5 sposobów na poprawienie zdolności kredytowej

Każdy, kto poważnie myśli o wzięciu kredytu, np. tego mieszkaniowego, musi uzupełnić swoją wiedzę na temat zdolności kredytowej. Jest to czynnik, który decyduje nie tylko o tym, czy bank udzieli pożyczki, ale także pozwoli ustalić jej wysokość. Przed wizytą u pożyczkobiorcy warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa. To określenie spędza sen z powiek wszystkim starającym się o kredyt. Bez względu na to, czy potrzebujemy dużego kredytu hipotecznego, czy mniejszego kredytu na samochód lub wyposażenie, dla banku jesteśmy wiarygodni wtedy, gdy uzna on, że mamy odpowiednią zdolność kredytową. Biuro Informacji Kredytowej definiuje to pojęcie po prostu jako zdolność do spłacenia zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w odgórnie ustalonym terminie.

W jaki sposób banki obliczają zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa szereg czynników. Pierwszym, który na pewno warto wymienić, jest oczywiście wysokość wynagrodzenia. Nikogo nie powinno dziwić, że aby otrzymać kredyt, trzeba zarabiać. Dla banku istotna jest oczywiście nie tylko wysokość wypłaty, ale także forma zatrudnienia. Na zdolność kredytową najlepiej wpływa umowa o pracę – to dla pożyczkodawcy sygnał, że ubiegający się o kredyt może pochwalić się stabilnym zatrudnieniem. Istotne znaczenie ma również wiek kredytobiorcy – pamiętaj, że maksymalnie możesz zaciągnąć kredyt na 35 lat – oraz obciążenie wydatkami (np. rachunkami, ratami innych kredytów). Ważnym aspektem jest też stan cywilny – małżeństwom łatwiej o spełnienie bankowych wymogów.

Jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?

Jak widać, wiele elementów decyduje o przyznaniu kredytu. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów, które pozwalają na poprawienie zdolności kredytowej.

1. Zdobądź stałe zatrudnienie

Nie istnieje przepis mówiący o tym, że osoby pracujące na umowę o dzieło czy na umowę zlecenie nie mogą starać się o kredyt. Jednak dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że dużo wiarygodniejszy dla banku jest kredytobiorca mający umowę o pracę. Dlatego, jeśli nie masz stałej pracy, a wiesz, że w obecnym miejscu raczej nie możesz na nią liczyć, pomyśl o zmianie zatrudniania. Na rynku funkcjonuje wielu pracodawców oferujących swoim pracownikom umowę o pracę i stabilne warunki zatrudnienia (jedną z takich firm jest m.in. http://bridgestone-stargard.pl/kariera) – dla banku ważna jest również pozycja na rynku zakładu lub firmy, która cię zatrudnia.

2. Wydłuż okres kredytowania

Zawsze mierz siły na zamiary dlatego, jeśli wiesz, że będziesz mieć szereg innych wydatków, postaraj się o wydłużenie okresu kredytowania. Przykładowo, z 20-letniego do 30-letniego. Ten zabieg pozwoli nieco zwiększyć zdolność kredytową. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie działanie wiąże się też z większymi kosztami odsetek.

3. Spłać inne zobowiązania

Jeśli posiadasz inny kredyt, to dobrze, żeby przed złożeniem wniosku o kolejny, spłacić ten pierwszy. Gdy to niemożliwe, ważne, by zawsze regulować opłaty w terminie – swoją historię kredytową możesz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u doradcy finansowego, który bezpłatnie oceni twoją orientacyjną zdolność kredytową. Takie rozwiązanie pozwoli ci ocenić, na co mniej więcej możesz liczyć ze strony banku.

4. Rozważ kredyt z drugą osobą

Zdecydowanie łatwiej mają małżeństwa. Gdy jesteś w długotrwałym związku i bardzo zależy ci na kredycie, warto pomyśleć o sformalizowaniu relacji. Nie jest to jednak koniecznością. Pomóc we wzięciu kredytu mogą również rodzice – dla banku kredyt grupowy to bardzo dobre zabezpieczenie.

5. Zwiększ dochód

Bez względu na to, czy bierzesz kredyt samodzielnie, czy z małżonkiem lub partnerem, najlepszym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest zwiększenie miesięcznego dochodu. Warto postarać się o podwyżkę w pracy lub znalezienie dodatkowego źródła zarobków, np. nowego zlecenia lub pracy weekendowej.

Exit mobile version