5 powodów, dla których warto wybrać drewno zamiast stali


Budownictwo korzysta z różnych materiałów konstrukcyjnych. Wśród szczególnie popularnych znajdują się stal i drewno. Która ze wspomnianych opcji jest lepszym wyborem?

Rosnąca świadomość w zakresie ekologii sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się drewno konstrukcyjne. Sprawdź, jakie ma zalety i w czym jest ono lepsze od wspomnianej stali.

Drewno jest bardziej przyjazne dla środowiska

Świadomość ekologiczna konsumentów z roku na rok staje się coraz większa. To determinuje zmiany, także w sektorze budownictwa. Popularne dotychczas materiały, jak właśnie stal, odchodzą w zapomnienie. Zastępuje je natomiast drewno konstrukcyjne, które uważa się za zdecydowanie bardziej ekologiczny materiał.

Drewno zalicza się do odnawialnych źródeł. Warto także zauważyć, że starsze drzewa mają zdecydowanie mniejszą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla. Korzystnym dla klimatu rozwiązaniem jest więc ich ścięcie i zastąpienie młodymi okazami.

Sama produkcja drewna, które można wykorzystać w budownictwie, zużywa znacznie mniej energii. Emituje także do atmosfery mniej gazów cieplarnianych w porównaniu do procesów produkcyjnych stali.

Żeby projekt budynku spełniał wymagania i mógł być określany jako „eko”, warto sięgać po sprawdzonych dostawców jak firma SOPEXIM. Oferuje ona drewno konstrukcyjne do budowy domów najwyższej jakości. Jej misją jest także troska o jak najmniejszą ingerencję człowieka w środowisko naturalne.

Drewno ma lepsze właściwości izolacyjne

Drewno jest naturalnym izolatorem cieplnym. Elementy wykonane z tego materiału charakteryzują się znacznie wolniejszym przekazem ciepła w porównaniu do stali.

Oznacza to, że zimą zapotrzebowanie budynku opartego na drewnianej konstrukcji na ogrzewanie jest zdecydowanie mniejsze. Latem z kolei niższe jest zapotrzebowanie na chłodzenie. Rezultat to mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd, a tym samym spora oszczędność dla właścicieli domu!

Materiał ten izoluje także dźwięki z zewnątrz. Kwestia izolacji akustycznej ma ogromne znaczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy budynek powstaje w miejscu o dużym natężeniu ruchu lub w pobliżu innych obiektów. Ograniczenie ekspozycji domowników na hałas korzystnie wpływa na wypoczynek, samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Co więcej, prawidłowo wysuszone drewno konstrukcyjne nie przewodzi prądu. Jego wykorzystanie eliminuje więc ryzyko porażenia i wpływa na bezpieczeństwo domowników.

Drewno jest bardziej estetyczne

Drewno jest materiałem, który ma naturalny urok i sprawia, że wykończenie wnętrz wydaje się ciepłe oraz przytulne. Taki efekt trudno uzyskać w przypadku wykorzystania sztucznych materiałów.

Uniwersalność drewna wpływa na możliwość jego użycia do stworzenia podłóg, mebli, parapetów, blatów, dekoracji, a także innych elementów wykończeniowych. Aranżacje, w których przeważa ten materiał, są pełne klasy i elegancji. Co więcej, drewno dostępne jest wersjach, które odróżniają od siebie:

Dzięki wspomnianej różnorodności materiał ten można wykorzystać we wnętrzach, które zostały urządzone stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym, industrialnym i wielu innych.

Drewno jest trwalsze niż się wydaje

Jedną z najważniejszych zalet, jeżeli chodzi o drewno konstrukcyjne i jego coraz częstsze wykorzystanie w budownictwie, jest doskonała wytrzymałość tego materiału. Dotyczy ona m.in. rozciągliwości wynikającej z grawitacji. Współczynnik rozerwania dla drewna jest znacznie wyższy niż w przypadku stali.

Warto podkreślić, że wraz z upływem czasu i użytkowaniem budynku z drewna jego konstrukcja będzie poruszała się wraz z fundamentem. Oznacza to, że ryzyko jej uszkodzeń jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wykorzystania innych materiałów. Zastosowanie drewna eliminuje np. problem pęknięć, które prezentują się mało estetycznie oraz, co gorsza, stwarzają zagrożenie dla domowników.

Chociaż wiele osób jest przekonanych, że domy z drewna są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia pożaru od budynków murowanych, nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.

Drewno charakteryzuje się transferem cieplnym nawet do 10 razy niższym niż beton. Oznacza to, że zadbany dom drewniany nie jest obiektem, który można by nazwać łatwopalnym.

Może Cię zainteresować: Drewniany sufit – pomysły wykonania i potrzebne rzeczy

Drewno oferuje lepsze warunki dla zdrowia i komfortu

Drewno jest materiałem, który, zastosowany w konstrukcji i wykończeniu domowych wnętrz, ma wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie człowieka. Jego podstawowym zadaniem jest regulacja poziomu wilgotności poszczególnych pomieszczeń. Nie bez powodu drewno nazywa się materiałem oddychającym!

Ta właściwość naturalnego surowca ma ogromne znaczenie w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego czy alergie. Utrzymanie optymalnego nawilżenia powietrza w domowych wnętrzach eliminuje problem rozwoju grzybów i pleśni. Na co dzień odpowiada także za zdecydowanie wolniejszy rozwój roztoczy.

Codzienny komfort, dobre samopoczucie i brak ryzyka wystąpienia alergii wpływają na fakt, że człowiek w trosce o własne zdrowie i wygodę coraz bardziej zwraca się ku naturze. Drewniane domy stają się więc przyszłością budownictwa.

Exit mobile version