły kondensacyjne to urządzenia, których cechą jest posiadanie zamkniętej komory spalania. W związku z tym nie pobierają one powietrza z wnętrza pomieszczenia, w którym się znajdują, tylko z zewnątrz budynku za pomocą osobnego przewodu, który najczęściej przybiera postać zintegrowanego, współosiowego przewodu powietrzno-spalinowego. Wiąże się to z wieloma zaletami. Pobieranie powietrza do spalania z wnętrza pomieszczenia wymaga zapewnienia go w stałej, wymaganej przez kocioł ilości. Do tego celu służy wykonanie w ścianie dość pokaźnego otworu, tzw. zetki. Wszelkie nieprawidłowości związane z dostarczaniem tlenu w odpowiedniej ilości (nierzadko jest to intencjonalne zakrywanie „zetki” w celu ochrony przed wychładzaniem pomieszczenia) grożą bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami. Niepełne spalanie węglowodorów może prowadzić do powstawania niebezpiecznego tlenku węgla (czadu), a co za tym idzie, utraty życia w wyniku zatrucia. Otwarta komora spalania to także ryzyko powstawania odwróconego ciągu kominowego i kierowania spalin do wnętrza budynku. Zastosowanie kotła kondensacyjnego to zaś uniezależnienie się od powietrza z wnętrza budynku i lepsza separacja komory spalania od otoczenia. Zamknięta komora niesie za sobą także korzyści ekonomiczne – nie powoduje wychładzania pomieszczeń przez otwory nawiewne, a koncentryczny układ powietrzno-spalinowy sprawia, że usuwane spaliny jednocześnie ogrzewają powietrze kierowane do komory.

Kocioł kondensacyjny to konstrukcja wykonana z trwalszych materiałów

Ciecz wykraplająca się na wymienniku gazowego kotła kondensacyjnego to tzw. kondensat, który posiada kwaśny odczyn pH, mieszczący się w granicach od 3,5 do 5,5. Jest to stosunkowo lekka kwasowość, jednakże wymagająca już zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Tradycyjne kotły nie są odporne na kondensat, dlatego były projektowane do zupełnie innych warunków pracy oraz z innymi systemami kominowymi, np. posiadającymi elementy zbierające i odprowadzające ewentualny kondensat, zanim ten trafiłby do kotła. Oczywiście skuteczność tych rozwiązań nie zawsze jest wystarczająca. Kocioł kondensacyjny jest wykonany z trwałych materiałów odpornych na działanie kondensatu, posiada między innymi wymiennik główny wykonany ze specjalnych stopów aluminium lub ze stali szlachetnej, dlatego poruszone wyżej problemy zupełnie go nie dotyczą.

Kocioł gazowy kondensacyjny to ochrona zdrowia i środowiska

Stałopalne urządzenia grzewcze to najważniejsze źródło tzw. niskiej emisji generującej nagminnie pojawiający się w Polsce problem smogu. Emitują szkodliwe dla zdrowia związki siarki, pyły PM10, PM 2,5 oraz najbardziej niebezpieczne (gdyż najmniejsze i najłatwiej przedostające się do krwiobiegu) PM 1. Ponadto spalanie węgla emituje do atmosfery zdecydowanie więcej gazu cieplarnianego, jakim jest CO2. Kondensacyjne kotły gazowe stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego nie tylko w porównaniu do tzw. kopciuchów, ale także w porównaniu do niekondensacyjnych urządzeń gazowych. Poruszona już wcześniej kwestia lepszej sprawności kotła kondensacyjnego oznacza w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a co za tym idzie, niższą emisję produktów spalania.

Wygoda i komfort użytkowania kotła kondensacyjnegoJeśli zdecydujesz się na zastąpienie kotła stałopalnego gazowym kotłem kondensacyjnym Saunier Duval, np. IsoFast lub IsoTwin, zyskasz na niewątpliwej zalecie, jaką jest bezobsługowość w procesie użytkowania. Cały proces spalania i dostarczania gazu jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga od Ciebie więcej niż wykonanie oczekiwanych nastaw na panelu obsługi. Będziesz mógł więc zapomnieć o konieczności ręcznego załadunku paliwa, usuwania brudzącego pomieszczenia popiołu czy trudnościach związanych z kontrolą procesu spalania. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych lub schorowanych osób, dla których nierzadko ciągłe wykonywanie powyższych czynności stanowi poważne utrudnienie w ramach codziennego funkcjonowania.

Jak widać, nie brakuje powodów do tego, aby nie zwlekać z zastosowaniem kotła kondensacyjnego. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą kondensacyjnych urządzeń marki Saunier Duval.

Exit mobile version